خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ الأحد ٢٣ جمادى الأولى ١٤٤١ Sunday, January 19, 2020
کد خبر: 907193
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۵/۱۵ - ۲۲:۵۴
حرمت نذر در عقیده ابن تیمیه
هر كس براي پيامبر و يا پيامبران ديگر و اوليا چيزي را نذر و قرباني كند، بسان مشركان مي گردد كه براي بتهاي خود نذر مي كردند و يا براي آنها ذبح مي كردند. او غير خدا را مي پرستد و بدين وسيله كافر مي گردد.
نذر در نگاه وهابیت حرمت نذر در عقیده ابن تیمیه
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

شبهه

نذر کردن چون  شبیه کار بت پرستان است حرام است. ابن تیمیه: «هر كس براي پيامبر و يا پيامبران ديگر و اوليا چيزي را نذر و قرباني كند، بسان مشركان مي گردد كه براي بتهاي خود نذر مي كردند و يا براي آنها ذبح مي كردند. او غير خدا را مي پرستد و بدين وسيله كافر مي گردد.»[1]

 

جواب
حضرت آیت الله سبحانی می فرماید:  در اعمال مشترك، ميزان و ملاك، قضاوت ظاهر نيست، بلكه ملاك نيت و قصد قلبي است. اگر شباهت ظاهري كافي در قضاوت باشد، بسياري از اعمال فريضه حج شبيه اعمال بت پرستان است كه بر گرد سنگ و گل طواف مي كردند و بتهاي چوبي و فلزي خود را مي بوسيدند و شبيه همين كار را ما نيز انجام مي دهيم، دور كعبه كه از سنگ و گِل است، مي گرديم و حَجَر را مي بوسيم و در منا خون مي ريزيم و...

ملاك قضاوتها و داوريها در كارهاي به ظاهر مشترك، انگيزه ها، نيتها و قصدها است و هرگز نمي توان به حكم اين كه ظاهر عمل به هم شبيه است، حكم آنها را يكي دانست.. تفاوت جوهري عمل مسلمانان با عمل بت پرستان آشكار است، هدف مشرکان  از تقديم هدايا و ذبح حيوان، كسب تقرب به بتان بوده و حتي ذبيحه را به نام آنها ذبح مي كردند و كاري جز بت و كسب تقرب به او نداشتند،  در حالي كه هدف مسلمانان كسب رضاي خدا و اهداي ثواب آن به ميت است و لذا در نذرهاي خود لفظ جلاله (اللَّه) به ميان مي آورند و مي گويند: للَّهِ عَلَيَّ اِنْ قُضِيَتْ حاجَتِي أَنْ أَفْعَلَ كَذا» در حقيقت هدف از نذر، كسب تقرّب به درگاه الهي است و اهداي ثواب آن به صاحب قبر. و مصرف نذر؛ فقرا، بينوايان و ديگر مصارف خيريه مي باشد. در اين صورت چگونه اين عمل را مي توان شرك خواند و با عمل مشركان در يك رديف قرار داد؟[2].


پی نوشت:
[1]. «مَنْ نَذَرَشَيْئاً لِلنَّبِيِّ أَوْ غَيْرِهِ مِنْ أَهْلِ الْقُبُورِ أَوْ ذَبَحَ ذَبِيحَةً كانَ كَالْمُشرِكِينَ الَّذينَ يَذْبَحُونَ لِأَوْثانِهِمْ... »
[2]. کتاب آیین وهابیت، آیت الله جعفر سبحانی، چاپ دارالحدیث، نشر مشعر،فصل17، ص318

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top