خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ الاثنين ١١ ربيع الثاني ١٤٤١ Monday, December 9, 2019
کد خبر: 945843
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۲/۱ - ۱۴:۲۹
نقشه ترکیه برای مقابله با ائتلاف سعودی
ترکیه برای ایجاد کمربند منطقه‌ای جایگزین تلاش می‌کند تا با نزدیکی به ایران و روسیه، با ائتلاف سعودی، اماراتی، مصری تحت حمایت آمریکا مقابله کند.
اردوغان نقشه ترکیه برای مقابله با ائتلاف سعودی
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، با وجود تضارب آرا و مواضع بین آمریکا و ترکیه در بیش از یک عرصه و پرونده، این سؤال مطرح است که منازعه بین دو طرف به کجا رسیده است و این منازعه چگونه بر روابط ترکیه با ایران و روسیه از یک سو و روابط با آمریکا، عربستان و امارات از سوی دیگر تاثیر می‌گذارد؟

احمد عبدالله خبرنگار این شبکه در گزارشی با پرداختن به این دو سؤال و تلاش برای پاسخ به آن‌ها گفت شیطنت‌های روزنامه‌های سعودی و اماراتی درباره شکست حزب عدالت و توسعه در انتخابات محلی اخیر در شهر‌های بزرگ ترکیه قابل توجه بود، به ویژه که روابط این دو کشور با ترکیه از سه سال گذشته و پس از محاصره قطر و موضع ترکیه درباره آن، دچار تنش شد و به حد قطع روابط رسید. اختلاف جبهه ترکیه با جبهه اماراتی-سعودی به حدی است که مقامات ترکیه اخیرا از بازدشت دو مأمور اطلاعاتی متهم به جاسوسی برای امارات خبر دادند.

از سوی دیگر، ترکیه به این یقین رسیده است که قانع کردن واشنگتن برای چشم پوشی از پروژه اش درباره کُرد‌ها تقریبا غیرممکن است، به ویژه پس از اینکه فرانسه علنا درباره حمایت از کرد‌ها به آمریکا اضافه شده است. در مقابل واشنگتن به اعمال فشار بر آنکارا ادامه می‌دهد و این کشور را پس از عقد قراداد خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ از روسیه، به محروم کردن از جنگنده‌های اف ۳۵ و وضع تحریم‌ها تهدید می‌کند.

در همین حال، آمریکا آشکارا از جبهه سعودی، اماراتی در عرصه‌های متعدد مورد اختلاف از جمله در سوریه، سودان و دریای سرخ تا لیبی جانبداری می‌کند. با توجه به این اوضاع، ترکیه بر خود لازم می‌داند در راستای ایجاد یک کمربند امنیتی منطقه‌ای جایگزین تلاش کند و این خواسته، با نزدیکی به ایران و روسیه و تلاش برای ایجاد شبکه‌ای از روابط سیاسی و اقتصادی متکامل با کشور‌های قاره آفریقا در حال تحقق است تا ترکیه بتواند با ائتلاف اماراتی، مصری، سعودی که آشکارا طرح‌های آمریکا را در منطقه اجرا می‌کنند، مقابله کند.

باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه ها:
سعودی  |  ترکیه  |  ایران  | 
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top