خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸ الجمعة ٤ رجب ١٤٤١ Friday, February 28, 2020
کد خبر: 932245
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۹/۲۲ - ۱۳:۲۲
بستگانم هیچوقت به ما کمک نکردند؛
بیرانوند: عجله‌ای برای جدایی از پرسپولیس ندارم/ وقتی چوپان بودم سنگ پرتاب می‌کردم
علیرضا بیرانوند در مصاحبه‌ای تفصیلی با سایت کروات از اتفاقات پیرامون خود در زندگی سخن گفته است.
علیرضا بیرانوند بیرانوند: عجله‌ای برای جدایی از پرسپولیس ندارم/ وقتی چوپان بودم سنگ پرتاب می‌کردم
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس ورزشی جام نیـوز و ‌به نقل ازسایت کروات slobodnadalmacija، علیرضا بیرانوند، دروازه‌بان ۲۵ ساله ایرانی داستان زندگی جالبی دارد. نخستین بار گاردین در مورد او نوشت: دروازه‌بانی که زمانی بی‌خانمان بود،  ولی توانست روزی پنالتی‌ کریستیانو رونالدو را در جام جهانی مهار کند.

 

بیرانوند در مصاحبه با نشریه کروات از هر آن چیزی که به او گذشته صحبت کرده که در ادامه می‌خوانیم: 

 

 علیرضا، دقیقا چه زمانی فرا خواهد رسید که از پرسپولیس جدا شوی؟

 

این سوال اولین بار از او پرسیده شد، ولی مترجم آن را آن طور که می خواستیم ترجمه نکرد. بیرانوند متوجه این اتفاق شد.

 

تو گذشته دشواری را تجربه کردی؟ موفق شدن با داشتن این همه مشکل واقعا سخت بود. چطور توانستی این کار را انجام بدهی و به این جایگاه برسی؟

 

بله. درست است. من در شرایط سختی بزرگ شدم. در روستاهای لرستان بودیم و تنها شهری که می‌شناختم خرم‌آباد بود. پدر من چوپان بود که به شهر می‌رفت و شیر و پنیری که از ۱۲ گوسفند خو به دست می‌آوردیم  می‌فروخت. ما در فقر زیادی زندگی می‌کردیم. تمام خانواده‌ی ما شرایط سختی داشت چون غذای خیلی خوبی مصرف نمی‌کردیم. تصور کنید که چقدر زندگی در آن شرایط دور افتاده سخت بود، اما من به تهران رسیدم و برای نفت تهران و اکنون برای تیم فوتبال پرسپولیس و برای تیم‌ ‌ملی ایران بازی می‌کنم. همه این موانع را پشت سر گذاشته‌ام. بی خانمان بودن و کار در پیتزافروشی را پشت سر گذاشتم تا به این موقعیت برسم.

 

از شرایط سختی که با آن مواجه بودی گفتی. آیا الآن که از نظر مالی وضعیت مطلوبی داری به خانواده‌ات رسیدگی می‌کنی؟ آیا به آن‌ها کمک مالی می‌کنی؟

 

آن 12 گوسفند تبدیل شده اند به ۳۰۰ راس گوسفند. این تعداد را من برای آن‌ها خریداری کرده‌ام. آن‌ها هنوز مشغول پرورش گوسفندان هستند. در حال‌ حاضر فروش پدرم از این راه بیش‌تر شده است. دیگران هم تغییر کرده‌اند، خصوصا اطرافیانی که داشتم. آن روزها نمی‌خواستند به ما نزدیک بشوند و هیچ وقت به ما کمک نکردند اما امروز همه من را تمجید می‌کنند.

 

تو پرتاب دست‌های خیلی معروفی داری که کمی از حالت طبیعی خارج است. هیچ کس در دنیا نمی‌تواند این قدر توپ را با دست بلند پرتاب کند. از این قدرت خود برای ما بگو.

 

به عنوان یک چوپان در کنار خانواده‌ام همیشه سنگ در دستانم بود تا از گوسفندان مراقبت کنم. نمی‌توانستم که با آن‌ها فوتبال بازی کنم (خنده زیاد). البته من برای خودم تفریحاتی داشتم و در آن جا پرتاب‌هایی با سنگ می‌کردم. آن جا با سنگ‌های خیلی سنگینی برای خودمان موانع ایجاد می‌کردیم و از فواصل دور با دست‌مان این موانع را نشانه گیری می‌کردیم و همین باعث شد که پرتاب دست‌هایم قوی‌ شود. در حال‌ حاضر می‌توانم توپ را ۷۰ متر هم پرتاب کنم. مهم‌ترین مساله حفظ شانه‌ها و عضلات دست است. هم اکنون متاسفانه پسر هفت ساله‌ام از این حرکت تقلید می‌کند. او در تلویزیون دیده است که من این کار را انجام می‌دهم. او کنترل تلویزیون و هر چیزی که در دم دستش پیدا کند را بر می‌دارد و به این ور و آن ور پرتاب می‌کند. او کنترل را محکم به سمت صفحه تلویزیون پرتاب می‌کند به همین خاطر او صفحه دو تلویزیون را شکسته است و پنج هزار دلار خسارت وارد کرد. علاوه بر این من یک دختر کوچک‌تر هم دارم. من و همسرم باید مراقب آن‌ها باشیم.

