خبرخوان جام نیوز
|
پنج شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ الخميس ١٤ ربيع الثاني ١٤٤١ Thursday, December 12, 2019
کد خبر: 905528
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۵/۱ - ۱۶:۳۷
تا 2 نصفه شب پنالتی های رونالدو را آنالیز می کردم؛
بیرانوند: برانکو می گوید لعنت به رونالدو!
دروازه بان ملی پوش پرسپولیس صبحت های جالبی در خصوص جام جهانی، رونالدو، پرسپولیس و جدال کی روش و برانکو مطرح کرده است.
تمرین پرسپولیس+ علیرضا بیرانوند+ سید جلال حسینی بیرانوند: برانکو می گوید لعنت به رونالدو!
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس ورزشی جام نیـوز، یکی از بازیکنانی که در جام جهانی توجه زیادی را به خود جلب کرد، علیرضا بیرانوند بود. دروازه بان تیم ملی با نمایش های فوق العاده و مهار پنالتی کریس رونالدو یکی از ویژه ترین گلرهای جام بود.


بیرانوند گفتگویی با سایت ایسنا انجام داده که بخش هایی از آن در ذیل آمده است:

 

* قبل از جام جهانی تیم ملی با شرایط خوبی اردویش را آغاز نکرد و در حالی که تمرین‌های تیم ملی شروع شده بود فقط چهار بازیکن در تمرین حاضر بودند. با این حال کی‌روش تلاش کرد حاشیه‌ها در تیم کمتر شود. به نظر تو سرمربی تیم ملی چقدر در موفقیت تیم ملی نقش داشت؟
نقش آفرینی کی‌روش زیاد بود. وقتی ۲۰ روز قبل از جام جهانی تمرین‌های تیم آغاز می‌شود و در ادامه فقط در اردوی ترکیه تیم کامل می‌شود فقط سرمربی است که تیم را جمع می‌کند. یکی از خصوصیات کی‌روش این است که دوست ندارد بازنده باشد. حتی بارها به ما گفته اگر قرار است بازنده باشید باید بازنده خوب باشید. یعنی با انجام یک بازی خوب ببازید. حتی در پرسپولیس سید جلال حسینی هم همیشه این جمله را به ما می‌گفت که اگر قرار است ببازید باید سربلند باشید. نقش اصلی موفقیت تیم ملی در جام جهانی را کی‌روش ایفا کرد. او با آنالیزهایی که انجام می‌داد شناخت کاملی از حریفان در اختیار ما قرار می‌داد. او بارها تا ساعت ۵ صبح نمی‌خوابید و بازی‌ها را تماشا می‌کرد تا آنالیز کند. حتی وقتی ما یک روز استراحت می‌کردیم و به بیرون کمپ می‌رفتیم، مربیان تیم ملی در کمپ می‌ماندند و تمرین‌ها و بازی‌ها را آنالیز می‌کردند. از نظر روحی روانی هم که روحیه زیادی به تیم می‌داد. من فکر می‌کنم مهم‌ترین جایی که کی‌روش ثابت کرد جانش را برای ایرانی‌ها می‌دهد همان جایی بود که در نشست خبری پیش از دیدار مقابل پرتغال مقابل توهین خبرنگار پرتغالی ایستاد و پاسخ قاطعی به آن‌ها داد. این صحبت‌ها و رفتارها نشان داد که کی‌روش چقدر مرد بزرگی است. شاید باورتان نشود وقتی به تمرین‌های ریکاوری تیم ملی می‌رفتیم علاوه بر این که تمرین می‌کردیم دائما برای ما فیلم‌های جنگی پخش می‌کرد.


* پیش از دیدار برابر پرتغال، لحظه‌ای که در حال ورود به زمین بودید، زیر چشمی رونالدو را نگاه می‌کردی و حرف می‌زدی. در آن لحظه چه احساسی داشتی؟
رونالدو عادت دارد زمانی که در تونل است، داد بزند. ما هم که در تونل بودیم بازیکنان پرتغال بلند بلند با یکدیگر صحبت می‌کردند و رونالدو هم داد می‌زد. مربی‌شان هم کنارشان ایستاده بود و استرس خاصی در وجودش بود. رونالدو آن قدر داد می‌زد و صحبت می‌کرد که من به زبان فارسی گفتم "سرمان را بردی چقدر داد می‌زنی. اگر حرفی داری بیا در زمین مسابقه ثابت کن!" که در آن لحظه احسان حاج صفی و تعداد زیادی از بازیکنان شروع به خندیدن کردند. احسان می‌گفت علیرضا دوربین‌ها کنارت هستند و شاید صدایت را ضبط کنند.


