خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ السبت ١٠ شعبان ١٤٤١ Saturday, April 4, 2020
کد خبر: 945006
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۱/۲۴ - ۱۸:۵۸
دو عکس؛ دو تاریخ؛ دو فرهنگ
در روز های گذشته تصویری در فضای مجازی منتشر شد که تعدادی از جهادگران ، در تلاشند تا پرچم با شکوه جمهوری اسلامی در منطقه پلدختر را که بر اثر سیل روزهای گذشته دچار مشکل شده بود سرپا کنند. این اقدام جالب توجه باعث شد تا عده ای از کاربران فضای مجازی، این تصویر را با عکس معروف سربازان آمریکایی در جنگ جهانی دوم مقایسه کنند.
سیل دو عکس؛ دو تاریخ؛ دو فرهنگ
به این مطلب امتیاز دهید
91.7% 8.3% بازدید

همزمان با آغاز سال 98، سیل به سین هشتم برخی از مناطق کشور تبدیل شد که مشکلات زیادی را به همراه داشت اما مانند همیشه سپاه پاسدارن، ارتش، بسیجیان و گروه های جهادی شامل دانشجویان و طلاب بدون هیچ چشم داشتی به کمک مردم این مناطق شتافتند.

 

در روز های گذشته تصویری در فضای مجازی منتشر شد که تعدادی از جهادگران ، در تلاشند تا پرچم با شکوه جمهوری اسلامی در منطقه پلدختر را که بر اثر سیل روزهای گذشته دچار مشکل شده بود سرپا کنند.

 

 

این اقدام جالب توجه باعث شد تا عده ای از کاربران فضای مجازی، این تصویر را با عکس معروف سربازان آمریکایی در جنگ جهانی دوم مقایسه کنند.

 

 

عکس مذکور مربوط با برافراشتن پرچم آمریکا توسط سربازان این کشور در جریان جنگ جهانی دوم و تجاوز به جزیره ایوجیما ژاپن است. لازم به ذکر است که نبرد ایوجیما در جریان جنگ جهانی دوم باعث کشته شدن بیش از 22 هزار ژاپنی شده است.

 

نکته جالب توجه آنجاست این عکس که نمادی تجاوز و جنگ طلبی ایالات متحده است به نماد شجاعت و فداکاری آمریکایی‌ها تبدیل شده است.

 

حسام حسینی، از فعالان فضای مجازی در این خصوص نوشت: "این عکس را جرج روزنتال از تروریست‌های آمریکایی در جریان تهاجمشان به ایوجیما در سرزمین آفتاب گرفته است. عکس در همان سال ثبتش جایزه پولیتزر را برد. این عکس احتمالأ دیده شده‌ترین عکس جنگی تاریخ است. بعدها ایستوود فیلمی از ماجرای این عکس ساخت و نامش را «پرچم پدران ما» گذاشت. عکسی که از اساس درباره واقعی بودنش تردیدهای جدی وجود دارد و احتمالاً صحنه‌چینی شده و ساختگی است. ‌

حالا عکسی واقعی و در لحظه از صحنه برپا کردن پرچم توسط یک بسیجی و چند نیروی جهادی در پلدختر گرفته شده است.

عکاسش را هنوز پیدا نکردم... عکسی که به شکل شعف انگیزی داستان پرچمی است که پدران ما برایش جان دادند. بر ما نیست که از این عکس انسانی و ملی تقدیر کنیم و برایش فیلم بسازیم؟ ‌

زنده‌باد ایران که پرچمش نه بر خون بی‌گناهان در سرزمین‌های هتک حرمت شده مظلومان بلکه در خاک پاک خودش و بر دستان مردم مقاومش استوار شده است.»

 

مجید فضائلی یکی دیگر از فعالان عرصه رسانه هم نوشت: «عکس اهتزاز پرچم امریکا بر فراز جزیره ایوجیما ژاپن را جو رزنتال در 1945 ثبت کرد. بعد از کشته شدن حدود چندین هزار نفر، پرتیتراژترین عکس تاریخ و نماد قدرت و ظفریابی‌های ارتش امریکا شد.

عکس روح‌الله خسروی اما اهتزاز پرچم ایران در پلدختر بر فراز کوه تلاش و خدمت است. باید بهش افتخار کنیم.»

 

با این وجود می توان گفت دو تصویر فوق تنها دو عکس نیست، این دو عکس نمادی از دو تاریخ و دو فرهنگ است. عده ای در طول تاریخ پرچم را بر خون مردم بی گناه استوار ساخته و همواره بر این عملکرد خود افتخار کرده اند تا جایی که از این جنایات فیلم ساخته و آن را با تبلیغات رسانه ای به افتخار بدل می سازند.

 

 از طرفی عده ای دیگر نماد فرهنگی هستند که با آبادی وطن و دستگیری محرومان بدنبال سرافرازی کشور خود بوده و هیچ گاه تجاوز به کشوری را آغاز نکرده اند اما به جای بزرگداشت این فداکاری، گاهی هدف نیش و کنایه های ناجوانمردان قرار می گیرند.

 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top