|
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ السبت ١٨ ذو الحجّة ١٤٤١ Saturday, August 8, 2020
کد خبر: 945768
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۱/۳۱ - ۱۳:۵۱
«دستگیری ده‌ها جاسوس در مراکز حساس»/ بازتاب برد اطلاعاتی ایران
وزیر اطلاعات کشور گفت: «ده‌ها جاسوس جذب‌شده از سوی سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه، در مراکز حساس کشور شناسایی شده و در اختیار دستگاه قضائی قرار گرفته‌اند.»
هکر «دستگیری ده‌ها جاسوس در مراکز حساس»/ بازتاب برد اطلاعاتی ایران
به این مطلب امتیاز دهید
25% 75% بازدید

به گزارش جام نیوز، محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران از دستگیری ده‌ها جاسوس در مراکز حساس و نیز در خارج از کشور خبر داد. این خبر با واکنش رسانه ها همراه شد.

 

به گزارش یورونیوز به نقل از رسانه‌های ایران، آقای علوی که روز جمعه ۳۰ فروردین در مراسم نماز جمعه تهران سخنرانی می‌کرد گفت: «ده‌ها جاسوس جذب‌شده از سوی سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه، در مراکز حساس کشور شناسایی شده و در اختیار دستگاه قضائی قرار گرفته‌اند.»

 

آقای علوی مشخص نکرد «مراکز حساس» کدام مراکز بوده، اما به نظر می‌رسد منظور وی مراکز نظامی، سایت‌های امنیتی، تأسیسات هسته‌ای و نیز برخی سایت‌های صنعتی مهم مانند صنایع دفاع و اسلحه‌سازی باشد.

 

محدود کردن مراکز حساس از سوی یورونیوز به صنایع نظامی و دفاعی، امری مسبوق به سابقه برای نظامی نشان دادن تمام فعالیت های کشور است. برخلاف این آدرس غلطی اخیرا محدوده فعالیت های جاسوسی خود را گسترش داده و از فعالیت های محیط زیست تا جمعیت و صنایع غذایی در سبد اقدامات ضدایرانی خود گنجانده اند.

 

وزیر اطلاعات در سخنرانی خود همچنین با یادآوری «تلاش سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه برای جلب جاسوس» علیه ایران گفت که این تلاش‌ها «خنثی» شده‌اند. به گفته وی گزارش شناسایی این جاسوس‌ها مایه «بهت» همه کسانی شد که در جریان عملکرد وزارت قرار گرفتند و سرویس‌های بیگانه که این افراد را جذب کرده بود دچار «گیجی» کرد.

 

برخورد با صدها گروه از مخالفان و قاچاقچیان

وی در مورد پیوندهای مشخص جاسوس‌های دستگیر شده با گروه‌های مختلف گفت: «در یک سال گذشته با ۱۱۴ تیم تکفیری، ۱۱۶ تیم مرتبط با منافقین [سازمان مجاهدین خلق]، ۴۴ تیم ضد انقلابی، ۳۸۰ تیم قاچاق مواد مخدر برخورد شده است. عملیات ۱۸۸ تیم عملیاتی خنثی شده، از جمله آخرین آنها دستگیری ۴ نفر در جنوب غرب کشور و کشف ۱۵ هزار فشنگ کلاشینکف بوده است.»

 

شناسایی ۲۹۰ جاسوس سیا

وی در مورد شیوه عملکرد وزارت اطلاعات ایران نیز گفت: «در ضد جاسوسی، راهبرد را از ضد جاسوسی پدافندی به راهبرد ضد جاسوسی آفندی تغییر داده و در مصاف با سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه و دشمن ضربه‌های کاری وارد کردیم. در برابر آمریکا، سیا شبکه جاسوسی این کشور ۲۹۰ جاسوس در کشورهای مختلف از جمله ایران شناسایی شدند و تبادل اطلاعاتی با کشورهای دوست صورت گرفت و ارتباط با آن با منابع به هم ریخت و کمیته شکست در آمریکا تشکیل شد و رئیس سی‌آی‌اِی این ضربه را تأیید کرد.»

 

اخیرا یاهونیوز با ۱۹ نفر از صاحب نظران امنیتی آمریکا مصاحبه داشت. یکی از این افراد مطرح، اروین مکلو، تحلیل‌گر امنیت ملی آمریکا بود که با تائید ضربه های ضدجاسوسی ایران گفته است این اتفاق فاجعه‌آمیزترین شکست بعد از ۱۱ سپتامبر است.

 

خبرگزاری اسپوتنیک نیز ضمن بازتاب این خبر نوشت: یکی دیگر از مقامات سی‌آی‌اِی آمریکا می‌گوید وقتی این اتفاق افتاد، گویا هیچ مسئله‌ای دیگر برای ما وجود نداشت، وقتی سوخت و سازهایی رخ می‌دهد همه چیز بد و تاریک پیش می‌رود. این ضربه طوری بود که آمریکایی‌ها از آن به عنوان افتضاح اطلاعاتی یاد کردند.

 

علوی در پایان گفته است: "چنین اقدامی درباره اِم‌آی‌سیکس انگلیس هم صورت گرفته که به استحضار مردم خواهد رسید" و همچنین از موفقیت های ایران در مبارزه با جاسوسان اسرائیل سخن گفت.

 

115

 

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top