خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ الأربعاء ٢٣ صفر ١٤٤١ Wednesday, October 23, 2019
کد خبر: 930940
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۹/۱۲ - ۱۶:۵۴
نارضایتی جنسی از دلایل اصلی طلاق؛ جایگاه اخلاق کجاست؟
روند صعودی ازدواج هایی که به دلیل نارضایتی جنسی به طلاق ختم می شوند، همچنان ادامه دارد.
طلاق نارضایتی جنسی از دلایل اصلی طلاق؛ جایگاه اخلاق کجاست؟
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز به نقل از اسپوتنیک، با کاهش آمار ازدواج ها، تعداد طلاق ها همچنان در حال افزایش است. بر اساس آمار اعلام شده از سوی سازمان ثبت احوال ایران در برهه زمانی سال ۱۳۹۶ تعداد ازدواج های ثبت شده ۵۱ هزار مورد کاهش داشته و تعداد طلاق ها ۱۷۵ هزار مورد افزایش داشته است و نسبت طلاق ها به ازدواج های ثبت شده در این سال با افزایش بی‌سابقه ۲۹ درصدی به بالاترین آمار در تاریخ ثبت احوال ایران از سال ۱۳۴۴ رسیده است. به بیان دیگر به ازای هر سه ازدواج تقریبا یک مورد طلاق ثبت شده است. اما علت این اتفاق چه چیزی می تواند باشد؟!

 

با بررسی پرونده های طلاق مسئولیت پذیر نبودن زوجین، کمبود مهارت‌های سازش، رضایت نداشتن از روابط جنسی، خیانت، اعتیاد و بیکاری عوامل افزایش طلاق در جامعه هستند؛ که در موارد بسیار زیادی دیده شده است نارضایتی جنسی و برآورده نشدن نیازهای جنسی زوجین یکی از دلایل اصلی این موضوع است.

افزایش آمار طلاق و جدایی یکی از موضوعاتی است که در فضای مجازی به نسبت زیاد مورد بحث قرار می گیرد. بسیاری از کاربران از این بابت اظهار تاسف کرده اند و یکی از دلایل این موضوع را شناخت ناکافی زوجین از همدیگر می دانند. کاربرانی نیز متذکر شده اند که تعداد زیادی از خانواده ها نیز در وضعیت طلاق عاطفی به سر می برند که در صورت بی توجهی به این مسئله نهایتا به آسیب های اجتماعی دیگر منجر خواهد شد.

 

اما حقیقتا مشکل کجاست؟ چرا جامعه ایران هر چه به سمت فرهنگ غربی بیشتر می‌رود آمار طلاق بیشتر می‌شود. حقیقت این است که در فرهنگ غربی اصل لذت جویی و خودخواهی بر روابط خانوادگی سایه می‌افکند. در فرهنگ غربی ایثار و گذشت، تقوا و ایمان، گذشتن از خواسته های شخصی به خاطر منافع عمومی خانواده و مهر و محبت ناشی از کمالات اخلاقی چندان جایی در زندگی ندارد. 

 

به این روایت توجه کنید: در حديثي امام حسن عليه السلام به مردي كه با ايشان درباره ازدواج دختر خود مشورت كرده بود، فرمود : او را به مردي با تقوا شوهر ده. زيرا اگر دختر تو را دوست داشته باشد گرامي‌اش مي دارد و اگر دوستش نداشته باشد به وي ستم نمي كند. (ميزان الحکمه، حدیث 8036)

 

این روایت نشان می‌دهد عوامل بسیاری هستند که با وجود آنها زندگی همسران می‌تواند بهبود پیدا کرده و از مشکلات پیش رو عبور کند بدون آنکه بحثی از طلاق پیش بیاید. اما توصیه فرهنگ غربی این است که اگر همسرت را دوست نداری می توانی طلاقش دهی، چون این حق توست. در مقابل اسلام می‌گوید طلاق منفورترین حلال نزد خداست، بلکه به همسرت احترام بگذار و حقوق او را رعایت کن با او مهربان باشد، در جهت مهر و محبت در  خانواده تلاش کن، بهانه گیر نباش، در خانواده با گذشت باش، به عبارت دیگر از نظر اسلام خانواده محلی برای تکامل و ساخته شدن انسان است که انسان در آن کمالات انسانی خود را رشد می دهد و به تکامل می رسد.

 

ولی در فرهنگ غربی حضور همسران در کنار یکدیگر، برای لذت بردن و کامجویی است و اگر روزی خسته شدی می توانی آن را رها کرده و خانواده دیگری تشکیل دهی. شاید خوانندگان محترم از این سخن تعجب کنند، ولی واقعیت فرهنگ غربی این طور است و مراجعه به آمار طلاق در غرب مخصوصا آمریکا، زندگی های سفید، فرزندان بی سرپرست و همچنین فرهنگ ازدواج در میان آنها همگی نشاندهنده این حقیقت است.

 

اگر ایران اسلامی به جای حرکت به سمت فرهنگ غرب به سوی اسلام اصیل (اسلام واقعی نه آنچه در برخی اذهان شکل گرفته است) حرکت کند به راستی می‌تواند بسیاری از این چالش‌های اجتماعی را به خوبی حل کند.

 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top