خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ الأربعاء ٢٣ صفر ١٤٤١ Wednesday, October 23, 2019
کد خبر: 945714
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۱/۳۰ - ۱۹:۲۰
نگرانی روسیه از ایجاد پایگاه دریایی ایران در لاذقیه سوریه
وقتی سوریه از روسیه برای ساخت پایگاهی در حمیمیم در استان ساحلی لاذقیه و همچنین شهر ساحلی طرطوس دعوت می کرد، تصور بر این بود که حضور روسی تنها حضور خارجی نظامی در سواحل مدیترانه در سوریه خواهد بود.
نگرانی روسیه از ایجاد پایگاه دریایی ایران در لاذقیه سوریه نگرانی روسیه از ایجاد پایگاه دریایی ایران در لاذقیه سوریه
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، پایگاه خبری «الکرامه نیوز» از نگرانی روسیه از امکان ایجاد یک پایگاه دریایی توسط ایراتن در بندر لاذقیه سوریه خبر داد.

در همین باره روزنامه روسی «سفوبودنايا بريسا» مدعی شد که ایران امیدوار است که بتواند یک پایگاه دیایی اختصاصی برای خود در سواحل دریای مدیترانه ایجاد کند و در این راه چشم به بنادر دریایی سوریه دوخته است.

به گفته روزنامه روسی، مقامات ایرانی و سوری از اول اکتبر بر سر موضوع اجاره بخشی از بندر تجاری دولتی در استان لاذقیه توافق کرده اند؛ و بشار اسد رئیس جمهور سوریه در سفر اخیر به ایران این توفقنامه را با همتای ایرانی خود حسن روحانی به امضا رسانده است. لاذقیه بندری است که در حاشیه دریای مدیترانه است و از سواحل فلسطین اشغالی ۳۰۰ کیلومتر فاصله دارد.

این روزنامه می افزاید: بشار اسد توانست به راحتی از زنجیر نفوذ روسیه خارج شده است بطوری که دیگر مثل سابق با همتای روس خود ولادیمیر پوتین بر سر هر موضوعی مشورت نمی کند و از او کمک نظامی درخواست نمی نماید.

الکرامه نیوز در این باره می گوید که وقتی سوریه از روسیه برای ساخت پایگاهی در حمیمیم در استان ساحلی لاذقیه و همچنین شهر ساحلی طرطوس دعوت می کرد، تصور بر این بود که حضور روسی تنها حضور خارجی نظامی در سواحل مدیترانه در سوریه خواهد بود.

این رسانه فلسطینی می افزاید: مجوز استفاده از پایگاه حمیمیم توافقی با پایان باز است، اما مجوز استفاده از تاسیسات دریایی طرطوس تا سال 2065 به روسیه داده شده و امکان تمدید آن در صورت رضایت طرفین وجود دارد. اما از اکتبر گذشته، روس ها دریافته اند که دیگر تنها حضور خارجی نیستند و ایران بخش هایی از بندر لاذقیه را اجاره کرده است.

ورود ایران به صحنه یک سری نگرانی های جدی سیاسی و امنیتی برای روسیه در پی داشته است. اجاره بندر لاذقیه توسط تهران نه تنها حضور انحصاری مسکو در این منطقه ساحلی را از بین می برد، بلکه نیروها و کشتی های نظامی روسیه را به خطر می اندازد.

الکرامه نیوز مدعی شد: ظاهرا اقدام سوریه در اجاره بندر لاذقیه پاسخ به درخواست ماه فوریه گذشته ایران بوده است. ایرانی ها که می دانند نمی توانند حضور نظامی همیشگی مانند روسیه در سوریه داشته باشند یا بخش هایی از اراضی این کشور را همانند ترکیه به صورت غیرقانونی اشغال کنند، درصدد تحت نفوذ درآوردن بلند مدت سوریه از طریق محکم کردن جای پای خود در بخشی حساس در منطقه برآمده اند.

 

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top