خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ الأحد ٤ شعبان ١٤٤١ Sunday, March 29, 2020
کد خبر: 931198
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۹/۱۴ - ۰۸:۵۳
شکست آمریکا در شورای امنیت برای محکوم کردن ایران
جلسه شورای امنیت سازمان ملل برای بحث درباره آزمایش موشک های بالستیک ایران که روز سه شنبه پشت درهای بسته برگزار شد بدون صدور بیانیه مشترک پایان یافته است.
شورای امنیت شکست آمریکا در شورای امنیت برای محکوم کردن ایران
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز به نقل از بی بی سی، جلسه شورای امنیت سازمان ملل برای بحث درباره آزمایش موشک های بالستیک ایران که روز سه شنبه پشت درهای بسته برگزار شد بدون صدور بیانیه مشترک پایان یافته است.

 

در این جلسه که به درخواست فرانسه و بریتانیا برگزار شد، نمایندگان این دو کشور و آمریکا از آزمایش موشکی روز اول دسامبر ایران انتقاد کردند. ایران در دفاع از خود گفت که فعالیت های موشکی اش ناقض قطعنامه های سازمان ملل نیست.

 

آمریکا در این نشست خواستار محکومیت ایران به خاطر آزمایش یک موشک بالستیک شده بود.

 

نیکی هیلی سفیر آمریکا در این نشست با متهم کردن ایران به نقض قطعنامه شورای امنیت گفت: "آزمایش اخیر یک موشک بالستیک از سوی ایران خطرناک و نگران کننده بود، اما عجیب نبود... جامعه جهانی نمی تواند هر بار که ایران قطعنامه های سازمان ملل را با بی پروایی زیر پا می گذارد، این رفتار را نادیده بگیرد."

 

او گفت: "اگر شورای امنیت واقعا می خواهد ایران را پاسخگو بشناسد و قطعنامه هایش را اعمال کند، حداقل باید این آزمایش موشکی تحریک آمیز را یک‌صدا محکوم کند."

 

فرانسه و بریتانیا هم می‌گویند که این آزمایش ها مغایر قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل است که توافق اتمی ۲۰۱۵ میان ایران و قدرت ها را تایید می کرد.

 

ایران، که در مورد ادعای آزمایش موشکی روز اول دسامبر اظهار نظر نکرده، پافشاری می کند که برنامه موشکی اش دفاعی است، موضعی که عموما مورد حمایت روسیه در شورای امنیت است.

 

به گزارش جام نیوز، دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل در بیانیه ای آمریکا را به ایجاد سردرگمی در مورد عبارت بندی قطعنامه ۲۲۳۱ متهم کرد و گفت که فعالیت های موشکی جمهوری اسلامی مشروع است و این آمریکاست که صد در صد ناقض همین قطعنامه است" چون "به طور نامشروع از آن خارج شده."

 

قطعنامه ۲۲۳۱ از ایران می خواهد از آزمایش موشک هایی با قابلیت حمل کلاهک اتمی خودداری کند، اما مشخصا آن را منع نمی کند.

 

یکی از خبرنگاران شبکه بی بی سی شب گذشته پس از پایان بی نتیجه جلسه شورای امنیت برای رسیدگی به برنامه موشکی ایران نوشت: « سفرای فرانسه و بریتانیا بعد از پایان جلسه پشت درهای بسته شورای امنیت درباره آزمایش موشکی ایران از استفاده از «زیر‌پا‌گذاشتن/violation» قطعنامه ۲۲۳۱ طفره رفتند. سفیر فرانسه گفت با «قطعنامه جور در نمی‌آید/همگام با قطعنامه نیست» سفیر بریتانیا هم گفت «به قطعنامه احترام نمی‌گذارد»

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top