خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ الجمعة ٨ ربيع الثاني ١٤٤١ Friday, December 6, 2019
کد خبر: 945651
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۱/۲۹ - ۱۸:۵۰
گرای حسین باستانی به مقامات آمریکایی
اصرار باستانی در تلویزیون بی بی سی به تشابه ارتش و سپاه در کنار تروریستی خوانده شدن سپاه از سوی دولت آمریکا بیانگر این واقعیت است که این شبکه زمینه ی تروریستی خواندن ارتش از سوی جریان های معارض را فراهم می کند.
گرای باستانی گرای حسین باستانی به مقامات آمریکایی
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز،بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، با صدور پیامی تاریخی در 29 فروردین سال 58 خطاب به ملت ، سنگ بنای روز ارتش را گذاشتند.  و از آن سال به بعد روز 29 فروردین ماه به عنوان روز ارتش جمهوری اسلامی ایران شناخته شد. تلاش های گسترده ارتش در سالیان گذشته و قرار گرفتن در رتبه های بالا در میان ارتش های جهان، جایگاه ارزشمندی را برای ارتش در میان افکار عمومی داخلی و خارجی به دست آورده است. مصادف شدن روز ارتش امسال با تصمیم دولت آمریکا مبنی بر قرار گرفتن بخشی از نیروهای نظامی در لیست گروه های تروریستی، توجه  ویژه برخی از رسانه ها به قدرت نمایی  امروز ارتش جلب کرده است. 

 

شبکه فارسی بی بی سی به عنوان مهم ترین و حرفه ای ترین شبکه جریان معارض انقلاب  گفتگویی  را با حضور تحلیلگر ارشد خود، حسین باستانی پخش کرد. موضوع اصلی این گفتگو جایگاه ارتش و سپاه در قانون اساسی و تفاوت های آنها با یکدیگر بود. در این گفتگو نکات درخور توجهی از سوی باستانی مطرح شده است.

 

گفتگوی حسین باستانی در بی بی سی با موضوع جایگاه ارتش و سپاه

 

 

 نکته اول:

باستانی  در جایجای گفتگوی خود اصرار بر این نکته دارد که تفاوت های میان ارتش و سپاه ظاهری است با اینکه هر کدام ماموریت های تعیین شده جداگانه دارند. ولی در عمل هر دو یکی هستند چون طبق قانون ارتش می تواند تمام یا بخشی از ماموریت های سپاه را انجام دهد. و همچنین اصرار بر این نکته دارد که جغرافیای علمیاتی این دو محدود به مرزهای ایران نیست. او در این باره می گوید: در قانون ارتش جمهوری اسلامی آمده است که سپاه می تواند در حفاظت از مرزها به کمک ارتش بیاید و بالعکس در قانون ارتش آمده است که ارتش می تواند در خارج از مرزهای ایران به سپاه کمک کند.

اصرار باستانی در تلویزیون بی بی سی  به تشابه ارتش و سپاه در کنار تروریستی خوانده شدن سپاه از سوی دولت آمریکا بیانگر این واقعیت است که این شبکه  زمینه ی تروریستی خواندن ارتش از سوی جریان های معارض  را فراهم می کند. و غیر مستقیم به این نکته اشاره می کند که ارتش نیز می بایست تروریستی خوانده شود. این بیان آیا دادن گرا به دولت آمریکا برای تروریستی خواندن ارتش نیست؟

 

نکته دوم:

باستانی در بیان ماموریت سپاه  بارها اشاره می کند که در ادبیات سیاسی و قانون اساسی ماموریت سپاه خارج از مرزهای ایران تعیین شده است. او ادعا می کند در قانون اساسی تبعه ایران بودن برای کارد سپاه ذکر نشده است. سخنان اینچنینی  از طرف باستانی یاد آور جمله ی خود اوست که می گوید: برخی از اوقات از من می خواهند در کوتاه ترین زمان جلوی دوربین رفته درباره موضوعات مهم سیاسی حرف بزنم. زیرا ایشان  به عنوان تحلیلگر ارشد بی بی سی توجه کافی بر سخنان خود را نداشتند. زیرا هیچ کجای قانون اساسی شرایط استخدام و جذب نیرو برای دستگاه های متعدد بیان نمی شود. چه در ارتش، چه در سپاه و چه در بخش های دیگر کشور؛ باستانی چقدر ناشیانه از این موضوع برای مدعی خود استفاده می کند. در صورتی که طبق قوانین تعیین شده برای سپاه تمامی کادر می بایست تبعه ایرانی باشند و غیر ایرانی نمی تواند سپاهی تعریف شده در قانون باشد. او ادعا می کند که سپاه در عمل نیز ایرانی نبودن را انجام داده است. در صورتی که این دروغی بیش نیست. زیرا کادر نیروی قدس سپاه همه ایرانی بوده و هستند. کمک های معنوی به برخی از نیرو های مردمی در خارج از مرزهای ایران برای احقاق حقوق اولیه خود از قبیل حزب الله لبنان، حشد شعبی عراق و حوثی های یمن دلیلی برای سپاهی بودن آنها نیست. و نکته مهم دیگر اینکه  باستانی به انبوه ماموریت های سپاه در داخل مرزهای ایران توجه نکرده است. و همه نقش این نیرو را خارج از مرز های ایران می داند. در حالی که مبارزه با اقدامات تروریستی در داخل کشور، حفظ امنیت مراکز حساس از قبیل مجلس شورای اسلامی، امنیت پروازها داخلی و خارجی، حفاظت از شخصیت ها، توانمند سازی قدرت دفاعی و .... همه و همه از ماموریت های سپاه هستند.

 

نکته سوم:

تحلیل گر ارشد بی بی سی ظاهرا تفاوت بین لفظ و ترمینولوژی را نمی دانند. و بسیار ناشیانه از مفهوم ترمینولوژی در بیان ماموریت های ارتش استفاده می کنند. در حالی با اندک مراجعه ای به کتب مرتبط می توانست با تعریف مفهوم ترمینولوژی آشنا شده و بیجا آن را استفاده نکند.

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top