* روی پنالتی رونالدو آیا شانسی واکنش نشان دادی یا واقعا ضربات این بازیکن را آنالیز کرده بودی؟
ما در تیم ملی مربی‌ای داریم به نام الکساندر که با ما تمرین‌های خیلی خوبی انجام می‌دهد. او رابطه بسیار صمیمی با من دارد و همیشه برای من فیلم‌های مختلف دروازه‌بانی را می‌فرستد. قبل از بازی با پرتغال هم چند بازی را برای من فرستاده بود که ضربات پنالتی رونالدو را نشان می‌داد. من تا ساعت ۲ نصفه شب بیدار می‌ماندم تا بتوانم ضربات پنالتی او را آنالیز کنم. رونالدو طی ماه‌های اخیر بیشتر ضرباتش را به یک سمت و جهت زده بود. من بر اساس آنالیزی که انجام داده بودم به سمت پنالتی رونالدو شیرجه زدم و توپ را مهار کردم. وقتی دیدم طی چند بازی اخیر حتی در دیدار برابر اسپانیا پنالتی رونالدو به کدام سمت زده شده تصمیمم را گرفتم که به همان سمت شیرجه بزنم. اگر دقت کنید می‌بینید حتی از پشت خط جلو آمدم و شیرجه زدم و توپ را مهار کردم که داور به خاطر شیرجه بلندم پنالتی را تجدید نکند.


* پس از بازگشت تیم ملی از جام جهانی پیشنهادات خوبی به دستت رسید. این که تصمیم گرفتید در پرسپولیس بمانی احساسی بود یا واقعا روی آن فکر کرده بودی؟
من واقعا چند پیشنهاد خوب داشتم و بابت این پیشنهادات پول خوبی هم به پرسپولیس می‌رسید. تا ۲۵ میلیارد تومان هم پیشنهاد مالی داشتم. حتی در جام جهانی یکی از ایتالیایی‌ها پیش من آمد تا صحبت کنیم و گفت خیلی از ایتالیایی‌ها دوست دارند که به کشور ما بیایی و در اینجا دروازه‌بانی کنی. چهار تیم خوب ایتالیایی من را می‌خواستند اما پرسپولیس شرایطی داشت که نمی‌توانست تا نیم فصل بازیکن جذب کند. در ادامه با صحبت‌هایی که با آقای گرشاسبی انجام دادیم تصمیم گرفتم که تا نیم فصل بمانم چرا که می‌دانم پس از جام جهانی تا دو سال تیم‌ها روی بازیکنی که می‌خواهند زوم می‌کنند و عملکردش را زیر نظر دارند. می‌دانم که از این به بعد عملکرد من را بیش از پیش می‌بینند. من هم با توجه به توافقی که با باشگاه انجام دادم از نیم فصل با پرداخت ۶۰۰ هزار دلار بازیکن آزاد خواهم بود و می‌توانم با هر باشگاهی که بخواهم جداگانه مذاکره کنم.


