خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ الجمعة ٢٦ جمادى الثانية ١٤٤١ Friday, February 21, 2020
کد خبر: 948642
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۳/۱ - ۱۱:۵۹
بالا گرفتن درخواست برای استیضاح ترامپ
پس از خودداری مشاور سابق حقوقی کاخ سفید از شهادت دادن در کنگره علیرغم صدور احضاریه رسمی، درخواست های نمایندگان دمکرات برای استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بالا گرفته است.
آمریکا بالا گرفتن درخواست برای استیضاح ترامپ
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز به نقل از بی بی سی، پس از خودداری مشاور سابق حقوقی کاخ سفید از شهادت دادن در کنگره علیرغم صدور احضاریه رسمی، درخواست های نمایندگان دمکرات برای استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بالا گرفته است.

 

دونالد مکگن روز سه شنبه از شرکت در جلسه ای درباره گزارش رابرت مالر، بازرس ویژه تحقیقات روسیه، خودداری کرد.

 

 ترامپ در اقدامی فوق العاده قول داده است مانع پاسخگویی کارکنان کنونی و سابق کاخ سفید به احضاریه های کنگره شود.

 

جری ندلر، رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان، که در کنترل دمکرات هاست گفت: "پاسخ دادن به احضاریه های ما اختیاری نیست. روشن می گویم: این کمیته شهادت آقای مکگن را خواهد شنید، حتی اگر مجبور باشد برای آن از دادگاه حکم بگیرد."

 

دولت ترامپ مدعی است که گزارش رابرت مالر درباره ادعاهای تبانی با دولت روسیه و مانع تراشی در مسیر عدالت، او را از هر خطایی مبری اعلام کرده و نیازی به پاسخگویی به سوالات بیشتر وجود ندارد.

دولت همچنین ادعا می کند که کنگره نمی تواند حقوقا اعضای دولت را وادار به ارائه شهادت کند، اما آقای ندلر گفت که برای گرفتن شهادت از آقای مکگن راه های دیگری را دنبال خواهد کرد.

رئیس کمیته قضایی گفت: "ما این رئیس جمهور را به هر شکلی که ممکن باشد پاسخگو خواهیم کرد."

 

آقای ترامپ روز سه شنبه در پاسخی در توییتر استدلال کرد که "به همه اجازه شهادت" در برابر تیم رابرت مالر را داده بود و دمکرات ها را به تلاش برای "تکرار" تحقیقات متهم کرد.

 

رهبران حزب دمکرات تاکنون در برابر فشار اعضای حزب برای شروع فرآیند استیضاح مقاومت کرده اند و این حزب در مورد مزایای استیضاح دچار تفرقه است، با این حال به دلیل کارشکنی رئیس جمهور آمریکا در مقابل کنگره فشارها برای اسیضاح بالا گرفته است.

 

مارک پوکان نماینده دمکرات که از اعضای جناح لیبرال تر حزب دمکرات است گفت: "سنگ اندازی جلوی کنگره در زمینه فراخواندن شاهدان و ارائه گزارش سانسور نشده رابرت مالر رئیس جمهور را گناهکارتر جلوه می دهد و در نتیجه او کنگره را به جایی رسانده که باید تحقیقات استیضاح را شروع کنیم."

 

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان ترتیب نشستی در میان اعضا برای بحث در این باره روز چهارشنبه را داده است. خانم پلوسی روز سه شنبه درباره استیضاح گفت: "فکر نمی کنم در این لحظه به چنین نقطه ای رسیده باشیم."

وزارت دادگستری و کاخ سفید هر دو با انتشار بیانیه هایی در روز سه شنبه گفتند که آقای مکگن هیچ تعهدی برای ارائه شواهد ندارد.

 

دونالد مکگن که برای تقریبا دو سال به عنوان مشاور حقوقی کاخ سفید خدمت کرده بود در اکتبر ۲۰۱۸ استعفا داد. او گفته که به احترام درخواست رئیس جمهور در برابر کنگره حاضر نمی شود.

در پی این تحول آقای ندلر گفت که دو احضاریه دیگر برای هوپ هیکس مدیر ارتباطات سابق کاخ سفید و انی دونالدسون رئیس دفتر آقای مکگن صادر کرده است.

دولت های قبلی آمریکا هم گاه احضاریه های کنگره را به چالش کشیده اند، اما به گفته تحلیلگران اقدام آقای ترامپ در جلوگیری از پاسخگویی به کلیه احضاریه های کمیته قضایی مجلس نمایندگان در ارتباط با گزارش مالر بی سابقه است.

 

به گزارش جام نیوز، احضاریه کنگره برای مکگن بخشی از تحقیقات وسیع تر کنگره درباره ادعای کارشکنی آقای ترامپ در مسیر عدالت و سوءاستفاده از قدرت است. کمیته قضایی مجلس نمایندگان در ماه مارس خواستار دریافت اسناد مرتبط با این تحقیقات از ۸۱ فرد و گروه شد.

 

 مکگن در جریان تحقیقات رابرت مالر برای ۳۰ ساعت به سوالات تیم او پاسخ داده بود و در گزارش ۴۴۸ صفحه ای رابرت مالر که ماه آوریل منتشر شد بارها از او نام برده شده است.

 

گزارش مالر تشریح می کرد که مکگن چطور احساس می کرد از سوی دونالد ترامپ تحت فشار بوده آقای مالر را اخراج کند و بعد در یادداشتی بنویسد که آقای ترامپ چنین دستوری صادر نکرده.

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top