خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ الجمعة ١٥ ربيع الثاني ١٤٤١ Friday, December 13, 2019
کد خبر: 941931
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ - ۱۴:۵۷
ورود رپ به عزاداری عراقی ها توسط یک فرقه دو آتیشه
برخی وابستگان یک فرقه مذهبی شیعی در عراق اقدام به ارائه شکلی خاص از سبک عزاداری امام حسین علیه السلام کرده اند که تاکنون بی سابقه می باشد.
رپ عراقی ورود رپ به عزاداری عراقی ها توسط یک فرقه دو آتیشه
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، حتما شما نیز در زندگی با افراد، گروه ها و جریان هایی مواجه شده اید که بصورتی هدفمند یا ناشیانه خلاف فرهنگ عمومی رفتار می کنند.

 

یکی از مهمترین ابزارهای آسان، موثر و دم دستی برای پیشبرد اهداف پیدا یا پنهان توسط این دسته، شهرت طلبی است که معمولا با رفتارهای هنجارشکن و جنجال‌ساز گره خورده است.

 

رفتارهای رادیکال و تبلیغاتی گروه های همجنس باز، فمنیست ها و اخیرا ظهور جریان های نژادپرست افراطی در اروپا را می توان از این زاویه ارزیابی کرد.

 

در جامعه عراق نیز گاه و بیگاه شاهد تولد جریان هایی هستیم که از چنین ویژگی هایی بهره می برند.

 

طی چند سال اخیر یکی از جریان های خبرسازی که در عراق ظهور یافته و رفتارهایی از این دست داشته اند، فرقه ای به ریاست «‌محمود حسن الصرخی»‌ است. وی از روحانیان شیعه مدعی  ارتباط با  امام زمان (عج) است. گفته می شود او در سال 93 در جریان درگیری با نیروهای دولتی در کربلا کشته شده هرچند برخی نیز این موضوع را شایعه ای برای پنهان کردن او دانسته اند تا از زیر بار تبعات خسارت های وارده به مردم عراق و حضور در محاکم قانونی و قضایی فرار کند.

 

به تازگی یورونیوز گزارش داده برخی وابستگان وی اقدام به ارائه شکلی خاص از سبک عزاداری امام حسین علیه السلام کرده اند که تاکنون بی سابقه بوده است.

 

به نوشته این سایت، یک گروه در دل جامعه شیعه در عراق مناسک مذهبی را به سبک رپ برگزار می‌کنند تا بتوانند جوانان بیشتری را جذب مراسم آیینی و مذهبی کنند. در این مراسم ضربه‌ها و اشعار برای انتقال «پیام‌های مذهبی» به طور جدی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

در ادامه این گزارش آمده، عاید الحسنی، نماینده محمود الحسنی الصرخی، به رویترز گفت: «هدف از آوردن موسیقی به مراسم مذهبی این است که به زبان جوانان سخن بگوییم و به آنها نزدیک‌تر شویم.»

 

گفتنی اس سینه زنی و شکل عزاداری امام حسین علیه السلام از نمادهای فرهنگی شیعه محسوب می شود و اصل عزاداری برای امام حسین علیه السلام از ارزش ها و باورهای ما شیعیان است.

 

معمولا تغییرات فرهنگی از شکل ها و نمادها آغاز می شود که از کمترین حساسیت میان افراد جامعه برخوردار است. تغییر در این لایه فرهنگی آغازگر تغییر در لایه های بعدی و سرایت به آنهاست، در نهایت این تغییرات چنانچه با مقاومت از سوی جامعه مواجه نشود به نابودی کامل یک بخش یا تغییر هویت و بی محتواشدن در آن قسمت می انجامد.

 

از سویی می دانیم هدف از برپایی عزاداری امام حسین علیه السلام یادآوری ایستادگی و مقاومت در برابر ظالم و نمادهای ظلم بود، بنابراین طبیعی است که یورونیوز به عنوان رسانه نزدیک به اتحادیه اروپا تبلیغ و نمایش آن را در دستور کار قرار می دهد چرا که تضعیف جریان شیعی جهان اسلام از اهداف غربی هاست.

 

با این حال خود غربی ها در برابر این نوع رفتارها بسیار حساس بوده و آن را تحمل نمی کنند. حذف حق پخش برنامه های شبکه های المنار و پرس تی وی در کشورهای غربی را دقیقا باید در همین مساله جستجو کرد چرا که خود آنها می گویند نگران تغییرات فرهنگی با حضور این نوع رسانه ها هستند.

 

در بخش دیگری از گزارش یورونیوز آمده است، در حالی که برخی روحانیون از این نوع اجراها در مراسم مذهبی استقبال می‌کنند، برخی دیگر نگاه بدبینانه‌ای دارند و آن را کفر می‌دانند چرا که از نگاه آنها موسیقی به طور کلی غدغن است.

 

دوقطبی القایی از سوی یورونیوز در صورتی که صرفا فردی باشد، چندان زیانبار نیست. اما با سنجش و فهم جنبه های اجتماعی مساله درک بدبینی، کفرآمیز بودن و ممنوعیت آن چندان سخت نیست و مشخص می شود روحانیونی که به استقبال رفته اند عده ای ساده لوح اند که درک درستی از وضعیت ندارند و دقیقا مانند زمانی رفتار می کنند که سرکرده این فرقه خود در زمین بازی دشمن قرار گرفته و با مطرح کردن خود به مرجعیت شیعه ضربه می زد.

 

گزارش همچنین نشان میدهد که این فرقه روی حضور جوانان حساب ویژه ای باز کرده اند چرا که این رده سنی در کنار داشتن استعداد، انرژی و پاکی، کم تجربه بوده به سرعت تحت تاثیر قرار می گیرند و زودتر جذب پدیده های نو می شوند.

 

برخی فعالیت های مشکوک این فرقه

اوج فعالیت این فرقه زمانی بود که داعش عراق را به تصرف درآورده و آمریکا چنین القا می کردند که حضور داعش ناشی از بی اعتنایی شیعیان به حضور اهل سنت در مناسبات سیاسی عراق است. این سیاست به دنبال بر هم زدن وحدت عراق بود و فرقه صرخی نه تنها به صف مبارزه با داعش نپرداخت بلکه با ایجاد غائله در شهر کربلا باعث کشته شدن حدود 30 نفر زخمی شدن بسیاری از شیعیان شد.
 

این فرقه همچنین با فتوای جهاد آیت الله سیستانی که شیعیان را به یاری شهروندان ایزدی، سنی و کرد عراق فرامی خواند و سیاست راه اندازی جنگ فرقه ای آمریکا را باطل می کرد، ایستادند.

 

البته تحرک اخیر این فرقه برای تغییر در شکل عزاداری امام حسین پس از مدت ها بی خبری، حاوی این پیام است که آنها از سوی مردم عراق چندان پذیرفته نشده اند و به همین دلیل به اتخاذ روش های نامتعارف روی آورده اند تا جانی دوباره به تشکل فرقه ای خود ببخشند.

 

115

 

کلیدواژه ها:
فرهنگ  |  شیعه  |  عراق  | 
خبرهای داغ
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top