خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ الاثنين ٢٢ جمادى الثانية ١٤٤١ Monday, February 17, 2020
کد خبر: 920904
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۷/۲۱ - ۱۴:۳۴
افزایش مهاجرت‌ها و زمین‌ خواری در شمال کشور
عضوهیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها ومراتع کشورگفت:وجودجنگل ودریادرکنارهم وچشم انداز بی‌بدیل وعرصه‌های دارای خاک حاصلخیزی باقابلیت کشاورزی بالا وهمچنین ازطرفی دسترسی آسان به پایتخت موجب شده تاچشم طمع زمین خوران به این منطقه زیاد شده است.
زمین افزایش  مهاجرت‌ها  و زمین‌ خواری  در شمال  کشور
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس گوناگون جام نیوز،    عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور گفت: وجود جنگل و دریا در کنار هم و چشم انداز بی‌بدیل و عرصه‌های دارای خاک حاصلخیزی با قابلیت کشاورزی بالا و همچنین از طرفی دسترسی آسان به پایتخت موجب شده تا چشم طمع زمین خوران به این منطقه زیاد شده است.

 

سیداحسان ساداتی با اشاره به اینکه یکی از مقاصد زمین‌خواری در مازندران، جنگل‌ها هستند، اظهار کرد: جنگل‌های شمال به دلیل وجود ویژگی‌های خاص دارای ارزش منحصر به فردی است.

 

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع با اشاره به اینکه رانت زمین یا به اصطلاح ارزش بالای موقعیت اراضی را از عوامل چشم طمع دوختن به زمینهای مناطق شمال دانست و افزود: در مناطقی چون جنوب کشور و یا مکان‌هایی که عرصه‌ها دارای قابلیت و کیفیت نباشند آنقدر تحت هجوم و مهاجرت قرا نخواهند گرفت و این در حالی است که در خطه سرسبز شمال شاهد مهاجرت‌های فراوانی هستیم.

 

ساداتی با اشاره به اینکه با وجود افزایش جمعیت به حدود 80 میلیون نفر، شاهد تغییر در عرصه‌ها نبودیم، تصریح کرد: تراکم جمعیت بالا و ارزش زمین‌های منطقه در کنار بکری و شرایط مناسب آب و هوایی، موجب شده است تا نگاه ویژه‌تری به این مناطق وجود داشته باشد.

 

این استاد دانشگاه با تاکید بر اجرای قوانین با وجود قوانین مدون و بسیار خوب در زمین خواری، اظهار کرد: در تجاوز به عرصه‌های ملی، کمی شدت عمل و پیگیری های مستمر در اجرای قانون باعث خواهد شد که این منابع ملی از دست سودجویان خارج شود.

 

ساداتی، یکی دیگر از تصرفات زمین را در زمین‌های کمتر بازده دانست و افزود: تغییر کاربری اراضی کمتر بازده و تبدیل آنها به باغ باعث خواهد شد تا منابع طبیعی از حالت طبیعی، خارج و مورد دخل و تصرف قرار گیرد، همچنین در برخی از مناطق، منابع طبیعی و مستثنیات از هم به درستی تفکیک نشدند که باید این امر صورت گیرد.

 

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور تصریح کرد: زیرساخت‌هایی چون احداث جاده و مسیر خطوط لوله گازرسانی به روستاهای دوردست که محاط در عرصه های ملی باشند یکی دیگر از عوامل از بین رفتن زمین‌ها خواهد بود. آتش سوزی عمدی و تبدیل زمین از حالت وحشی به اهلی و پس از آن تصاحب زمین را هم می‌توان به عوامل زمین خواری اضافه کرد.

 

ایسنا

2025

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top