خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ السبت ٩ ربيع الثاني ١٤٤١ Saturday, December 7, 2019
کد خبر: 906909
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۵/۱۴ - ۰۹:۵۳
خود تحریمی با سیاست غلط!!
خود تحریمی های فعلی که در خاموشیهای اخیر ظهور پیدا کرده است فقط و فقط یک علّت دارد که آن هم سیاست گذاری های غلط و برنامه ریزی های اشتباه است.
برق خود تحریمی با سیاست غلط!!
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

   به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، این روزها هموطنان گرامی با قطعی برق در سراسر کشور رو برو شده اند، حداقل سه بار در هفته و هر بار حداقل 1.5 ساعت، به قول رِندی مشکل یا به خاطر کمبود بارش است و یا به خاطر مصرف زیاد که نتیجه می گیریم یا خدا مقصر است ( نعوذ بالله) و یا مردم !! خلاصه مسئولین هیچ قصوری ندارند. ولی آیا واقعیت این است، این جانب به عنوان کارشناس در صنعت برق که بیش از 25 سال از نزدیک با مسائل و رویدادهای آن برخورد داشته ام، خدمتتان عرض میکنم که خود تحریمی های فعلی که در خاموشیهای اخیر ظهور پیدا کرده است فقط و فقط یک علّت دارد که  آن هم سیاست گذاری های غلط و برنامه ریزی های اشتباه است. در این نوشته سعی شده است که به یکی از مصادیق این راه اشتباه اشاره گردد.

 

چند سالی است مسئولین محترم چه در صنعت برق و چه در سازمان برنامه و بودجه بدلیل کمبود منابع، به جای احداث و توسعه منابع تولید انرژی برق در کشور، رو به سوی صرف هزینه در مدیریت مصرف نموده اند تا شاید با کاهش میزان مصرف و به روایتی با مدیریت مصرف، نیاز به تولید و توسعه تولید را محدود نمایند، روشی که امروز (تابستان 97) نتیجه عکس آن مشهود می باشد.

 

اما چرا این نوشته سعی دارد تا این روش را سیاستی غلط عنوان کند :

کشور ما خوشبختانه بر روی منابع عظیمی از گاز استقرار دارد که در رتبه بندی جهان جزء سه کشور اول دارندۀ، منابع گاز هستیم که در بعضی حوزه های منابع گازی به دلیل اشتراک با کشورهای همسایه انگیزه کافی برای استخراج و استفاده از آن در کشور وجود دارد.

 

از طرفی تولید انرژی برق از طریق سوخت گاز در نیروگاههای گازی روشی است که در دنیا برای تبدیل حاملهای انرژی هنوز مرسوم می باشد و با نیازی که کشور به انرژی الکتریکی دارد این تبدیل ضروری تر به نظر می رسد، اگر از نظر اقتصادی که دلیل عمده برنامه ریزان کشور در عدم پرداخت به این موضوع (ایجاد نیروگاههای گازی) نگاه کنیم باز به دلایل زیر توجیه پذیر است که صنعت برق به میزان لازم برای عبور از پیک مصرف تابستان نیروگاه داشته باشد:

 

هزینه مدیریت مصرف (سازماندهی، اجرا، تشکیلات و ...)

عدم دست یابی به منابعی که از محل فروش انرژی به دست می آمد.

هزینه اعمال خاموشی به مشترکین، خصوصاً صنعت کشور (هر کیلووات ساعت 2 دلار)

هزینه استهلاک شبکه برق بدلیل قطع و وصل کلیدهای شبکه به منظور توزیع یکنواخت خاموشیها از نظر زمانی و مکانی در سراسر کشور

هزینه بار روانی خاموشیها بر روی قشرهای مردمی

عدم امکان تعمیرات سالانه نیروگاه ها در پیک

ریسک بالای بلاک اوت و هزینه های احتمالی آن

هزینه بار روانی بر روی منابع انسانی صنعت

پوشیده شدن عدم کارکرد مناسب مدیران شرکت های توزیع استانها بدلیل خاموشیها با برنامه

بالا رفتن قیمت خرید برق از نیروگاه ها در بازار بورس ( محدود شدن رقابت)

عدم اعتبار شاخصهای قابلیت اطمینان شبکه

 

البته مشخص نمودن دقیق مقادیر ریالی عناوین فوق نیاز به پروژه های تحقیقاتی دارد که در فرصت این نوشته نمی گنجد ولی محاسبه سر انگشتی مقادیر و توجه به اهمیت و الویت کیفیت برق و تکریم مشترکین و از طرف دیگر بازخورد گرفتن از وضعیتی که امروزه خاموشیها به بار آورده اند نشان میدهد که روش برنامه ریزی شده مسئولین غلط بوده و بایستی تجدید نظر گردد.

 کارشناس صنعت برق

110

کلیدواژه ها:
مسئولین  |  اقتصادی  |  تحریم  |  کشور  |  برق  | 
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top