خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ الأحد ٢٨ جمادى الثانية ١٤٤١ Sunday, February 23, 2020
کد خبر: 946246
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۲/۵ - ۰۰:۴۷
فارن پالیسی: ترامپ با تنبیه ایران، در حال تضعیف آمریکاست
«تکروی‎های غیرمتعارف واشنگتن، درحال شکستن بنیان‎های قدرت اقتصادی جهانی آمریکاست... هیچ قانون تغییرناپذیری وجود ندارد که بگوید دولت‎ها و تجار خارجی ملزمند از سیستم مالی تحت کنترل آمریکا استفاده کنند.»
ترامپ فارن پالیسی: ترامپ با تنبیه ایران، در حال تضعیف آمریکاست
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، نشریه آمریکایی فارن پالیسی با انتشار تحلیلی، درباره پیامدهای عدم تمدید معافیت های نفتی ایران هشدار داده است.

 

در ابتدای این نوشتار که زیر عنوان "ترامپ با تنبیه ایران، در حال تضعیف آمریکاست" منتشر شده، می خوانیم: «"مایک پمپئو" وزیر خارجه، هفته گذشته [میلادی] از جمهوری خواهان کنگره که خواستار تحریم های شدیدتر علیه ایران هستند انتقاد کرد. اکنون وی نیز به همان گروه پیوسته و اعلام کرده، دولت ترامپ، کمپین فشار بر ایران را یک گام به جلو برده و به معافیت های تحریم نفتی خاتمه داده است.»

 

فارن پالیسی نوشت: «عدم تمدید معافیت های تحریم نفت ایران، پیامدهای چشمگیری برای بازارهای جهانی نفت خواهد داشت. البته پیامدهای این اقدام برای قدرت آمریکا، مهیب‌تر خواهد بود. در واقع، تکروی های غیرمتعارف واشنگتن، درحال شکستن بنیان های قدرت اقتصادی جهانی آمریکاست.

 

تلاش‎های روزافزون آمریکا برای تشدید تحریم‌های ایران، به احتمال زیاد نتیجه عکس داده و موجب محکم تر شدن اراده حکومت ایران خواهد شد. این رویکرد همچنین موجب خواهد شد که هم متحدان و هم رقبای آمریکا، از تن دادن به سیستم اقتصاد جهانی که تحت تسلط آمریکا قرار دارد، سر باز بزنند.»

 

این نشریه آمریکایی ضمن بیان اینکه "حامیان تحریم های یکجانبه در دولت آمریکا درباره درک ماهیت قدرت اقتصادی آمریکا، دچار خطایی اساسی شده اند" افزود: «نفوذ آمریکا، محصول مستقیم قدرت نظامی یا حتی اقتصاد بزرگ این کشور نیست بلکه این نفوذ، نتیجه جهانی شدن اقتصاد است یعنی سیستمی از شبکه های متعدد که امکان انتقال پول و تجارت در عرصه جهانی را فراهم می آورد.»

 

فارن پالیسی، "نقل و انتقالات پولی با دلار" و همچنین "سیستم پیام رسانی مالی سوییفت" را دو نمونه از اهرم هایی دانسته که آمریکا را بر اقتصاد جهانی مسلط کرده و امکان فشار آوردن بر دیگر کشورها را فراهم ساخته است.

 

در ادامه این گزارش، ضمن تشریح نحوه عملکرد سیستم های مالی جهانی هشدار داده شده که فشار بیش از حد آمریکا به دیگر کشورها موجب خواهد شد آن ها راه های دیگری را برای معاملات اقتصادی برگزیده و تلاش کنند از این طریق از فشارهای روزافزون واشنگتن رهایی یابند.

 

فارن پالیسی می نویسد: «هیچ قانون تغییرناپذیری وجود ندارد که بگوید دولت ها و تجار خارجی ملزمند از سیستم مالی تحت کنترل آمریکا برای مبادلات خود استفاده کنند. درشرایطی که ریسک سیاسی استفاده از این سیستم در حال افزایش است، تمایل آن ها برای استفاده از آن به صورت سریع و قابل توجهی در حال کاهش می باشد.»

 

این نوشتار با هشدار درباره نابود شدن تسلط آمریکا بر اقتصاد جهانی ادامه می دهد: «گورستان تاریخ اقتصادی، پر است از جنازه هایی که متعلق به نظم های  اقتصادی الزام آور در عرصه بین المللی می باشند.»

 

 

 

 

111

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top