خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ الأحد ٢٣ جمادى الأولى ١٤٤١ Sunday, January 19, 2020
کد خبر: 931761
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۹/۱۸ - ۲۰:۴۰
بحران سیاسی در بلژیک/ دولت ائتلافی از هم می‌پاشد؟
دولت ائتلافی بلژیک اکثریت پارلمانی خود را به دلیل خروج یکی از احزاب ائتلافی از دست داد. سه وزیر کابینه دولت ائتلافی در مخالفت با سفر نخست وزیر این کشور به مراکش استعفا کردند.
بلژیک بحران سیاسی در بلژیک/ دولت ائتلافی از هم می‌پاشد؟
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس بنی الملل جام نیوز، ژان ژامبون، وزیر کشور بلژیک، روز یکشنبه ۱۸ آذر (نهم دسامبر) در مصاحبه با یکی از شبکه‌های تلویزیونی این کشور اعلام کرد، دولت ائتلافی بلژیک به خاطر دعوا بر سر توافقنامه سازمان ملل متحد درباره مهاجرت از هم می‌پاشد.

 

او گفت که خروج حزب "ائتلاف فلمیش نوین" به رهبری "بارت دو وور" از ائتلاف دولت بلژیک حتمی است. این حزب از توافقنامه مهاجرتی سازمان ملل متحد که قرار است روز دوشنبه ۱۹ آذر (۱۰ دسامبر) در مراکش به امضا برسد، پشتیبانی نمی‌کند و از دولت خارج می‌شود.

 

علاوه بر ژان ژامبون، وزرای دارایی و دفاع و همچنین معاون وزارت مهاجرت بلژیک نیز استعفا کرده‌اند. این اقدام درست پنج ماه مانده به انتخابات پارلمانی بلژیک انجام گرفته است.

 

به گزارش یورونیوز، پادشاه بلژیک پس از دیدار با شارل میشل استعفای وزرای کشور، دارایی، دفاع و مهاجرت را پذیرفت.

 

با خروج حزب راست "ائتلاف فلمیش نوین" از ائتلاف، دولت بلژیک با ائتلافی از لیبرال‌ها و دمکرات مسیحی‌ها دیگر از اکثریت آرا برخوردار نیست. 

 

شارل میشل، نخست وزیر بلژیک، در نشست اضطراری کابینه در شامگاه شنبه اعلام کرده بود که برای امضای توافقنامه عازم مراکش می‌شود. احزاب دیگر ائتلافی از اقدام نخست وزیر پشتیبانی کرده‌اند.

 

شارل میشل پیشنهاد کرده است که معاونان وزرای خارج شده از ائتلاف دولتی وظایف آن‌ها را بر عهده بگیرند.

 

نخست وزیر بلژیک همچنین گفته است که با خروج ناسیونالیست‌ها که بزرگترین حزب دولت ائتلافی او بودند، کابینه خود را به شکل حکومت اقلیت حفظ خواهد کرد. 

 

این در حالی است که روز گذشته، همزمان با تظاهرات جلیقه زردها در پاریس، معترضان به سیاست‌های دولت بلژیک هم با شمایل مشابه در بروکسل تظاهرات کردند.

 

پلیس حدود ۷۰ تظاهرکننده را در بروکسل بازداشت کرده است.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نزدیک پانصد شهروند معترض به سیاست‌های دولت شارل میشل، نخست وزیر بلژیک در دو منطقه پایتخت تجمع کردند.

 

پلیس با شلیک گاز اشک‌آور و استفاده از ماشین‌های آب‌پاش تظاهرکنندگان را متفرق کرد.

 

تظاهرکنندگان بلژیکی خواستار استعفای شارل میشل و امانوئل مکرون شدند.

 

106

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top