خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ الاثنين ١١ ربيع الثاني ١٤٤١ Monday, December 9, 2019
کد خبر: 948413
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۲/۲۹ - ۱۸:۳۷
کمال خرازی:
فرصت اروپا برای نجات برجام/ خواست ایران، عملیاتی شدن اینستکس است
کمال خرازی، با اشاره به مهلت ۶٠ روزه تأکید کرد: «این فرصتی است که اروپا تعهدات خود را انجام دهد تا برجام ادامه پیدا کند و ایران هم آنچه را به حال تعلیق درآورده مجددا برقرار بکند».
خرازی فرصت اروپا برای نجات برجام/ خواست ایران، عملیاتی شدن اینستکس است
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی، در گفتگوی اختصاصی با رادیو بین المللی فرانسه، با اشاره به مهلت ۶٠ روزه اعلام شده از سوی تهران، تأکید کرد: «این فرصتی است که اروپا تعهدات خود را انجام دهد تا برجام ادامه پیدا کند و ایران هم آنچه را به حال تعلیق درآورده مجددا برقرار بکند».

 

بگفته آقای خرازی،«خواست ایران از اروپا این است که در گام اول "اینستکس" را عملیاتی بکند تا نوعی رابطۀ تجاری و اقتصادی بین اروپا و ایران برقرار شود».

 

کمال خرازی در این گفتگو که در آغاز هفتۀ جاری در پاریس با "سامی بوخلیفه" همکار سرویس بین المللی این رادیو انجام داد، تأکید کرد که «ایران همچنان خواستار ادامۀ حیات برجام است».

 

آقای خرازی دربارۀ خرابکاری در چهار کشتی حاضر در آب‌های دریای عمان و سوء ظنِ تلویحی نسبت به ایران گفت: «این یک رویداد مشکوکی است که باید [دربارۀ آن] تحقیق جدی بشود تا ببینیم ریشه و عوامل این رویداد چه هست، زیرا در شرایط دشوار و بحرانی [کنونی] عواملی هستند که بخواهند درگیری ایجاد بکنند».

 

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران، دربارۀ پیشنهاد دونالد ترامپ به گفتگو با مقامات ایران تأکید کرد: «هیچ کس [در ایران] آمادگی صحبت با آقای ترامپ را ندارد زیرا با اعلام خروج از برجام و اعمال تحریم بر ایران، هیچگونه اعتمادی به آمریکا نیست. دولتی که رسماً اعلام می‌کند که هدفش تغییر رژیم [در ایران] است، مذاکره‌ای نمی‌توان انجام داد».

 

وزیر امور خارجۀ پیشین ایران با تاکید بر پایبندی تهران به برجام تأکید کرده و می‌گوید: «ما صادقانه وارد این مذاکرات شدیم و توافق هسته‌ای را انجام دادیم با این هدف که روابط ایران و کشورهای اروپایی گسترش پیدا کند و هنوز هم خواهان ادامۀ برجام هستیم و درخواست ما از اروپائی‌ها این است که با اقدام به تعهداتشان زمینۀ ادامۀ حیات برجام را فراهم بکنند».

 

کمال خرازی در بارۀ تصمیم ایران به کاهش تعهدات خود در برجام می‌گوید که «تعلیق این تعهدات بر اساس متن برجام حق ایران است. بند ٢٦ برجام اعلام می‌کند که اگر دیگران [این توافق را] نقض کردند، ایران حق دارد کلا یا جزا برخی از تعهدات خود را نقض کند ولذا این فرصتی است که اروپا تعهدات خود را انجام دهد تا برجام ادامه پیدا بکند و ایران هم آنچه را به حال تعلیق درآورده مجدداً برقرار بکند».

 

 رئیس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران در باره "اینستکس"، سامانۀ ویژۀ اروپا برای دادوستد با ایران، می‌گوید که ایران خواستار بکار افتادن آن هست و این اروپاست که باید اینستکس را به راه اندازد. ایران، بگفتۀ او "سازمان مشابه اینستکس را تأسیس کرده و اینک کافی است که خرید و فروشی انجام بگیرد تا این [سامانه] عملیاتی شود."

 

کمال خرازی دربارۀ مجازات‌های تحمیل‌شده از سوی آمریکا بر ایران تایید کرد که «تحریم‌ها خیلی سنگین است و فشار را بر ایران خیلی سنگین کرده»، اما تأکید نمود که «حیات اقتصادی ایران ادامه یافته» و پس از این نیز می‌تواند «امورات خود را در حد امکان بجا آورد».

 

کمال خرازی درباره تحریم‌ها تأکید می‌کند که «ما تا بحال [آنها را] دور زدیم و بعد از این هم کار خودمان را انجام خواهیم داد».

 

106

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top