خبرخوان جام نیوز
|
سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ الثلاثاء ١ رجب ١٤٤١ Tuesday, February 25, 2020
کد خبر: 948815
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۳/۲ - ۱۸:۰۰
افزایش فشارها به ترزا می برای کناره‌گیری از قدرت
نمایندگان حزب محافظه‌کار بریتانیا فشارهای خود بر ترزا می را افزایش داده‌اند و می‌خواهند او از نخست وزیری بریتانیا و رهبری حزب محافظه‌کار کنار برود.
ترزا می افزایش فشارها به ترزا می برای کناره‌گیری از قدرت
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، آندریا لدسام، یکی از مقام‌های ارشد کابینه خانم می، با بیان اینکه به رویکرد دولت در خصوص برگزیت باور ندارد، از دولت استعفا داده است.

 

خانم می قصد داشت با ارائه پیشنهادی جدید در پارلمان راهی برای خروج از بن‌بست برگزیت پیدا کند، اما مخالفت‌ها با او بالا گرفته است.

 

هرچند که لایحه مورد نظر خانم می، گزینه برگزاری همه‌پرسی دوباره را شامل می‌شد، اما احزاب کارگر و همچنین احزاب کوچکتر دیگر که طرفدار ماندن در اتحادیه اروپا هستند با آن مخالفت کرده‌اند.

 

گزینه همه‌پرسی دوباره باعث شده که طرفداران سرسخت برگزیت در حزب محافظه‌کار از خانم می به خشم بیایند.

 

چندین عضو کابینه گفتند که نخست وزیر نمی تواند سر کار بماند، و یک نماینده گفت که "این آخر خط است."

 

دفتر نخست وزیری در بیانیه ای ضمن ابراز یاس از کناره گیری خانم لدسام، خدمات او در دولت را ستود.

 

یک سخنگو گفت که نخست وزیر همچنان "بر به نتیجه رساندن برگزیت متمرکز است."

 

خانم لدسام قبلا برای رسیدن به رهبری حزب محافظه کار تلاش کرده بود اما نهایتا خود را کنار کشید و راه برای نخست وزیری خانم می باز شد. خانم لدسام مسئول ترتیب دادن امور دولت در پارلمان بود.

 

او سی و ششمین عضو کابینه دولت ترزا می است که استعفا می دهد؛ ۲۱ مورد آنها در ارتباط با برگزیت بوده است.

 

استعفای او در یک روز پرحادثه در پارلمان صورت می گیرد، روزی که شاهد خشم فزاینده نمایندگان نسبت به تلاش های نخست وزیر برای جلب حمایت از لایحه برگزیت بود؛ لایحه ای که برای اجرای توافق میان بریتانیا و اتحادیه اروپا در مورد شرایط خروج از این بلوک لازم است.

 

خانم می برای جلب حمایت از این طرح پیشنهاد بعضی تغییرات را داده است که شامل فرصتی برای نمایندگان است که برگزاری یک همه پرسی تازه در مورد برگزیت را به رای بگذارند، به شرطی که از این طرح حمایت کنند.

 

خانم لدسام در نامه اش به نخست وزیر نوشت که تصور نمی کند "بریتانیا براساس توافقنامه پیشنهادی فعلی به کشوری با حاکمیت کامل ملی بدل شود."

 

او همچنین طرح برگزاری یک همه پرسی تازه را حرکتی "تفرقه انگیز با تبعات خطرناک" توصیف کرد.

 

اوضاع برای ترزا می به قدری سخت شده که می شود گفت عده‌ای از هم‌حزبی‌های ترزا می برای کناره‌گیری او نه تنها لحظه‌شماری، بلکه بی‌تابی می‌کنند.

 

ترزا می شش ماه پیش از نمایندگان حزبش رأی اعتماد گرفت و طبق مقررات حزب، آن‌ها تا شش ماه دیگر نمی‌توانند دوباره رأی‌گیری بگذارند.

 

ولی خشم محافظه‌کاران از آن‌چه عقب‌نشینی خانم می می‌بینند چنان بالا گرفته که ممکن است به هر دری بزنند تا او را از صدر به ذیل بکشند.

 

ترزا می امیدوار است که اعضای کابینه‌اش پشت او را خالی نکنند و اجازه بدهند دو هفته دیگر برای چهارمین و آخرین بار تلاش کند توافقنامه برگزیت را به تصویب مجلس برساند.

 

ولی ممکن است که این آخرین درخواست خانم نخست‌وزیر برآورده نشود و او نه به اراده خودش، که با فشار هم‌حزبی‌هایش مجبور به استعفا بشود.

 

در چنین شرایطی، ترزا می نیز اعلام کرده که با تعیین جدولی زمانی برای انتخاب جانشینش پس از چهارمین رای گیری در مجلس عوام در مورد توافق برگزیت موافقت خواهد کرد.

 

106

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top