خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ الاثنين ٢٢ جمادى الثانية ١٤٤١ Monday, February 17, 2020
کد خبر: 930806
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۹/۱۲ - ۰۹:۰۲
آمار نگران کننده برده داری مدرن در جهان/ آمار کشورهای اسلامی کمتر از اروپا و آمریکا
طبق گزارش نهادهای بین‌المللی بیش از 40 میلیون نفر تحت عنوان «برده مدرن» در مناطق مختلف جهان زندگی می کنند که بیشتر آنها را زنان و دختران تشکیل می دهند.
مشاغل سخت آمار نگران کننده برده داری مدرن در جهان/ آمار کشورهای اسلامی کمتر از اروپا و آمریکا
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز به نقل از خبرگزاری آناتولی، علی‌رغم آنکه برده‌داری در جهان به طور رسمی ممنوع است، اما گزارشات نهادهای بین المللی حاکی از افزایش روزافزون آن و وجود بیش از 40 میلیون برده مدرن در مناطق مختلف جهان است که بیشتر آنها را زنان و دختران تشکیل می دهند.

 

از آنجا که «برده‌داری مدرن» به عنوان یک واژه حقوقی در نظر گرفته نمی شود، شکل های جدید بردگی همچنان یکی از بزرگترین مسائل دنیای امروز است. اگرچه برده داری مدرن اغلب در کشورهای با درآمد اقتصادی پایین و مناطقی که شاهد درگیری و خشونتهای شدید هستند، دیده می شود اما شمار برده مدرن در کشورهای پیشرفته جهان نیز نگران کننده است.

 

- بردگی مدرن

«بردگان مدرن» افرادی هستند که به دنبال تهدید، خشونت و نیرنگ نمی توانند برخی کارها را رد کنند و یا به طور کلی دست از کار بکشند. آنها همچنین به دلیل استثماری که قربانی آن هستند امکان تصمیم گیری در مورد بدن خود را نیز ندارند.

 

برده داری مدرن در تایلند در بخش ماهی گیری، در کره شمالی در معادن زغال سنگ، در ساحل عاج در تولید کاکائو، در برزیل در بخش چوپانی و حتی در منازل برخی دیپلماتها در استرالیا و بخش شستشوی ماشین در بریتانیا دیده می شود.

 

- در دنیا بیش از 40 میلیون نفر تحت عنوان «برده مدرن» زندگی می کنند

بر اساس گزارش «شاخص برده داری جهانی سال 2018» بیش از 40 میلیون نفر تحت عنوان برده مدرن در مناطق مختلف جهان زندگی می کنند. هفتاد و یک درصد آنان را زنان و دختران و 29 درصد مابقی را مردان تشکیل می دهند.

 

از هر هزار نفر در دنیا 5 نفر قربانی بردگی مدرن است. در آفریقا از هر هزار نفر 7.6 نفر، در اقیانوسیه 6.1 نفر، در اروپا و آسیای میانه 3.9 نفر برده مدرن هستند. در کشورهای عربی نیز از هر هزار نفر 3.3 نفر و در آمریکای شمالی و جنوبی 1.9 نفر به عنوان برده مدرن زندگی می کنند.

 

- آسیا - اقیانوسیه

تقریبا 25 میلیون نفر معادل 62 درصد بردگان مدرن جهان در کشورهای آسیا- اقیانوسیه زندگی می کنند. 66 درصد آنان به کار اجباری واداشته می شوند و 34 درصد نیز به زور ازدواج می کنند. برده داری اغلب در کشورهای کره شمالی، افغانستان و پاکستان رواج داشته و بیشترین شمار برده های مدرن در هندوستان، چین و پاکستان به سر می برند.

 

- آفریقا

به طور تخمینی 9 میلیون و 240 هزار برده مدرن در آفریقا زندگی می کنند که معادل 23 درصد شمار برده های مدرن جهان است. از این افراد 37 درصد مشغول کار اجباری بوده و 67 درصد نیز به زور ازدواج می کنند. برده داری مدرن در آفریقا اغلب در کشورهای اریتره، بروندی و جمهوری آفریقای مرکزی دیده می شود.

 

- آمریکا

تقریبا 2 میلیون برده مدرن در آمریکای شمالی و جنوبی به سر می برند که معادل 5 درصد کل برده های جهان است. 66 درصد آنان به کار و 34 درصد نیز به ازدواج اجباری واداشته می شوند. برده داری مدرن در کشورهای ونزوئلا، هائیتی و جمهوری دومینیکن رایج بوده و شمار بردگان مدرن در آمریکا، برزیل و مکزیک بیش از مناطق دیگر این قاره است.

 

- اروپا و آسیای میانه

شمار بردگان مدرن در اروپا و آسیای میانه تقریبا 3.5 میلیون نفر؛ معادل 9 درصد شمار جهانی آنان است. 9 درصد بردگان مدرن در این مناطق به زور ازدواج و 91 درصد به اجبار و در شرایط بسیار نامناسب کار می کنند. بلاروس، ترکمنستان و مقدونیه مراکز بردگی مدرن در این مناطق هستند.

 

- کشورهای عربی

در شبه‌جزیره عرب 529 هزار معادل یک درصد کل بردگان مدرن جهان زندگی می کنند. 67 درصد آنان قربانی کار اجباری و 33 درصد ازدواج اجباری هستند. در کشورهای سوریه، عراق و یمن که شاهد درگیری های شدید هستند 76 درصد کل بردگان شبه جزیره عرب به سر می برند.

 

گفتنی است سازمان ملل متحد 2 دسامبر 1949 قطعنامه ای با هدف مبارزه با قاچاق انسان، سوء استفاده جنسی، کودک کاری و ازدواج اجباری به عنوان شکل های مدرن بردگی تصویب کرد. لذا دوم دسامبر در کل جهان به عنوان «روز جهانی مبارزه با برده‌داری» شناخته می شود.

 

115

 

کلیدواژه ها:
چین  |  زن  |  برده  |  اروپا  |  اقتصاد  |  آمریکا  |  استرالیا  |  قاچاق  |  بریتانیا  | 
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top