خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸ الأربعاء ٢٢ ربيع الأوّل ١٤٤١ Wednesday, November 20, 2019
کد خبر: 945500
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۱/۲۸ - ۱۶:۴۷
پایگاه آمریکایی عنوان کرد؛
سایه شوم اقدام ترامپ سال‌ها بر سر مردم خاورمیانه خواهد بود
«لطف های بی شماری که ترامپ به نتانیاهو کرده است می تواند موجب لکه دار شدن سیاست آمریکا شده و به مردم منطقه خاورمیانه برای مدتی زیاد صدمه وارد کند...»
ترامپ و نتانیاهو سایه شوم اقدام ترامپ سال‌ها بر سر مردم خاورمیانه خواهد بود
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، پایگاه آمریکایی نیشن (The Nation) با انتشار مقاله ای به قلم «کان هالین» روزنامه نگار شناخته شده آمریکایی به بررسی عواقب ناگوار حمایت های همه جانبه دونالد ترامپ از بنجامین نتانیاهو  برای مردم خاورمیانه پرداخته است.

 

از نگاه این پایگاه آمریکایی، حمایت همه جانبه آمریکا از رژیم صهیونیستی با وجود تضییع حقوق فلسطینیان و اقداماتی مانند خروج از توافق هسته ای ایران و تروریستی خواندن سپاه پاسداران برای جلب رضایت صهیونیست ها در نهایت تنها موجب رسوایی سیاسی برای آمریکا خواهد بود.


در این گزارش که تحت عنوان "در آغوش کشیدن نتانیاهو توسط ترامپ، تا سال های متمادی آثار ناگواری برای خاورمیانه خواهد داشت" منتشر شده است می خوانیم:
«لطف های بی شماری که ترامپ به نتانیاهو کرده است می تواند موجب لکه دار شدن سیاست آمریکا شده و به مردم منطقه خاورمیانه برای مدتی زیاد صدمه وارد کند.
برای اسرائیلی ها این سؤال به مدت ماه ها مطرح بوده است که آیا نتانیاهو باز هم در راس قدرت قرار خواهد گرفت یا با توجه به اتهام مفاسد اقتصادی که علیه او مطرح است، رقیب او پیروز خواهد بود.

 

نتانیاهو با سه و یا شاید پنج اتهام جداگانه به خاطر رسوایی های مختلف رو به رو است. اما با توجه به قرار گرفتن او در راس قدرت احتمالا باز هم از بررسی اتهاماتش معاف خواهد شد.

 

اما اینکه انتخابات برای فلسطینیان چه معنایی دارد، به نظر می رسد نیازی به طرح سؤال نیست؛ هر نتیجه ای که انتخابات داشته باشد به هر حال مواضع سیاسی فعلی اسرائیل در بسیاری از مسائل ثابت خواهد ماند؛ حمایت از اشغالگری و آپارتاید، تقابل با قوانین بین المللی، جنگ افروزی علیه ایران، اتحاد کامل با رئیس جمهور آمریکا و کمک های نظامی آمریکا و به طور کلی اقدام علیه حقوق فلسطینیان.


نتانیاهو در طول کمپین انتخاباتی خود نه تنها وعده داد که شهرک سازی های غیر قانونی اسرائیل در کرانه باختری را ادامه دهد بلکه تعهدات اسرائیل درباره شهروندان فلسطینی را زیر سؤال برد.

 

به هر حال هر اتفاقی که برای مقامات جدید اسرائیل در انتخابات بیافتد، شرایط زندگی فلسطینیان به همین شکل فاجعه بار باقی خواهد ماند.

 

هر چند این احتمال وجود داشت که در این انتخابات فعالیت نتانیاهو به عنوان نخست وزیر به پایان رسد که آن هم نشد، اما سیستم اشغال گری و آپارتایدی که او ده ها سال مد نظر داشته، هرگز در خطر قرار نگرفته است.

 

اما متاسفانه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، هیچ مشکلی با این موضوع ندارد. در واقع قدرت نتانیاهو کاملا با اتحاد و رابطه نزدیک او با رئیس جمهور آمریکا گره خورده است.

 

لیست هدایایی که ترامپ به نتانیاهو داده است سر دراز دارد...

 

ابتدا خروج یکجانبه از توافق هسته ای ایران که بارها اسرائیلی ها برای آن درخواست کرده بودند؛ آن هم با وجود تایید پایبندی ایران به تعهدات خود بر اساس این توافق که آژانس های اطلاعاتی آمریکا نیز به صورت یکپارچه آن را تایید کرده بودند.

 

پس از آن هم که روشن شد برنامه صلح پیشنهادی که به شدت مورد حمایت داماد ترامپ جرالد کوشنر بود، مجموعه ای از شرایط سخت را بر فلسطینیان تحمل می کرد و هیچ امتیازدهی از سوی اسرائیلی ها را به دنبال نداشت.

