خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ الجمعة ١٥ ربيع الثاني ١٤٤١ Friday, December 13, 2019
کد خبر: 944447
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۱/۱۹ - ۱۹:۵۳
تشریح فضای انتخابات پارلمانی در رژیم صهیونیستی
جو حاکم بر فضای انتخاباتی در اسرائیل نشان می‌دهد که امکان پیروزی لیست نتانیاهو بیشتر بوده و او پیروز دوباره انتخابات خواهد بود.
انتخابات اسرائیل2019 تشریح فضای انتخابات پارلمانی در رژیم صهیونیستی
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، بعد از انحلال رسمی دولت در روز 24 دسامبر 2018 توسط نتانیاهو لایحه انتخابات زودهنگام در تاریخ 9 آوریل 2019 مصوب شد.

به عقیده کارشناسان سیاسی، وجود اختلافات شدید در کابینه نتانیاهو و به تبع آن در بدنه حزب لیکود باعث انحلال کابینه صهیونیستی شد.

 

جدا شدن اشخاص اثرگذاری نظیر یور میری، دان کلارمن، نیر هیرشمن، یانو تونرمن، هدار وایزمن و... از بدنه حزب حاکم موجب شکل گیری احزاب و چهره های جدید در فضای رقابتی انتخابات شد.

البته لازم به توضیح است که بر اساس یک مثل قدیمی در میان ملت یهود (دو نفر یهودی بدون اختلاف نمی‌توانند کنار هم زندگی کنند) شکل‌گیری احزاب و چهره های جدید امری مرسوم در اسرائیل مخصوصا در انتخابات های مختلف بوده است.

 

مجلس کنست (پارلمان) اسرائیل

 

اختلافات یادشده به قدری بالا گرفته است که  چهره شاخص سیاسی نظیر آوی گبای رئیس حزب اردوگاه صهیونیست از آن به جنگ واقعی داخلی برای آینده اسرائیل یاد کرده و خود را نخست وزیر آینده این رژیم خواند.

این اتفاق در رسانه های اسرائیل به انفجار بمب تعبیر شد.

 

آوی گبای نامزد انتخابات ریاست حزب صهیونیستی "کار"

 

 

علاوه بر آن، اختلاف های شدید بر سر تامین امنیت اسرائیل در میان اعضای کابینه باعث شد بنی گانتس، رئیس اسبق ستاد مشترک ارتش صهیونیستی حزب جدیدی را با نام "امنیت برای اسرائیل" تاسیس کرده و به مثابه رقیبی جدی برای نتانیاهو عرض اندام کند.

 

 

بنی گانتس، رئیس اسبق ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی

 

زیپی لیونی، سیاستمدار اسرائیلی و رهبر کنونی حزب لیبرال و چپ میانه (هاتنوعا) در واکنش به اختلافات ایجاد شده طی مصاحبه ای با رادیو ارتش گفت: هرکس که آنچه دیروز اتفاق افتاده باشد را دیده باشد، می فهمد که آوی گبای نامزد حقیقی اتحاد صهیونیستی نیست. ما در ائتلافی که کرده بودیم وخامت اوضاع را درک می کردیم و به همین دلیل به اتحاد التزام داشتیم، اما او به شکل قبیحی کار را تمام کرد.

 

زیپی لیونی، سیاستمدار اسرائیلی و رهبر کنونی حزب لیبرال

 

احزاب جدیدالتاسیس درگیر در فضای انتخاباتی اسرائیل عبارتند از:

حزب راست جدید با رهبری آیلد شاکد (وزیر دادگستری) و نفتالی بنت، وزیر آموزش دولت نتانیاهو با شعار اصلی "راستگرایی حقیقی و دفاع از ارزش های قومی و صهیونیستی"

 

آیلد شاکد (وزیر دادگستری) و نفتالی بنت، وزیر آموزش دولت نتانیاهو

 

حزب امنیت برای اسرائیل با رهبری بنی گانتس با شعار اصلی "اصلاح قانون قومیت"

 

بنی گانتس رهبر حزب امنیت برای اسرائیل

 

حزب تیلم (یا همان جنبش قومی همگانی) با رهبری موشه یعلون وزیر جنگ کابینه نتانیاهو با شعار اصلی "راستگرایی و خدمت به امنیت اسرائیل"

 

موشه یعلون  رهبر حزب تیلم

 

حزب گشر با رهبری اورلی لِوی فرزند دیوید لِوی سیاستمدار کهنه کار دهه 90 رژیم صهیونیستی و عضو مستقل کِنِسِت با شعار اصلی "خدمت به زنان در اسرائیل"

 

 اورلی لِوی  رهبر حزب گشر

 

برآیند اتفاقات سیاسی در اسرائیل نشان می دهد  تمامی احزاب شکل گرفته در آستانه انتخابات اسرائیل همگی در گرایش صهیونیستی مشترک بوده و اولویت خود را امنیت اسرائیل می دانند و بقیه امور را در اولویت های بعدی قرار داده اند.

از این رو احساس می شود بازی گردانان انتخابات اسرائیل کاملا به طور هدفمند اجازه تاسیس احزاب جدید را داده و فضای انتخاباتی را برای ایجاد شور گسترده مدیریت می کنند.

این شور و ادامه آن در بعد از انتخابات، به راحتی می تواند بار روانی مشکلات رژیم صهیونیستی در افکار عمومی را تعدیل کرده و مردم را از  مشکلات واقعی غافل کند.

 

سه شنبه انتخابات زود هنگام کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) برگزار خواهد شد.

خروجی مراکز نظرسنجی داخلی و خارجی در اسرائیل از نبرد تنگاتنگ  نتانیاهو (نخست وزیر فعلی) با بنی گانتس (رئیس سابق  ستاد کل نیرو های مسلح) حکایت دارد.

البته در برخی از نظرسنجی ها نتانیاهو با اختلاف اندکی پیشتاز بوده و در برخی دیگر گانتس پیشتاز است.

 

جو حاکم بر فضای انتخاباتی در اسرائیل نشان می دهد که امکان پیروزی لیست نتانیاهو بیشتر بوده و او پیروز دوباره انتخابات خواهد بود.

در مجموع به نظر می رسد برنده این رقابت با اختلاف اندک، لیست نتانیاهو باشد. هرچند او نیز نخواهد توانست اکثریت کرسی ها را به دست آورد و مجبور خواهد بود تا دولت ائتلافی را تشکیل دهد.

 

بنابراین از میان احزاب یادشده در انتخابات، بدخیم ترین آنها لیکود و نتانیاهوست که پیروز نسبی میدان می شود و تلاطم در فضای سیاسی اسرائیل همچنان ادامه خواهد یافت.

محمد مرجانی تحلیلگر سیاسی

 

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top