|
دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ الاثنين ١٥ ذو القعدة ١٤٤١ Monday, July 6, 2020
کد خبر: 907328
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۵/۱۶ - ۱۷:۰۶
مهندسی کرم های ابریشم برای تولید تار عنکبوت !
محققان چینی با کمک یک ابزار اصلاح ژنتیک، ژنوم نوعی عنکبوت را با ژنوم کرم ابریشم جابه جا کردند تا تار عنکبوتی قدرتمندتر و قابل استفاده تولید کنند.
 کرم های ابریشم  مهندسی  کرم های  ابریشم  برای  تولید  تار عنکبوت !
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش  سرویس گوناگون جام نیوز،   تار عنکبوت قابلیت های بسیار زیادی دارد و برای سبکی، انعطاف پذیری و قدرتش بسیار مشهور است. اما از سوی دیگر عنکبوت های موجودات ترسناک و گوشتخوار هستند که در مناطق خاصی زندگی می کنند. به همین دلیل تولید انبوه تار عنکبوت کار مشکلی است.

 

در همین راستا محققان انستیتو علوم بیولوژیکی شانگهای در تحقیقی جدید کرم های ابریشم را مهندسی ژنتیک کرده اند تا تار عنکبوت قدرتمند تولید کنند. این کرم ها ابریشمی تولید می کنند که بسیار قدرتمندتر از تار عنکبوت است.آنها با استفاده از ابزار مهندسی ژنتیک TALEN بخشی از ژنوم کرم ابریشم را با ژنوم عنکبوت Golden orb-web جایگزین کرده اند.

 

این تحقیق که مسیر را برای تولید انبوه چنین ابریشیمی فراهم می کند در ژورنال Proceeding of the National Academy ofScience منتشر شده استآنژیانگ تان یکی از محققان این موسسه می گوید: این تحقیق با مهندسی ژنتیک کرم های ابریشم، سیستمی ماندگار و صرفه جویانه برای تولید تار عنکبوت در مقیاس وسیع فراهم می کند.

 

این تحقیق دو دستاورد مهم داشته است. نخست آنکه در مقایسه با تحقیقات پیشین، با کمک روش جدید کرم های ابریشم تار عنکبوت بیشتری تولید کردند. به طور دقیق در این روش کرم های ابریشم ۳۵.۲ درصد تار عنکبوت تولید کردند، حال آنکه در تحقیقات پیشین فقط ۵ درصد تار عنکبوت تولید شده بود.همچنین کرم های ابریشم توانسته اند تار عنکبوت آماده برای استفاده تولید کنند. به این ترتیب در بسیاری از هزینه ها صرفه جویی می شود.

 

جالب آنکه با کمک این روش اصلاح ژنتیک کرم های ابریشم نه تنها تار عنکبوت تولید می کنند بلکه می توانند در آینده ابریشم های شخصی سازی شده یا پروتئین هایی برای مصارف دیگر تولید کنند.     

 

مهر

2025

پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top