 

پس از آن نیز به رسمیت شناختن اورشلیم اشغالی (قدس) به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم که در آن واحد هم نقض قوانین بین المللی بود و هم نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که واشنگتن خودش آن را امضاء کرده و هم نقض ده ها سال دیپلماسی بین المللی و آمریکایی.

 

پس از آن نیز استقبال ترامپ از تصویب قانون جنجالی "کشور یهود" که در واقع سطحی جدید از آپارتاید اسرائیل را به نمایش گذاشت.

 

همچنین ترامپ کمک های آمریکا به آوارگان فلسطینی از طریق سازمان ملل را به صورت کامل قطع کرد.

 

و در راس این ها نیز حمایت های مالی از اسرائیل از جمله پرداخت 3.8 میلیارد دلار از مالیات های پرداختی توسط مردم آمریکا به ارتش اسرائیل است؛ همچنین حمایت های بی وقفه از اسرائیل در سازمان ملل متحد که تضمین کننده آن است که هیچ یک از سیاستمداران و یا مقامات نظامی اسرائیل به خاطر جنایات جنگی احتمالی مسئول شناخته نخواهند شد؛ و همچنین تلاش های آمریکا برای جنایت کار نشان دادن کمپین های تحریم اسرائیل که هیچ خشونتی نیز مرتکب نمی شوند و تنها به دنبال پایان نقض حقوق بشر توسط اسرائیل هستند.


این حمایت ها همیشه کم و بیش وجود داشته است اما در آغوش کشیدن اسرائیل توسط ترامپ باعث تشدید این روابط حمایتی تا حدی شده است که کسی فکر آن را نیز نمی کرد؛ حمایت او از نتانیاهو در انتخابات نیز موجب تقویت هر چه بیشتر جناح راست افراطی شده است.

 

از سوی دیگر نیز ترامپ به اشخاصی مانند الحان عمر [نماینده مسلمان مجلس آمریکا] حمله کرده و آن ها را محکوم به ضد یهود بودن می کند و با افتخار از حمایت خود نسبت به اشغال خاک سوریه توسط اسرائیل سخن به میان آورده و می گوید: من در کنار نخست وزیر اسرائیل در کاخ سفید ایستادم تا حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان را به رسمیت بشناسم.

 

تمام این ها در حالی است که حتی برخی اسرائیلی ها نیز منتقد اقدامات مقامات اسرائیل و حمایت های آمریکا از آن ها بوده و معتقدند برخی حقوق فلسطینیان باید به رسمیت شناخته شود.

 

متاسفانه واقعیت آن است که بازگرداندن و تغییر برخی از این اقدامات اشتباه ترامپ در آینده بسیار سخت خواهد بود.

 

چقدر طول می کشد تا یکی از رؤسای جمهور آینده آمریکا بتواند اعلام کند که سپاه ایران نباید یک سازمان تروریستی خوانده شود؛ یا اینکه اشغال بلندی های جولان توسط اسرائیل نقض قوانین بین المللی است؛ یا اینکه اورشلیم (قدس اشغالی) تنها به یهودیان متعلق نیست و سفارت آمریکا باید از آنجا به تل آویو بازگردانده شود.


اقدامات ترامپ مانع از آن است که امریکا بتواند به این زودی ها یک نقش دموکراتیک واقعی در منطقه بازی کند؛ و از سوی دیگر نیز خطر وقوع جنگ میان آمریکا و ایران را به صورت جدی برای مدتی طولانی به صورت جدی افزایش داده است.

 

باید از ترامپ پرسید واقعا نتانیاهو ارزش همه این اقدامات را دارد؟»

 

حتی پایگاه صهیونیستی هاآرتص نیز در گزارشی انتقادی نسبت به حمایت های ترامپ از نتانیاهو در انتخابات عنوان کرده است:

«ترامپ اکنون منتظر است تا نتانیاهو هزینه حمایت های ترامپ از او در انتخابات را پرداخت کند و این موضوع می تواند موجب ایجاد مشکلات جدی در خاور میانه وشد.


ترامپ به نتانیاهو کمک کرد تا در انتخابات پیروز شود و اکنون نوبت نتانیاهو است که به کمپین انتخاباتی ترامپ در سال 2020 کمک کند و این موضوع باید از طریق پیشبرد طرح صلح داماد ترامپ جرالد کوشنر و همچنین گسترش تنش ها با ایران صورت پذیرد.»


پایگاه انگلیسی گاردین نیز در گزارشی تحت عنوان «روابط ترامپ و نتانیاهو می تواند برای اسرائیل و آمریکا فاجعه آفرین باشد» به بررسی این موضوع پرداخته است.

 

 

506

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
پربیننده جام
آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
داغ شده های جام نیوز
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top