* تو بازیکنی هستی که زمانی که به تو پیشنهاد قرارداد داده شد قراردادت را به صورت سفید امضا کردی و حتی مبلغ هم در آن درج نشده بود. از این که قراردادت ۵ ساله تمدید شد پشیمان نیستی؟
واقعا پشیمان نیستم. زمانی که قرارداد بستم نیامدم که فقط یک سال برای این تیم دروازه‌بانی کنم و طوری رفتار کنم که یک سال بعد هواداران بگویند این بازیکن باید جدا شود و برود. می‌خواستم طوری رفتار کنم که سال‌ها برای این تیم دروازه‌بانی کنم. زمانی که عملکرد خوبی در پرسپولیس داشتم باشگاه پیشنهادی به من داد که اعلام کردند می‌خواهیم قراردادت را تمدید کنیم و همان طور که خودت گفتی "می‌خواهم ۱۰ سال در پرسپولیس بازی کنم" فعلا ۵ سالش را تمدید کنیم. من هم بدون هیچ گونه چشمداشت و حرف و حدیثی قراردادم را تمدید کردم. واقعا به هواداران و پرسپولیس وابسته شده‌ام و چشم بسته قراردادم را تمدید کردم. هر بازیکنی دوست دارد در استقلال و پرسپولیس بازی کند و خیلی زود محبوب هواداران شود. هر بازیکنی هم محبوب هواداران شود وقتی به او پیشنهاد تمدید بدهند چشم بسته قراردادش را تمدید می‌کند. در آسیا برای پرسپولیس بازی کردن افتخار است. من واقعا قراردادم را سفید امضا کردم چرا که اصلا به پول و مبلغ قرارداد فکر نمی‌کنم. دلیل این که پس از تمدید قرارداد پشیمان نشدم این بود که این تمدید قرارداد به من انگیزه داد و نمی‌خواستم در این ۵ سال دروازه‌بانی بیاید و جایگزین من شود. اگر قرار است روزی هم دروازه‌بان دیگری به پرسپولیس بیاید، بیاید اما باید با من برای شماره یک بودن رقابت کند. حتی زمانی که در مقاطعی از فصل کاری انجام دادم که هواداران ناراحت شدند و شایعاتی مطرح شد که می‌خواهند دروازه‌بان جدیدی بیاورند گفتم ایرادی ندارد هر کسی می‌آید بیاید، من هم با او هم رفاقت می‌کنم و هم رقابت خواهم داشت. اگر توانست بازی کند چه ایرادی دارد؟ درباره جام جهانی هم فکر کرده بودم که شاید با درخششم در این تورنمنت پیشنهادات خوبی برایم بیاید اما همیشه گفته‌ام و باز هم تکرار می‌کنم من این گونه فکر می‌کردم که اگر قرار است باشگاهی من را جذب کند باید با باشگاه پرسپولیس مذاکره کند. البته می‌دانم برخی مواقع برخی هواداران می‌خواستند من از تیم بروم اما برخی هواداران هم به من لطف داشتند و همیشه از من حمایت می‌کردند. البته این که در این مقطع از پرسپولیس جدا نشدم به فال نیک می‌گیرم چرا که احساس می‌کنم شاید برایم بهتر بود بمانم و یک نیم فصل دیگر در خدمت هواداران پرسپولیس باشم.


* یکی از نزدیک‌ترین دوستانت در پرسپولیس از این تیم جدا شد. وحید امیری دیگر پیراهن پرسپولیس را نمی‌پوشد و قرار است در ترکیه به فوتبالش ادامه دهد نظرت درباره این جدایی چیست؟
وحید یکی از دوستان نزدیک من است و واقعا دوست داشتم در پرسپولیس بماند اما الان برایش آرزوی موفقیت می‌کنم. درست است که وحید از نظر سن شناسنامه‌ای شاید با تجربه باشد اما فکر می‌کنم از نظر دویدن در زمین مثل بازیکن ۱۸ ساله است. او در این شرایط نیاز به پیشنهاد مالی خیلی خوب داشت اما می‌دانم وحید علاوه بر این که به شرایط مالی باشگاه خواهانش فکر می‌کرد به شرایط آن تیم در جدول رقابت‌ها هم نگاه می‌کرد. ترابزون تیم چهارم یا پنجم جدول لیگ ترکیه است. البته قبل از این، من با وحید امیری صحبت کردم و او گفت باشگاه شرایطی که می‌خواست را برایش مهیا نکرد اما واقعا دلم برای وحید امیری تنگ می‌شود.


