خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ الأربعاء ٢ رجب ١٤٤١ Wednesday, February 26, 2020
کد خبر: 945655
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۱/۲۹ - ۱۹:۰۹
گزارشی درباره ایران که میان آمریکایی ها اختلاف انداخته است!
رویترز در گزارشی از بروز اختلاف میان مقامات دولت آمریکا در مورد گزارش‌دهی فعالیت تسلیحاتی ایران خبر داد.
وزارت خارجه آمریکا گزارشی درباره ایران که میان آمریکایی ها اختلاف انداخته است!
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، در ادامه سیاست های تشدید فشار به ایران، مقامات آمریکا با همکاری رسانه های غربی تلاش دارند، این گونه القا کنند که خطر حمله آمریکا به ایران، به شدت افزایش یافته است.

 

در همین راستا، از حمله آمریکا به عراق کمک گرفته و سعی می کنند وضعیت کنونی ایران را با عراق در دوران صدام یکسان جلوه دارند؛ این در حالی است که صدام به واسطه شرارت ها و جنگ هایی که به راه انداخته بود، از سوی جامعه جهانی تحت فشار بوده و اجماعی علیه عراق شکل گرفته بود.

 

جالب اینجاست که این سناریو به اختلاف میان مقامات آمریکایی منجر شده است!

 

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه آمریکا گزارشی درباره فعالیت های ایران تهیه کرده که موجب بروز اختلاف میان مقامات این کشور شده است.

 

وبسایت وزارت خارجه آمریکا متن کوتاه شده گزارش سالانه "پیروی و اجرای توافقنامه‌ها و تعهدات مربوط به کنترل، منع گسترش و خلع سلاح‌های کشتار جمعی" را منتشر کرده که بخشی از آن به برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران اختصاص دارد. این گزارش توسط اداره کنترل، راستی‌آزمایی و پیروی از تعهدات تسلیحاتی تهیه شده و به گفته رویترز، بعضی از کارشناسان معتقدند این متن گزینشی بوده و بیش از اندازه‌ بر برنامه‌های هسته‌ای و موشکی جمهوری اسلامی تمرکز کرده است.

 

این خبرگزاری گفته است که در مقایسه با گزارش چهل و پنج صفحه‌ای سال گذشته، گزارش اخیر در دوازده صفحه منتشر شده و این شبهه را پیش آورده که ممکن است هدف از انتشار آن، زمینه‌سازی برای وارد کردن فشار بیشتر بر ایران باشد. در مقدمه متن منتشر شده در وبسایت وزارت خارجه آمریکا آمده است که "متن تفصیل و طولانی‌تر" پس از ارزیابی امنیتی و تعیین بخش‌هایی که می‌تواند از طبقه بندی محرمانه خارج شود، در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

 

به گزارش رویترز، وزارت خارجه روز سه‌شنبه متن طبقه بندی نشده و کوتاه گزارش را در وبسایت خود قرار داد و سپس آن را حذف کرد؛ این اقدام باعث انتشار اخباری در این مورد شد که بین کارشناسان این وزارتخانه در مورد محتوای منتشر شده و اینکه آیا عمدا بر خطر ایران تاکید بیشتری گذاشته، اختلاف نظر بروز کرده است. پس از چند ساعت، همان متن بار دیگر در وبسایت وزارت خارجه آمریکا قرار گرفت.

 

این گزارش یک روز پس از آن منتشر شد که آمریکا، ورود سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به فهرست سازمان‌های تروریستی را رسما اعلام کرد.

 

این خبرگزاری افزوده است که بعضی از ناظران این سئوال را مطرح کرده‌اند که آیا دولت دونالد ترامپ در نظر دارد به "سیاه‌نمایی" در مورد فعالیت‌های ایران دست بزند و برای منظورهای دیگری، تصویری تاریک را ترسیم کند "همانطور که دولت جورج دابلیو بوش [رئیس جمهوری اسبق آمریکا] با استناد به اطلاعات جعلی، حمله و اشغال عراق در سال ٢٠٠٣ را توجیه کرد."

 

با اینهمه، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از انتشار این متن و نحوه ارزیابی فعالیت هسته‌ای و موشکی ایران دفاع کرده و گفته است که این گزارش "پس از ارزیابی آگاهانه و دقیق تمامی اطلاعات موجود" تهیه و منتشر شده است.

 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته نسخه‌ای کامل‌تر و غیرمحرمانه، پس از مرور و بازبینی برآورد، منتشر خواهد شد.

 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ایمیلی که به رویترز فرستاده، در مورد آن‌چه این خبرگزاری «اختلافات داخلی» بر سر برآورد توصیف کرده، اظهار نظری نکرده‌است.

 

رویترز به نقل از یکی از کارشناسان کنگره آمریکا که از او نامی نبرده گفته است که این گزارش "در صدد انباشتن استنتاج روی استنتاج است" تا در نهایت به ترسیم "تصویری ترسناک" از اقدامات ایران منجر شود.

 

این گزارش گفته که "چالش‌های ناشی از گسترش برنامه‌ها و افزایش توان موشکی در هیچ جایی بیش از ایران واضح نیست" و افزوده است: "ایران دارای بزرگترین برنامه موشکی در خاورمیانه است و به تلاش برای افزایش ابعاد، پیچیدگی فنی، بُرد، دقت هدفگیری و قابلیت کشتار زرادخانه موشکی خود ادامه می‌دهد."

 

در این گزارش همچنین آمده است که برخی از "عرضه‌کنندگان چین" به فروش فناوری و اقلام قابل استفاده در برنامه موشکی ایران ادامه می‌دهند و حکم بازداشت لی فنگول، به ظن فروش این نوع فناوری و تجهیزات، و تعیین جایزه پنج میلیون دلاری برای اطلاعات منجر به بازداشت او را یادآور شده است.

 

در بخش مربوط به تسلیحات شیمیایی این گزارش، ادعای عجیبی مطرح شده و آمده است که "ایالات متحده پیشاپیش نگرانی علنی خود را نسبت به برنامه روسیه و ایران در استفاده از مواد شیمیایی و دارویی برای مقاصد تهاجمی ابراز داشته است."

 

106

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top