خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ الأربعاء ٢٣ صفر ١٤٤١ Wednesday, October 23, 2019
کد خبر: 945416
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۱/۲۷ - ۲۰:۲۵
آمد نیوز و سراب نظرسنجی
نظرسنجی های ساخته شده در کانال آمد نیوز هیچکدام از شرایط لازم و ضروری نظرسنجی در فضای سیاسی جامعه را نداشته و به نظرسازی شباهت دارد
دروغ و آمد نیوز آمد نیوز و سراب نظرسنجی
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، افكار عمومی (Public opinion) یكی از جنجالی ترین موضوعات اجتماعی است كه  از ضمیر باطن یك ملت برخواسته و نوعی واكنش مردم  نسبت به موضوعی كه در سرنوشت آنها تاثیر می گذارد به شمار می رود. مطالعه افكار عمومی و شناخت آن كه ارتباط نزدیكی به شناخت مردم دارد، از قرن ها پیش مورد توجه سیاستگزاران (اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی) بوده است. و نظر سنجی به عنوان بهترین وسلیه در مجامع تصمیم سازی یا مهندسی افکار عمومی برای سنجش افکار عمومی در گرایش و یا عدم گرایش به موضوع مدنظر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

در واقع نظرسنجی ها امروزه به عنوان یکی از عوامل تعیین کننده درپیشرفت و توسعه کشورها و سازمان ها به شمار آمده و رکنی اصلی از دموکراسی محسوب می شود. انتخابات های متفاوت در کشورهای گوناگون گویا ترین مدل نظر سنجی هستند که بر اساس آن تیم های اجرایی و تصمیم سازی حکومت ها، سازمان ها و تشکل ها شکل می گیرند.

 

 

با گسترش فضای مجازی و سهولت دست رسی به آن مهندسین افکار عمومی ضمن انتقال نظر سنجی ها به فضای مجازی  بهترین و بالاترین استفاده را برای مدیریت افکار عمومی داشته اند. در این میان کارشناسان از طرق علمی به بررسی میزان درستی داده ها در فضای مجازی پرداخته و اهمیت علمی آنها را بررسی کرده اند.

 

 

پژوهشگران بر این باورند، نظرسنجی و آمار، روش ها و دستورالعمل های به خصوصی دارد و کمترین خطایی در نحوه انجام آن منجر به نتایج کاملا متفاوتی خواهد شد. از سوگیری انتشار publication bias گرفته تا سوگیری انتخابی و سوگیری چشم داشتی و حتی سوگیری طراحی و سوگیری گزارشی، تنها بخشی از خطاهای پژوهشی در نظرسنجی هستند.  دست اندرکاران معمولا برای پرهیز از گزینشی بودن جامعه آماری مورد نظرسنجی از روشی به نام تماس با ارقام تصادفی RDD استفاده می شود. یا اینکه در  داخل حکومت ها برای تصمیم گیری موضوعی همه گروه ها با شرایطی یکسان اقدام به اعلام نظر می کنند.

بر این اساس همه نظر سنجی های انجام شده از سوی اپوزیسیون حکومت ها دارای  سوگیری های گزارشی، چشم داشتی و حتی طراحی بوده و به لحاظ علمی فاقد اعتبار می باشند. و استناد به آنها در تایید یا رد گزاره ها صرفا جنبه عملیات روانی داشته و با اهداف از پیش تعیین شده انجام می شود.

 

 

بی بی سی فارسی در این باره می نویسد:

 کاملا ممکن است که نتایج نظرسنجی ها تحت تاثیر و با نفوذ لابی ها انجام شده باشند. به همین سبب نباید به راحتی مرعوب اسم های پر طنین دانشگاه ها یا موسسات خارجی شد. نظر سنجی ها و آمارها و حتی نتایج پژوهشی در علم هم می توانند اشتباه باشند و حتی دستکاری شده باشند.

 

 

این وب سایت می افزاید: شبکه های اجتماعی نیز اصولا نمی توانند جای یک نظرسنجی حرفه ای و دقیق و با رعایت اصول پذیرفته شده آمار و نظرسنجی را بگیرند. به خصوص نظرسنجی هایی که در آنها امکان رای دادن چندباره وجود دارد. اگرچه این مشکل با ثبت مشخصات آی پی شرکت کنندگان در نظرسنجی و همچنین با حذف آراء تکراری تا حدی زیادی حل شده اما نظرسنجی های انجام شده در شبکه های اجتماعی، دست کم از این رو که منطبق بر استانداردهای علمی نظرسنجی نیستند، نمی توانند به عنوان مشت نمونه خروار در نظر گرفته شده و واقعیت اجتماع را بازنمایی کرده و یا. تحولات اجتماعی را شفاف  و واقعیت های جاری را تعیین کنند،

 

 

بر پایه این مستندات کلیه نظر سنجی های انجام شده در کانال تلگرامی آمد نیوز به دلیل دارا بودن انواع سوگیری های هدفمند فاقد اعتبار بوده و سرابی بیش نیستند. که صرفا برای تشویش اذهان عمومی و وارونه جلوه دادن حقایق اجتماعی طراحی و اجرا شده اند.

 

 به نمونه هایی از نظر سنجی های آمد نیوز اشاره می شود.

 

نمونه هایی از نظر سنجی های آمد نیوز

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top