* در فوتبال ایران با دو مربی حرفه‌ای همچون برانکو ایوانکوویچ و کارلوس کی‌روش کار کرده‌ای. این دو مربی تاثیر زیادی در پیشرفت فوتبالت داشته‌اند اما حالا می‌بینیم اختلاف نظرهایی با هم دارند. نظرت درباره این اختلافات چیست؟
درست است که این دو اختلاف نظر دارند اما ما هم بازیکن پرسپولیس و هم بازیکن تیم ملی هستیم اما این دو مربی هیچ‌گاه دعوا و مسائل مربوط به خودشان را به ما ارتباط نمی‌دادند. یعنی برانکو هیچ وقت با ما درباره اختلاف نظرهایش با کی‌روش صحبت نمی‌کرد و کی‌روش هم درباره برانکو حرفی به ما نمی‌زد. ما هم در اردوی تیم ملی بودیم و هم پرسپولیس و هیچ وقت در این زمینه مشکلی احساس نکردیم.


* پس از جام جهانی رضا قوچان نژاد و سردار آزمون هم صحبت‌هایی مبنی بر خداحافظی مطرح کردند که البته خداحافظی قوچان نژاد جدی بود. نظرت درباره این مسائل چیست؟
درباره این خداحافظی با سردار صحبت کردم و به او گفتم تو اگر در پرسپولیس بودی، شاید در همان هفته اول از فوتبال خداحافظی می‌کردی. سردار آزمون برای تیم ملی ایران خیلی زحمت کشیده است. این که تیم ملی به جام جهانی رفت به خاطر زحمات سردار است. او یک بازیکن حرفه‌ای است. اگر دیدید آزمون در شرایط گلزنی نبود و موقعیت گلزنی ایجاد نمی‌کرد به خاطر این بود که او وظایفی را که سرمربی روی دوشش گذاشته بود اجرا می‌کرد. او مقابل اسپانیا باید بوسکتس را مهار می‌کرد. وقتی بوسکتس تا محوطه جریمه ما جلو می‌آمد خب سردار با او می‌آمد عقب و جلوی تیم ما خالی می‌شد. در مورد قوچان نژاد هم باید بگویم او بازیکن بسیار خوبی است و گل‌های تاثیرگذار و خاطره‌انگیزی برای ایران زده است. یکی از کسانی که آقای کی‌روش علاقه‌ خاصی به او دارد قوچان نژاد است. در جام جهانی شرایط طوری رقم خورد که کی‌روش نتوانست از قوچان نژاد بیشتر استفاده کند. از اشکان دژاگه هم نتوانست استفاده کند. درست است که خداحافظی سردار آزمون احساسی بود اما فکر می‌کنم خداحافظی قوچان‌نژاد جدی‌تر باشد.


* جام ملت‌های آسیا را در پیش داریم. تصورت درباره این تورنمنت چیست؟ ضمن این که می‌دانیم فعلا کی‌روش قراردادش را تمدید نکرده است.
قبل از جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل جواد نکونام کاپیتان تیم ملی ایران بود و در ادامه در جام ملت‌های آسیا در استرالیا هم بازی کرد. او چند بازی هم پس از جام ملت‌ها برای ایران به میدان رفت. خاطرم است در آن بازی‌ها می‌گفت اگر این تیم به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه صعود کند، می‌تواند در ادامه قهرمان جام ملت‌های آسیا شود. من آن جملات هیچ وقت از خاطرم نمی‌رود. این را فراموش نکنید ما در جام ملت‌های آسیا کار بسیار سختی پیش رو داریم. عربستان، استرالیا و ژاپن از تیم‌های خوب هستند. ازبکستان هم که یکی از تیم‌های قدرتمند آسیا محسوب می‌شود. چین هم که مارچلو لیپی را در اختیار دارد. کارمان سخت است اما من به شما قول می‌دهم که قطعا جزو چهار تیم آخر جام خواهیم بود و بعد از آن به اتفاقات بستگی دارد که به فینال برسیم یا نه.


* یعنی بلیت بازی فینال را بخریم؟
شما تا نیمه نهایی بیایید و بعد که به فینال صعود کردیم به دنبال خرید بلیت فینال هم باشید (با خنده).


* پس از بازگشت از جام جهانی به تمرین‌های پرسپولیس آمدی و برانکو خوش و بش گرمی با تو داشت. در این مکالمه چه چیزهایی مطرح شد؟
برانکو می‌گفت خدا رونالدو را لعنت کند، حالا چطور تو را در تمرین کنترل کنیم (با خنده).

 

451

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top