خبرخوان جام نیوز
|
پنج شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ الخميس ٢٥ جمادى الثانية ١٤٤١ Thursday, February 20, 2020
کد خبر: 933045
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۹/۲۸ - ۱۸:۲۴
تناقض و ریاکاری غرب درباره برنامه موشکی ایران
در پی انجام آزمایش موشکی ایران در اوایل دسامبر، برخی کشور‌های اروپایی این اقدام ایران را محکوم کردند، اما هیچ اشاره‌ای به تسلیحات مشابه سایر طرف‌ها در منطقه نکردند.
موشک تناقض و ریاکاری غرب درباره برنامه موشکی ایران
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، در پی انجام آزمایش موشکی ایران در اوایل دسامبر، برخی کشور‌های اروپایی این اقدام ایران را محکوم کردند، اما هیچ اشاره‌ای به تسلیحات مشابه سایر طرف‌ها در منطقه نکردند.

در حالی که نه فقط کشور‌های غربی بلکه حتی برخی کشور‌های خاورمیانه هم موشک‌هایی تقریبا شبیه به موشک‌های ایران دارند، غربی‌ها فقط از برنامه موشکی ایران ابراز نگرانی می‌کنند. پیتر جنکینز، دیپلمات سابق و کهنه‌کار بریتانیایی، طی یادداشتی در وبگاه لوبلاگ، مواضع غرب درباره برنامه موشکی ایران را دارای «تناقض» و «ریاکاری» دانست و نوشت: «سخت است فهمیدن اینکه چرا جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، طی بیانیه‌ای در پنجم دسامبر، ادعا کرد آزمایش یک موشک میان برد توسط ایران در یکم دسامبر نشان داد که فعالیت‌های موشکی ایران "فراتر از آن چیزی است که برای دفاع ملی قابل توجیه است"».

به گفته جنکینز، این ادعا بر وجود نوعی هنجار مورد توافق بین المللی دلالت کرد که از آن برای ارزیابی قابل‌توجیه بودن یا نبودن یک سیستم تسلیحاتی به عنوان یک ابزار دفاعی استفاده می‌شود. اما چنین هنجاری وجود ندارد. ما می‌توانیم تصور کنیم که دولت بریتانیا چگونه پاسخ می‌دهد اگر یک عضو سازمان ملل تصریح کند که وجود بازدارندگی هسته‌ای در بریتانیا فراتر از آن است که «برای دفاع ملی قابل‌توجیه باشد».

ریاکاری
این دیپلمات سابق ادامه داد، ادعای هانت غیرمنطقی هست. اسرائیل، که موشک‌های میان برد دارد و دشمن علنی ایران است، کاملا فراتر از بُرد موشک‌های میان‌بُرد ایران قرار دارد. آیا ایران حق ندارد موشک‌هایی بدست آورد که بتوانند به اسرائیل برسند تا «توازن وحشت» برقرار کند؟ توازنی که بازدارندگی متقابل به آن متکی است. مشخصه دیگر بیانیه هانت، عدم هرگونه اشاره به عربستان و اسرائیل است. اگر کسی نگران ثبات منطقه‌ای در خارومیانه باشد، نباید فقط موشک‌های میان برد ایران را به عنوان تنها عامل بی‌ثباتی برجسته کند. همانگونه که هانت انجام داد. عربستان موشک‌های میان برد دارد و اسرائیل نه تنها چنین موشک‌هایی دارد بلکه حتی تسلیحات هسته‌ای و شیمیایی دارد که سزاوار توجه است. آن‌ها هم بر ثبات تاثیر می‌گذارند.

به گزارش فرارو، جنکینز افزود: «متاسفانه فقط پادشاهی متحد نیست که از استاندارد‌های دوگانه استفاده می‌کند. وزیر خارجه فرانسه هم به همان اندازه مشتاق بود ایران فعالیت موشکی ایران را منحصرا محکوم کند. اما این جانبداری یک طرفه با نیاز اروپا به "قدرت نرم" برای ظاهر شدن به شکل عادلانه و بی‌طرفانه هنگام مخاطب قرار دادن مخاطبان جهانی متضاد است. باتوجه به تمایل اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با ایران، دیپلماسی این چنینی فرانسه و بریتانیا عاقلانه نیست: استفاده از استاندارد‌های دوگانه می‌تواند نحوه دید ایران درباره این توافق را تغییر دهد.»

تناقض
جنکینز اضافه کرد در واقعیت، فعالیت موشکی ایران ممکن است تا آن اندازه‌ای که بریتانیا و فرانسه فکر می‌کنند، بی‌ثبات‌کننده نیست. ممکن است در دهه آینده موشک‌های ایران دقت بیشتری بدست آورند و قدرت انفجاری متعارف‌شان هم افزایش یابد. این جریان در آمریکا و روسیه اتفاق افتاد و باعث شد احتمال انجام حملات با موشک‌های متعارف علیه اهداف استراتژیک بالا رود و در نتیجه برجستگی استفاده از تسلیحات هسته‌ای در محاسبات استراتژیک کمتر شد. بنا به ادعای جنکینز چنین اتفاقی ممکن است ایران را به این محاسبه برساند که از طریق موشک‌ها قدرت تحمیل خسارت کافی بر دشمنان را دارد و در نتیجه در توسعه بازدارندگی هسته‌ای فایده کمی ببیند. به عبارت دیگر، اگر چه این ظاهرا متناقض به نظر می‌رسد، اما موشک‌های میان برد و متعارف ایران می‌توانند برای ثبات استراتژیک در خاورمیانه پایه و اساس بشوند.

ریاکاری بیشتر
در زمینه تمایل بریتانیا و فرانسه به استفاده از معیار‌های دوگانه باید تاکید کرد که نه بریتانیا و نه فرانسه هیچکدام علنا «ناسازگاری» آمریکا با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را محکوم نکرده‌اند. گرچه این «ناسازگاری» بسیار فاحش‌تر از «ناسازگاری» مرتبط با موشک‌های ایران بود که هانت در پنجم دسامبر توجه‌ها را به آن جلب کرد. در حقیقت، تقصیر آمریکا از سطح «ناسازگاری» بسیار بیشتر است. آمریکا، قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض کرد. آمریکا از چندین بند این قطعنامه تخلف کرده است.

جنکینز در پایان تصریح کرد آمریکا نه تنها برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اجرا نمی‌کند بلکه تمام تلاشش را می‌کند تا مانع اجرای آن توسط دیگران شود. مطمئنا، آقای هانت، این امر، تا زمان بازگشت آمریکا به پایبندی، مستحق محکومیت عمومی و مداوم است.


 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top