خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸ السبت ١٨ ربيع الأوّل ١٤٤١ Saturday, November 16, 2019
کد خبر: 946006
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۲/۳ - ۱۳:۱۶
رأی دادگاه سوئیس به مصادره آثار کافکا به نفع اسرائیل
در پی فشارهای اسرائیل برای مصادره آثار کافکا، دادگاهی در سوئیس، رای خود به نفع این رژیم را صادر کرد.

واژه‌نامه عبری دست‌نوشته کافکا در کتابخانه ملی اسرائیل رأی دادگاه سوئیس به مصادره آثار کافکا به نفع اسرائیل
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز به نقل از رادیوفردا، دادگاهی در سوئیس این روزها حکم داده که آثار، نامه‌ها، مقالات و دست‌نوشته‌های فرانتس کافکا به کتابخانه ملی اسرائیل سپرده شود.

 

این در حالی است که کافکای یهودی، ملیتی اروپایی داشته و در پراگ مرکز جمهوری چک به دنیا آمد. کل زندگی کافکا از حیات تا مرگش اساسا پیش از جعل اسرائیل به عنوان یک کشور بوده است. تنها بهانه این است که گفته می شود او علاقه داشته در اسرائیل زندگی کند و این صرفا نقل قولی است که نمی تواند بهانه ای برای دستبرد زدن به سرمایه های یک ملت شود.

 

این حکم، تازه‌ترین دخالت یک دادگاه در پرونده‌های طولانی مشاجرات حقوقی بر سر مالکیت و سرنوشت دست‌نوشته‌های این رمان‌نویس پرآوازه اروپایی، ۹۵ سال پس از مرگ او است.

 

پیشتر دادگاه‌های اسرائیل و از جمله دیوان عالی این کشور احکامی در خصوص مالکیت و محل نگاهداری این آثار پرارزش صادر کرده بودند اما این احکام بر این نزاع دیرینه نقطه پایانی نگذاشته بود.

 

طرفین این مشاجره دیرینه، از یک‌سو اسرائیل و از سوی دیگر، خانواده بانویی فوت‌شده به نام استر هوف است.

 

خانم هوف منشی مکس برود، یکی از نزدیک‌ترین دوستان فرانتس کافکا بود؛ آن‌ها نیز مانند کافکا یهودی بودند.

 

زمانی که مکس برود و السا، همسرش، از بیم گسترش قلمرو حکومت نازی‌ها پس از آغاز جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۳۹ از اروپا رفته و به تل‌آویو رسیدند، اسناد و نوشته‌های کافکا را که در اختیار داشتند، با خود به آنجا بردند.

 

اما مکس و السا فرزندی نداشتند و اموال آنها به منشی مکس، خانم استر هوف، سپرده شد. اسرائیل مدعی است خانواده "برود" به خانم هوف وصیت کرده اند ترتیبی دهد بلافاصله پس از مرگ، این آثار را به یک نهاد همگانی در اسرائیل مانند کتابخانه ملی هدیه داده شود.

 

این در حالی است که زمانی که "مکس برود" به تل‌آویو رسید هنوز اسرائیل جعلی وجود نداشت و وی 29 سال در سرزمین های اشغالی ساکن بود و در سال ۱۹۶۸ درگذشت، بنابراین فرصت کافی داشته تا این آثار را خود تحویل دهد.

 

ابهام دیگر آن است "مکس برود" به بهانه جنگ سال ۱۹۵۶ مصر و اسرائیل آثار را با آگاهی خانم استر هوف به بانکی در زوریخ سپرد.

 

استر هوف در سال ۲۰۰۷ درگذشت و مابقی آثاری که او به آن دسترسی داشت، در اختیار دو دخترش، روث و اوا قرار گرفت.

 

هنگامی که روث و اوا در سال ۲۰۰۸ درصدد فروش برخی از آثار برآمدند تا شاید پولی سرشار را نصیب خود کنند، کتابخانه ملی اسرائیل از طریق تیمی از وکلا و با توسل به دادگاه، مانع از این کار شد.

 

در پی یک نزاع طولانی ۸ ساله و در حالی که پرونده به ارشدترین دیوان اسرائیل کشیده شده بود، قضات این نهاد در سال ۲۰۱۶ به سود کتابخانه ملی اسرائیل حکم صادر کردند.

 

با وجود حکم دیوان عالی اسرائیل، وراث استر هوف هنوز از تحویل آثار به اسرائیل خودداری می‌کردند.

 

فرانتس کافکا آثار خود را اکثراً به آلمانی نگاشته است.

 

از آنجا که اسرائیل یک کشور جعلی است تلاش می کند کمبود تاریخی و فرهنگی خود را با مصادره کردن آثار یهودیان دیگر کشورها پر کند به همین دلیل به دنبال کوچکترین بهانه و نفوذی که در دنیا دارد آثار یهودیان دیگر کشورها را به سرقت می برد. از این گذشته و برخلاف دیدگاه بسیاری از یهودیان، اسرائیل صهیونیست به دنبال مصادره قوم یهود به نام خود است و قوم یهود را برابر با صهیونیسم می داند.

 

در گذشته نیز آرشیو ادبی آلمان در مارباخ که صاحب مجموعه‌ای از نامه‌های کافکاست خواستار انتقال این اسناد از اسرائیل به آلمان شده‌ بود، اما آرشیو دولتی اسرائیل گفته که هیچ سند مهمی که مربوط به تاریخ مردم یهود باشد از اسرائیل خارج نخواهد شد.

 

115

 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top