خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ الجمعة ٢٦ جمادى الثانية ١٤٤١ Friday, February 21, 2020
کد خبر: 931923
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۹/۱۹ - ۲۲:۳۰
وعده جدید موگرینی درباره آغاز بکار کانال مالی ویژه با ایران
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از آماده شدن سازوکار ویژه مالی اروپا برای همکاری با ایران خبر داد.
موگرینی  وعده جدید موگرینی درباره آغاز بکار کانال مالی ویژه با ایران
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از آماده شدن سازوکار ویژه مالی اروپا برای همکاری با ایران خبر داد.

«فدریکا موگرینی» روز دوشنبه در نشست خبری با تاکید بر اینکه سازوکار ویژه مالی اروپا به منظور همکاریهای مالی با ایران ظرف هفته های آینده اجرا می شود، افزود که قادر به ارائه جزئیات این سازوکار نیست اما تصریح کرد که وزرای امور خارجه کشورهای اروپا برای حفظ برجام اجماع دارند. وی افزود: ایران به تمامی تعهدات خود پایبند بوده است، چنانچه آژانس بین المللی انرژی اتمی در 13 گزارش پی در پی این مساله را تائید کرده است.

موگرینی به دیدار اخیرش با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان اشاره کرد و گفت که انتظار اروپا از ایران برای ادامه پایبندی به تعهداتش را منتقل کرده است. وی افزود: ما همچنین متعهد هستیم که مردم ایران از مزایای لغو تحریم ها بهره مند شوند؛ حتی پس از آنکه آمریکا تصمیم گرفت که برخی از این تحریم ها را دوباره اعمال کند.


مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در همین رابطه گفت وزرای خارجه سه کشور اروپایی عضو برجام در نشست امروز پیشرفت های صورت گرفته درباره سازوکار مالی اروپا ارائه داده و ما از اقدامات آنها حمایت کردیم. موگرینی تصریح کرد که انتظار دارد این مکانیسم ظرف هفته های آینده و پیش از پایان سال جاری میلادی اجرایی شود تا از آن به عنوان راهکاری برای تشویق مراودات اقتصادی با ایران استفاده شود.

به گزارش فارس، وی در ادامه عنوان کرد که اجرای برجام زمینه گفت وگوهای منطقه ای با ایران را فراهم کرده و در این رابطه به گفت وگوهای سطح بالا با مقام های ایرانی اشاره کرد.  او در این رابطه به حمایت ایران از تلاش های فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن اشاره کرد و گفت: این نتیجه گفت وگوهای ما با ایران درباره مسائل منطقه ای بوده است و ایران از نفوذش بر حوثی ها استفاده کرد تا در مذاکرات صلح یمن در سوئد شرکت کنند.

موگرینی ادامه داد: ما معتقدیم که از طریق اجرای کامل برجام و گفت وگو با ایران قادر هستیم تا سایر مسائلی که برای ما نگران کننده است از جمله موشک های بالستیک و بحران سوریه را حل و فصل کنیم. وی با بیان این مطلب نتیجه گرفت که اجرای برجام، تنها دستور کار روی نیز نیست و این توافق زمینه گفت وگودرباره سایر مسائل مختلف را ایجاد کرده است.
 
کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top