|
سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹ الثلاثاء ٢٣ ذو القعدة ١٤٤١ Tuesday, July 14, 2020
کد خبر: 936048
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۱۰/۲۳ - ۱۸:۵۱
تداوم واکنش اصلاح‌طلبان به سخنان واعظی
سخنان اخیر رئیس دفتر رئیس ‌جمهوری در خصوص نسبت اصلاح طلبان با دولت روحانی، بازتاب گسترده ای در فضای رسانه ای کشور داشت و با واکنش بعضا منفی برخی شخصیت های اصلاح طلب مواجه شد.
اصلاح‌طلبان  تداوم واکنش اصلاح‌طلبان به سخنان واعظی
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، سخنان اخیر رئیس دفتر رئیس ‌جمهوری در خصوص نسبت اصلاح طلبان با دولت روحانی، بازتاب گسترده ای در فضای رسانه ای کشور داشت و با واکنش بعضا منفی برخی شخصیت های اصلاح طلب مواجه شد.

اظهارات محمود واعظی عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه و رییس دفتر رییس جمهوری درباره اینکه با اصلاح طلبان ائتلافی نداشته و روحانی بدون کمک اصلاح طلبان در انتخابات پیروز شد واکنش جناح های مختلف سیاسی را برانگیخت.


بررسی امروز(23 دیماه) روزنامه ها، تارنماها و خبرگزاری های داخلی نشان می دهد همچنان برخی رسانه های منتسب به جریان اصلاح طلب از این سخنان گله مند بوده و یادآوری کردند روحانی در سال 92 و به ‌ویژه در سال 96 بسیار شفاف و روشن از اصلاح‌طلبان در خواست کمک کرد.
برخی از این رسانه ها نیز بر لزوم حمایت اصلاح طلبان از روحانی در شرایط کنونی تاکید کرده و آورده اند: طیف غالب اصلاح طلبان، بر این باورند که باید دولت را تا روز آخر حمایت کرد و هر کاری از آنها ساخته است برای کمک به دولت انجام دهند.


رسانه های منتسب به اصولگرایان نیز از تعمیق اختلافات میان اصلاح طلبان و دولت سخن گفته و با بیان اینکه اظهارات آقای واعظی با واقعیات انطباق ندارد نوشتند: 90 درصد آرای روحانی به فعالیت اصلاح‌طلبان مربوط بوده است.
این درحالیست که رییس دفتر رییس جمهوری ظهر روز چهارشنبه گذشته در پایان جلسه هیات وزیران درباره انتقاد برخی اصلاح طلبان در خصوص اظهارات چند هفته گذشته وی گفت: با گروه‌های اصلاح طلب هم در سال 92 و هم در سال 96 همکاری بسیار نزدیکی داشتیم، در حال حاضر هم با گروه های مختلف اصلاح طلب روابط خوبی داریم، اما در این دولت با گروه‌های تند، چه اصلاح طلب و چه اصولگرا رابطه نزدیک آن چنانی نداریم.


وی ادامه داد: از من پرسیدند با این گروه ها ائتلاف داشته اید که من پاسخ دادم با آنها نه در 92 و نه در 96 ائتلافی نداشتیم اما برخی در رابطه با صحبت‌های من نسبت به گروه‌های تندرو، جواب می‌دهند بسیار متاسفم و آنها باید خود را اصلاح کنند.
رییس دفتر رییس جمهوری با تاکید بر این که برخی صحبت‌های من را اصلا نخوانده اند و بر اساس توئیت کسی موضع گیری و اظهار نظر می‌کنند، تصریح کرد: برخی از آنها به دنبال مطرح کردن خود هستند. توصیه می‌کنم به دنبال اختلاف نباشند، ما به دنبال وحدت و همکاری و صمیمیت هستیم.

رسانه های اصلاح طلب
............................
روزنامه آرمان می نویسد: اصلاح‌ طلبان، اعتدالگرایان و حتی بسیاری از اصولگرایان بر این مساله صحه می ‌گذارند که با حمایت تمام‌ قد اصلاح‌ طلبان از آقای حسن روحانی مخصوصا در انتخابات سال96 بود که وی به ریاست جمهوری رسید. حال مشخص نیست که رئیس دفتر رئیس‌ جمهور از گفتن سخنان تفرقه افکنانه میان دولت و جریان حامی درصدد چه اهدافی است. هیچ تحلیلگر و صاحب نظری که از انصاف، تجربه و خرد سیاسی برخوردار باشد در این شرایط که دولت به شدت نیاز به وحدت، هماهنگی و از همه مهم‌ تر حمایت حامیان خود دارد چنین سخنانی اظهار نمی‌کند...همه می‌دانند که آقای روحانی چه در سال 92 و به‌ویژه در این دوره در سال 96 خیلی شفاف و روشن از اصلاح‌طلبان در خواست کمک کرد.

به گزارش روزنامه شرق علیرضا رحیمی، نماینده مجلس شورای اسلامی، درباره سخنان اخیر رئیس دفتر رئیس ‌جمهوری درباره نسبت اصلاح ‌طلبان و دولت روحانی گفت: «چنانچه گلایه‌ هایی هم وجود داشته باشد که البته وجودشان طبیعی است، رئیس‌ جمهور حتما این گلایه‌ ها را شنیده‌اند و مسئله مهم این است که به این گلایه‌ها ترتیب اثر بدهند و با یک نگاه واقع‌بینانه بتوانند از ظرفیت مدیریتی و علمی موجود در جریان اصلاحات استفاده صحیح ببرند»...رحیمی با اشاره به حمایت قاطبه جریان اصلاحات از رئیس‌جمهور در موضوع انتخابات ریاست‌جمهوری، گفت: «در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری، جریان اصلاحات توانست موج مثبتی را در جامعه ایجاد کند، به این معنا که مردم یک انتخاب درست و واقع‌بینانه داشته باشند».