 

علیرضا بیرانوند بعد از مهار پنالتی‌ کریستیانو رونالدو به یک قهرمان در ایران تبدیل شد. آن بازی با تساوی مساوی شد و شما بعد از آن به خانه بازگشتید و نتوانستید به دور بعد جام جهانی راه پیدا کنید. با این وجود از تو به عنوان یک قهرمان در بین اهالی فوتبال ایران یاد شد و می‌شود. درباره این مساله و مهار پنالتی‌ کریستیانو رونالدو برای ما صحبت کن.

 

قبل از آغاز جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه و در قرعه‌کشی بعد از این که مشخص شد ما با پرتغال و کریستیانو رونالدو هم گروه شدیم من پیام‌های زیادی در شبکه‌های مجازی دریافت کردم. خیلی‌ها به تمسخر من پرداختند و کار من را تمام شده دانستند. این ناراحت کننده بود که هواداران ایرانی چنین پیام‌هایی را ارسال می‌کردند. بعد از این که داور پنالتی‌ را گرفت و رونالدو پشت توپ قرار گرفت می‌دانستم که بهترین جواب این است که خودم را نشان دهم و دست کریستیانو را بخوانم. می‌دانستم که این مهاجم پرتغالی به سمت چپ من پنالتی‌ می‌زند و محکم هم این کار را انجام خواهد داد. نمی‌خواستم کریستیانو حرکت پای من را ببیند  ولی از قبل این تصمیم را گرفته بودم که به کدام جهت حرکت کنم. بعد از این که آن پنالتی‌ را مهار کردم دیگر چیزی را به یاد نمی‌آورم. فقط زیر لب می‌گفتم خدای بزرگ. حالا لطفا به فقرا کمک کن. ‌دقیقه ۵۵ بود که آن پنالتی‌ را گرفتم و حس می‌کردم که روی ابرها هستم. بازیکنان به من می‌گفتند حواست کجاست ، در زمین هستی؟(خنده)

 

در ادامه‌ شما برای تیم فوتبال پرسپولیس به میدان رفتی و زیر نظر برانکو ایوانکوویچ در حال تمرین و مسابقه هستی. از حضور در پرسپولیس در این مدت، بگو.

 

بله. برانکو بعد از جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه به من تبریک گفت‌ و استراحت داد و در دو بازی نخست رادوشوویچ را درون دروازه‌ قرار داد. او به من گفت‌ که در حال‌ حاضر انتظارات از تو بالا رفته است و همه هواداران این انتظار را دارند که تمام شوت‌ها را مهار کنم. من در کنار ایگور، مربی دروازه‌بانان و همین طور رادوشوویچ، دروازه‌بان دوم تیم خیلی پیشرفت کردم و بهتر شدم. در پرسپولیس سخت تمرین می‌کنم و جو خیلی خوبی در تیم حاکم است. همکاری خیلی خوبی با رادو در پرسپولیس دارم. از نظر تکنیکی او دروازه‌بان خیلی خوبی است. ایگور هم خیلی از ایرادات من را بر طرف کرد. شاید یک میلیون ایراد داشتم که همه آن‌ها را با کمک ایگور بر طرف کردیم. خصوصا در نحوه دفاع کردن و بازی خوانی. البته در کنار برانکو که این همه به شما اعتماد دارد و شما را دوست دارد، پیشرفت کردن عجیب نیست.

 

تو صحبت‌هایی از رفتن کرده‌ای و از تیم‌های هم‌چون فنر باغچه ترکیه، رئال سیوسیداد اسپانیا و چند باشگاه انگلیسی به عنوان مشتریانت نام برده شد، ولی تو هنوز در ایران حضور داری. نمی‌خواهی که فرصت لژیونر شدن را از دست بدهی؟

 

من پیشنهاد خیلی خوبی دارم ولی عجله‌ای برای رفتن ندارم. فکر می‌کنم که درست‌ترین پیشنهاد در بهترین زمان ممکن فرا خواهد رسید و هم من و هم پرسپولیس راضی و خوشحال خواهیم بود. فعلا عجله‌ای برای رفتن از پرسپولیس ندارم.

 

تو اولین کسی که پنالتی‌ کریستیانو رونالدو در جام جهانی را مهار کرد. تنها دروازه‌بانی بودی که توانست در جام جهانی، پنالتی‌ این مهاجم پرتغالی را مهار کند و به همین خاطر در کتاب تاریخ فوتبال از این حیث نامت ماندگار خواهد بود. همچنین موفق شدی در انتخابی جام جهانی روسیه توانست ۱۲ کلین شیت به همراه تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران داشته باشی که از این حیث نیز آمار جالب توجهی از خود بر جای گذاشتی. وقتی این آمارها را می‌بینی چه حسی داری؟

 

من هیچ وقت به آمار و ارقام نگاه نمی‌کنم، ولی وقتی چنین چیزهایی را می‌شنوم خوشحال می‌شوم. درباره کریستیانو رونالدو هم همین طور. خوشحالم که سریال گل زدن‌های او برابر من متوقف شد.

 

451

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top