|
سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹ الثلاثاء ٢٣ ذو القعدة ١٤٤١ Tuesday, July 14, 2020
کد خبر: 934495
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۱۰/۱۰ - ۱۸:۳۹
جزئیاتی تازه از قتل خاشقجی و کیف‌های حمل جسد
ویدئویی تازه به دست رسانه‌های ترکیه رسیده است که نشان می‌دهد تیم ضربت سعودی تعدادی کیف‌ بزرگ تیره رنگ را به داخل اقامتگاه سرکنسول حمل می‌کنند.
خاشقجی جزئیاتی تازه از قتل خاشقجی و کیف‌های حمل جسد
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز به نقل از رادیو زمانه، ویدئویی تازه به دست رسانه‌های ترکیه رسیده است که نشان می‌دهد تیم ضربت سعودی تعدادی کیف‌ بزرگ تیره رنگ را به داخل اقامتگاه سرکنسول حمل می‌کنند. در رسانه‌ها گفته شده که این کیف‌ها احتمالا حامل بقایای جسد خاشقجی بوده است. کتابی جدید نیز منتشر شده که حاوی جزئیاتی تازه از شیوه قتل خاشقجی و اسامی اعضای تیم ضربت است.

 

عربستان سعودی پس از تکذیب اولیه و تلاش برای غیرعمدی نشان‌دادن قتل خاشقجی، سرانجام قتل او به دست «عوامل اطلاعاتی خود» را تأیید کرد اما آنرا عملی خودسرانه از سوی آنها خواند.‌ با این حال بسیاری، از جمله آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، بن سلمان را آمر قتل او می‌دانند. در آمریکا مجلس سنا اخیرا در قطعنامه‌ای اعلام کرد که محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی آمر قتل جمال خاشقجی‌ است.

 

بعد از چند ماه تحقیقات جنایی در ترکیه حول پرونده خاشقجی، هنوز بقایای جسد او یافت نشده. پیش از این بارها احتمال بسته شدن پرونده بدون یافتن ردی از جسد خاشقجی مطرح شده بود. اما حالا با این ویدئو، که لحظه رسیدن یک خودروی بزرگ مشکی و قدم‌های تند فردی با کیف‌های مشکی به داخل اقامتگاه سرکنسول را نشان می‌دهد، این انتظار عمومی وجود دارد که کارآگاهان با تمرکز بر اقامتگاه سرکنسول بتوانند بقایایی از جسد روزنامه‌نگارِ منتقد سعودی را پیدا کنند.

 

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امورخارجه ترکیه گفته بسیاری از کشورهای اروپایی قتل خاشقجی را نادیده می‌گیرند اما روشن است که تیم عربستان سعودی کشتن خاشقجی را از قبل برنامه‌ریزی کرده است. به گفته او ترکیه شواهد و قرائن را به سازمان سی‌آی‌ای آمریکا ارائه کرده و ادامه تحقیقات را به‌آن‌ها سپرده است.

 

چاووش اوغلو معتقد است که ترکیه نیاز به همراهی جامعه بین المللی برای فشار بر عربستان دارد و نمی‌تواند به‌تنهایی در این باره اقدام کند. در همین رابطه، بسیاری از سازمان‌های بین المللی و مدافع آزادی بیان و حقوق بشر، بیش از پیش خواهان تحقیقاتی به رهبری سازمان ملل هستند که بتواند بر عربستان سعودی فشار بگذارد.

 

یکی از خبرنگاران روزنامه ترکی صباح در استانبول منبع ویدئویی بوده، که اعضای تیم قتل خاشقجی را در حال حمل کیف‌هایی به داخل اقامتگاه سرکنسول نشان می‌دهد.  روزنامه صباح به همکاری‌هاییش با دستگاه امنیتی ترکیه شهرت دارد و پیش از این نیز جزئیاتی از مرگ خاشقجی را افشا کرده بود.

 

این خبرنگار در رابطه با ویدئوی تازه منتشر شده نوشته که هیچ مدرکی مبنی بر خارج شدن کیف‌ها از اقامتگاه کنسول وجود ندارد. او همچنین گفته که اقامتگاه قبلا بازرسی شده بود، اما چاهی در آن وجود دارد که سعودی‌ها نگذاشته بودند کارآگاهان ترکیه به آن نزدیک شوند. به زعم او این تصاویر جدید مسیر تحقیقات را تغییر خواهد داد. اقامتگاه سرکنسول سعودی در استانبول تنها چند متر با کنسول‌گری عربستان فاصله دارد.

 

کتاب: اسرار تاریک قتل خاشقجی

خبرنگار روزنامه صباح همراه با یکی از همکارانش اخیرا کتابی با عنوان «خصومت دیپلماتیک: اسرار تاریک قتل خاشقجی» منتشر کرده است.

 

این کتاب شامل افشاگری‌هایی تازه درباره جزییات قتل خاشقجی است. کتاب افشا می‌کند که یک صدای ضبط شده جدید از لحظات قبل و بعد قتل خاشقجی به دست آمده که نشان می‌دهد این قتل پیشاپیش برنامه‌ریزی شده و ادعای ترکیه در این باره درست بوده است.

 

گفتنی است، پس از قتل خاشقجی ماهیت واقعی عربستان برای همگان آشکار شده است. هم چنین قتل خاشقجی عملکرد عربستان را در جنگ یمن زیر سئوال برده و این کشور را در مورد پایان دادن به جنگ یمن تحت فشار گذاشته است.

 

ترامپ پس از قتل خاشقجی توسط عربستان به صراحت بارها از بن‌سلمان دفاع کرده و سعی کرده است قتل خاشقجی را نادید بگیرد. وی دلیل آنرا خرید سلاح توسط عربستان از آمریکا خوانده است. اگر چه کنگره تحت تأثیر رسانه‌ها با وی مخالفت کرده و وی را در این مورد تحت فشار قرار داده است.

 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top