|
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹ الاثنين ٢٢ ذو القعدة ١٤٤١ Monday, July 13, 2020
کد خبر: 907456
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۵/۱۷ - ۱۷:۰۰
چگونه بعد از 40 سالگی همچنان ماهیچه‌های قوی داشته باشیم ؟
همه کسانی که دلشان می‌خواهد سرحال و پرانرژی، سالم و تناسب اندام داشته باشند بهتر است در هر سنی از ورزش و پروتئین غافل نشوند. ولی برای کسانی که بالای ۴۰ سال سن دارند ،می گوییم چرا باید پروتئین مصرف و چرا باید در تمرین‌های ورزشی و نرمشی از وزنه استفاده کنند.
استخوان چگونه  بعد از  40  سالگی  همچنان  ماهیچه‌های  قوی  داشته  باشیم ؟
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس گوناگون جام نیوز،    همه کسانی که دلشان می‌خواهد سرحال و پرانرژی، سالم و تناسب اندام داشته باشند بهتر است در هر سنی از ورزش و پروتئین غافل نشوند. ولی برای کسانی کهبالای ۴۰ سال سن دارند می گوییم  چرا باید پروتئین مصرف و چرا باید در تمرین‌های ورزشی و نرمشی از وزنه استفاده کنند.
 

چرا پروتئین؟

هر چند استفاده از خواص پروتئین فقط محدود به انواع گوشت، ماست، حبوبات، سویا یا کینوآ نمی‌شود، ولی تحقیقات نشان داده است مصرف پروتئین هم به صورت خوراکی و هم با استفاده از شیک‌ها و مکمل‌های پروتئین دار باعث قوی‌تر و بزرگ‌تر شدن ماهیچه‌ها می‌شود.
 

بافت اصلی ماهیچه از پروتئین تشکیل شده است. پس مسلم است که تغذیه حاوی پروتئین باعث می‌شود تا ماهیچه‌ها مواد پروتئینی موجود در جریان خون را جذب خود کنند و در نتیجه قوی‌تر و بزرگ‌تر شوند. دقت کرده اید کسانی که بدن سازی کار می‌کنند پروتئین را به شکل‌های مختلف به بدن شان می‌رسانند تا ماهیچه‌ها بزرگ‌تر شود و شکل گیری بهتری داشته باشد.
 

با وجود آن که تاثیر پروتئین بر ماهیچه سازی غیرقابل انکار است، ولی بعضی از محققان را واداشت تا آزمایشات متعدد دیگری انجام دهند. ۱۸۶۳ زن و مرد در سنین مختلف برای بررسی انتخاب شدند. این افراد هر کدام تحت تمرین‌های خاص ورزشی از مبتدی تا پیشرفته قرار داشتند و رژیم غذایی خود را رعایت می‌کردند. محققان متوجه شدند با توجه به میزان، تنوع و دفعات استفاده از پروتئین در طی روز، زنان و مردانی که پروتئین بیشتری دریافت کرده بودند ماهیچه سازی بهتری داشتند. جالب‌تر این که تاثیر پروتئین محدود به سن خاصی نبود. نکته مهم دیگر این بود افرادی که از پروتئین بیشتری استفاده کرده بودند توان بدنی شان ۱۰ درصد و ماهیچه سازی شان ۲۵ درصد بیشتر از بقیه بود.
 

از همه جالب‌تر کشف این حقیقت بود که بهترین میزان استفاده از پروتئین ۱/۶ گرم در ازای هر کیلوگرم وزن شخص است. به عنوان مثال یک مرد ۸۰ کیلویی هر روز به ۱۳۰ گرم پروتئین نیاز دارد. هر چند باید تاکید کرد مصرف پروتئین بیشتر از این اندازه محاسبه شده به هیچ وجه به معنای ماهیچه سازی بیشتر و بهتر نیست.
 

پیش از این توصیه می‌شد مردان بالغ ۵۶ گرم و زنان بالغ ۴۵ گرم پروتئین به طور روزانه مصرف کنند. ولی با این تحقیق ثابت شد که با توجه به وزن بدن، جنسیت، سن و نوع فعالیت بدنی می‌توان به ازای هر یک کیلو حدود ۱/۵ گرم پروتئین را در نظر گفت که می‌تواند از منابع گوناگونی مثل گوشت، حبوبات و غلات دریافت شود.
 

چرا وزنه؟

علاوه بر میزان پروتئین دریافتی، استفاده از وزنه در شکل گیری هر چه بیشتر ماهیچه و تقویت آن‌ها تاثیر بسزایی دارد. استفاده از وزنه و ورزش‌ها و نرمش‌های مرتبط با وزنه نوعی شوک به ماهیچه‌ها وارد می‌کند که در نتیجه آن بافت ماهیچه‌ها کمی آسیب می‌بیند. ماهیچه برای ترمیم خود تلاش می‌کند تا پروتئین بیشتری دریافت کند و همین نیاز باعث جذب هر چه بیشتر پروتئین موجود در خون توسط ماهیچه می‌شود.
 

به این ترتیب در صورتی که عضو یک باشگاه ورزشی هستید، بدن سازی هم کار کنید. چنانچه در منزل برای خودتان برنامه نرمش و ورزش تدارک دیده اید چند وزنه ورزشی از یک تا چند کیلوگرم به تدریج تهیه کنید و همراه با تمرین‌های تان از وزنه هم استفاده کنید. از آن جا که ماهیچه‌ها بعد از ۴۰ سالگی تحلیل می‌رود یکی از روش‌های حفظ تناسب اندام و ماهیچه‌ها استفاده روزانه از پروتئین و وزنه زدن است. در صورتی که گیاه خوار هستید و تمایلی به استفاده از منابع گوشتی پروتئین ندارید حبوبات، سویا، آکینوا و انواع غلات منبع خوبی برای تامین پروتئین بدن است.
 

تحقیق تاثیر مطلوب مصرف پروتئین در کنار حرکات ورزشی همراه با وزنه پس از ۴۹ بار تحقیق به اثبات قطعی رسید و نتیجه تحقیقات در مجله بریتانیایی به نام British Journal of Sports Medicine به چاپ رسید. راب مورتون Rob Morton دانشجوی دکترای دانشگاه مک مستر Mcmaster که مسوول گروه تحقیق بود می‌گوید: «اکنون ثابت شده است برای داشتن ماهیچه‌های قوی، سالم و خوش فرم در کنار مصرف پروتئین، تمرین‌های ورزشی همراه با وزنه هم باید انجام شود که این مساله برای میانسالان بالای ۴۰ سال بیشتر توصیه می‌شود.»
 

او اعتقاد دارد این دو روش در کنار هم باعث می‌شود تا افراد در میانسالی افزایش وزن کمتری را تجربه کنند و اگر جوان هستند تقریبا همیشه تناسب اندام داشته باشند و هیچ وقت دچار اضافه وزن نشوند.

 

بهداشت نیوز

2025

پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top