**لزوم حمایت اصلاح طلبان از روحانی
مرتضی حاجی وزیر سابق آموزش و پرورش در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا اظهار داشت: تا جایی که من از مجموعه اصلاح‌طلبان برآورد کردم طیف غالب به معنی اکثریت قوی، نه اکثریت ضعیف، بر این باورند که باید دولت را تا روز آخر حمایت کرد و هر کاری از ما ساخته است برای کمک به دولت باید انجام دهیم و بنابراین عبور از آقای روحانی در این شرایط به هیچ وجه به مصلحت کشور دانسته نمی‌شود.

به گزارش سایت انتخاب، حجت الاسلام و المسلمین محسن رهامی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها می‌گوید: حمایت ما از دولت آقای روحانی تاکتیک نیست، بلکه به آن نگاه استراتژیک داریم. در واقع این حمایت به خاطر آن است که به تفکرات آقای هاشمی وفاداریم و به توصیه‌های ایشان توجه داریم. یکی از نگرانی‌های آقای هاشمی این بود که اگر دولت آقای روحانی آسیب ببیند، پوپولیست‌ها روی کار بیایند.

**سخنان روحانی در سالگرد آیت الله هاشمی
روزنامه اعتماد به نقل از صادق زیباکلام استاد دانشگاه می نویسد: آقای روحانی در مراسم روز پنجشنبه در دومین سالگرد ارتحال آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی عملا نامی از اصلاح ‌طلبان به زبان نیاورد در حالی که نقطه عطف زندگی آقای هاشمی که از موضوع برنامه هسته‌ای و برنامه موشکی مهم‌تر بود، موضع‌گیری‌های ایشان پس از حوادث سال 88 بود. .. معتقدم عدم اشاره به این موضوع، یک پیام مهم سیاسی برای اصلاح‌طلبان به همراه دارد. رییس‌جمهور غیرمستقیم می‌گوید مرا با شما کاری نیست و من اگر به جایی رسیدم از صدقه سر هاشمی است نه اصلاح‌ طلبان؛ به همین دلیل است که مطالبات جریان اصلاح‌ طلب کشور برای آقای روحانی ارزشی ندارد.

رسانه های اصولگرا
.........................
محمدجواد حق ‌شناس، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، در گفت ‌و گو با خبرگزاری تسنیم با اشاره به اظهارات اخیر محمود واعظی، مبنی بر عدم ائتلاف با اصلاح‌طلبان تندرو در انتخابات سال 92 و 96 گفت: اظهارات آقای واعظی با واقعیات انطباق ندارد.حق‌شناس با بیان اینکه اظهارات اخیر آقای واعظی ناشی از عدم شناخت وی از فضای سیاسی کشور در سال‌های قبل و همچنین عدم شناخت کافی از جایگاه حزب متبوعش در جامعه است، خاطرنشان کرد: بدون شک اینگونه اظهار نظرات لطمه جدی به آقای روحانی می‌زند.
تسنیم در ادامه این گزارش به نقل از این فعال سیاسی اصلاح‌طلب نوشت: آقای روحانی در مراسم بزرگداشت آیت‌الله هاشمی از برخی بی‌وفایی‌ها ابراز گله‌ مندی کرد. سوال من از آقای روحانی این است 'شما که اینگونه از بی‌وفایی‌ها گله می‌کنید چرا به رئیس دفتر خودتان تذکر نمی‌دهید تا اظهاراتی را بیان نکند که مورد دلخوری جامعه و کسانی شود که تلاش جدی برای حضور شما در این جایگاه انجام دادند؟'

هادی غفاری فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز در واکنش به اظهارات رئیس دفتر روحانی به خبرگزاری تسنیم می‌گوید: 90 درصد آراء روحانی به فعالیت اصلاح‌طلبان مربوط بود.وی با بیان اینکه موج انتخابات به ‌نفع روحانی نبود گفت: اصلاح‌طلبان این موج را به‌نفع وی تغییر دادند، به‌خصوص در شمال کشور و خوزستان و سیستان و بلوچستان، مردم را متقاعد کردیم که به حسن روحانی رأی دهند و این ناشی از تلاش اصلاح‌طلبان بود.

سایت مشرق نیوز با توجه به سخنان «احمد همتی»، از نمایندگان اصلاح‌ طلب مجلس مبنی بر اینکه «کسانی که دست به تخریب نهادهای منتخب مردم می‌ زنند و پروژه تسخیر مجلس و سپس ریاست جمهوری و بعد رهبری را آغاز کردند، بدانند که به بیراهه می‌روند» نوشت: این صحبت‌های همتی ناشی از خوف جریان سیاسی خاص یا همان اصلاح‌طلبان از بابت ضعف کارنامه اجرایی است. ضعفی که دورنمای حضور آنها در مناسب دولتی و مجلس را به وسیله انتخابات‌های آینده مخدوش کرده و از همین روست که مشغول خط و نشان کشیدن برای جریانات رقیب خود هستند که کارنامه اجرایی بهتری به مردم ارائه کرده‌اند.

ایرنا

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top