|
دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ الاثنين ٩ شوّال ١٤٤١ Monday, June 1, 2020
کد خبر: 947493
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۲/۱۸ - ۱۲:۲۳
ماهی شگفت‌ انگیز که طعمه‌های چند برابر خود را می‌ بلعد !
این ماهی ردیفی ازدندان های نازک وتیزدرفک بالا و پایین داردکه آنها را بربدن شکارهایش فرو می برد.بلعنده ی بزرگ می تواند شکاری ده برابر بزرگتر ازوزن خودرامانندگرداب ببلعدبه طوریکه معده ماهی مثل بادکنک کشیده می شودوطعمه رادرخودجای می دهد.شکم این ماهی قابلیت کشیدگی وانبساط تاسه برابراندازه اصلی رادارد.
ماهی  شگفت‌ انگیز  ماهی  شگفت‌ انگیز که  طعمه‌های  چند  برابر خود  را  می‌ بلعد !
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس گوناگون جام نیوز،   نباید از روی ظاهر و اندازه ماهی «بلعنده ی سیاه» که به «بلعنده ی بزرگ» هم معروف است، او را قضاوت کنیم. این ماهی می تواند طعمه ای چند برابر خود را به یکباره ببلعد.

 

ماهی بلعنده سیاه یک مخلوق افسانه ای یا داستان فولکلور نیست، بلکه یک ماهی واقعی است که در اعماق دریاها زندگی می کند و شیوه ی خاصی برای تغذیه دارد. این ماهی با بدنی که طول آن به ده سانتیمتر می رسد در آبها شنا می کند، با وجود حجم کوچکش می تواند شکارهای بزرگتر از خود را ببلعد.طول ماهی بلعنده سیاه حداکثر ۲۵ سانتیمتر است اما می تواند ماهی هایی چند برابر بزرگتر از طول و حجم خود را ببلعد. این ماهی بعد از بلعیدن هیچ بقایایی از شکار خود به جای نمی گذارد و کاملاً از آن تغذیه می کند.

 

 

بلعنده سیاه در شمال قاره آمریکا در اعماق سه هزار متری زیر سطح دریا زندگی می کند. موجودات زیادی در این عمق از آب نمی توانند زندگی کنند، پس ماهی بلعنده سیاه برای ادامه حیات خود دو راه بیشتر ندارد: یا طعمه خود را صرف نظر از حجم و اندازه ببلعد و یا بمیرد!

 

ماهی بلعنده ی سیاه با نام علمی Chiasmodon niger و نام عمومی black swallower متعلق به ماهیان دندان ماری و وابسته به ماهیان خاردار است. پولک ندارد، سر این ماهی تا اندازه ای کشیده شده و رنگ آن قهوه ای مایل به سیاه است. بلعنده ی بزرگ فک و معده ی گشادی دارد که وعده های غذایی را به شکل شگفت انگیزی در خود جای می دهد.

 

این ماهی ردیفی از دندان های نازک و تیز در فک بالا و پایین دارد که آنها را بر بدن شکارهایش فرو می برد. بلعنده ی بزرگ می تواند شکاری ده برابر بزرگتر از وزن خود را مانند گرداب ببلعد به طوریکه معده ماهی مثل بادکنک کشیده می شود و طعمه را در خود جای می دهد. شکم این ماهی قابلیت کشیدگی و انبساط تا سه برابر اندازه اصلی را دارد.با وجود بلعیدن شگفت انگیز طعمه هایش که او را به ستاره ای در اعماق دریا تبدیل می کند، این ماهی ترجیح می دهد تا دور از چشم ها باشد، به طوری که فیلم یا عکسی از شیوه ی شکار این ماهی وجود ندارد.

 

 

در سال ۲۰۰۷ میلادی دو شکارچی در ساحل جنوبی «گرند کیمن» بلعنده ی سیاهی به طول ۲۱ سانتیمتر را یافتند که یک مار ماهی به طول یک متر را بلعیده بود. یک بیولوژیست دریایی تصاویر گرفته شده از ماهی را به مؤسسه اقیانوس شناسی هاربر فرستاد، آنها ماهی را بلعنده سیاه تشخیص دادند که به دلیل افراط در خوردن دچار عواقب شدید شده و از عمق به سطح آب رسیده بود.

 

تابناک باتو

2025

پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top