|
پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ الخميس ٥ شوّال ١٤٤١ Thursday, May 28, 2020
کد خبر: 949772
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۳/۱۲ - ۲۳:۰۱
رصد رسانه‌های بیگانه؛
مانیتورینگ جام| سلام به دولت جوان برای خداحافظی با اخبار تلخ
تردیدی نیست که یک سیستم اجرایی جوان و متعهد که باورمند به اقتصاد مقاومتی باشد و سدشکنی را محال نشمرد، خواهد توانست طعم رفاه و گشایش را به ملت صبور و وفادار ایران بچشاند.
مانیتورینگ مانیتورینگ جام| سلام به دولت جوان برای خداحافظی با اخبار تلخ
به این مطلب امتیاز دهید
92.9% 7.1% بازدید

به گزارش جام نیوز، تنگ شدن حلقه تحریم‌های خصمانه موجب شده است که فشار معیشتی بر هموطنانمان ضریب ناخوشایندی پیدا کند.

اما آنچه در این میان بر مردمی که تجربه سال‌های سخت جنگ تحمیلی را با سربلندی از سر گذرانده‌اند گران می‌آید، ناکارآمدی دستگاه‌های اجرایی در گره‌گشایی از معضلات اقتصادی و مقابله جهادگونه با کاستی‌ها و ناراستی‌هاست.

 

تردیدی نیست که یک سیستم اجرایی جوان و متعهد که باورمند به اقتصاد مقاومتی باشد و سدشکنی را محال نشمرد، خواهد توانست طعم رفاه و گشایش را به ملت صبور و وفادار ایران بچشاند.

 

این نیاز حتمی و عقلایی، تلازمی با انتخابات و رقابت‌های جناحی ندارد. همین امروز هم توقع از دولت مستقر این است که دست به جوانگرایی بزند و از وزرا تا مدیران رده‌های مختلف، هرکس را که از توان تأمین مطالبات حقه مردم برخوردار نیست، با گزینه‌های مناسب جایگزین نماید.

 

البته در این میان اصلاح الگوی مصرف نیز ضرورتی غیرقابل انکار است که همیاری مردم و دولت را می‌طلبد.

 

هرچند رسانه های بیگانه مأموریتی جز سیاه‌نمایی از اوضاع داخلی ما ندارند، ولی اگر نهادهای اقتصادی و خدماتی کشورمان با چالاکی و اعتمادبنفس درصدد برون‌رفت از وضعیت کنونی باشند و اسناد بالادستی و رهنمودهای رهبر انقلاب را سرلوحه قرار دهند، شاهد انعکاس اخبار تلخ و سیاه نظیر آنچه به‌عنوان نمونه در پی می‌آید، نخواهیم بود.

 

***

 

💢 کیهان لندن: سبد کالاهای مصرفی خانوارهای ایرانی در اردیبهشت‌ماه امسال نسبت به فروردین‌ماه امسال معادل ۵.۱ درصد گران شده است

🔸بیشترین افزایش قیمت در اردیبهشت‌ماه ١٣٩٨ نسبت به فروردین‌ماه امسال مربوط به اقلام قند با ٢٥.٦ درصد، شکر با ٢٥ درصد و برنج ایرانی درجه یک با ١٨.٥ درصد افزایش بوده است.

 

💢 کیهان لندن: با افزایش ۵.۷۴ میلیون تومانی هر متر مربع واحد مسکونی در تهران طی یک سال گذشته، میانگین قیمت یک متر مربع مسکن از ۵.۵۳ میلیون تومان در فروردین ۹۷ به ۱۱.۲۷ میلیون تومان در فروردین ۹۸ رسیده است.

🔸 اجاره‌بها نیز با همین سرعت افزایش پیدا کرده و اکنون بسیاری از شهروندان تهران که درآمد کافی برای پرداخت اجاره ندارند، ناچارند به سمت حاشیه شهر  نقل مکان کنند.

 

💢کیهان لندن: اجاره خانه در شهرهای مختلف ایران ۴۰ تا ۱۰۰ درصد نسبت به بهار سال گذشته افزایش یافته است و این موضوع موجب بحران برای مستأجران شده است.

🔸 برخی از پایتخت‌نشینان قدرت ماندن در پایتخت را از دست داده‌اند، اما از دست رفتن این توان اقتصادی نمی‌تواند زمینه بازگشت به شهرهای زادگاه آن‌ها را فراهم کند.

🔸 دولت طی پنج سال گذشته نشان داده‌ که دغدغه‌ای برای وضعیت اسکان و معیشت جامعه و به‌ویژه قشرهای فرودست ندارد و در نتیجه هیچ‌گونه امیدواری نسبت به اینکه دولت حمایتی از مستأجران انجام دهد وجود ندارد.

 

💢 کیهان لندن: نتایج یک نظرسنجی درباره میزان مصرف گوشت، مرغ و ماهی در میان خانوارهای ایرانی نشان می‌دهد حدود ۴ میلیون نفر از جمعیت ایران طی سال ۱۳۹۷ اصلاً گوشت قرمز و حدود ۹ میلیون نفر اصلاً ماهی نخورده‌اند.

🔸 تورم و گرانی در کنار ثابت ماندن دستمزدها و موج گسترده اخراج و معلق شدن شاغلان از کار موجب شده سبد معیشت خانوارهای ایرانی کوچک‌تر شود و در این میان مصرف مواد غذایی مانند گوشت، مرغ و برخی سبزیجات و میوه‌ها کاهش یابد.

 

 

💢 دویچه وله: بر اساس نظرخواهی مرکز افکار سنجی ایسپا، کمی بیش از ۴۳ درصد مردم ایران در یک سال گذشته چندروز در ماه گوشت قرمز مصرف کرده‌اند.

🔸 نزدیک به ۳۵ درصد از پاسخگویان گفته‌اند که چندروز در هفته گوشت قرمز مصرف می‌کنند.

🔹 بیش از ۱۴ درصد از شهروندان تنها "چندبار در سال" گوشت مصرف می‌کنند و نزدیک به پنج درصد اصلا گوشتی مصرف نمی‌کنند.

 

💢 دویچه وله: برخی از کالاها و خوراکی‌ها در اردیبهشت ماه سال جاری در ایران در مقایسه با همین ماه در سال گذشته تورمی ۲۰ تا ۱۳۶ درصدی داشته‌اند.

🔸 کمترین حد تورم مربوط به گروه آموزش با ۲۱.۰۳ درصد بوده است و بالاترین سطح به حدود ۱۳۶ درصد به سبزیجات تعلق دارد.

🔸 در بین خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها، تورم گوشت همچنان در رده اول قرار دارد.

 

💢 دویچه وله: با برآورد ۶۰ میلیارد نخ مصرف سالیانه سیگار در ایران، این رقم ۶۰ هزار مورد مرگ ناشی از استعمال سیگار در پی دارد.

🔸 هزینه خرید و درمان‌های ناشی از مصرف سیگار به حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در سال می‌رسد.

 

💢 دویچه وله: برخی پزشکان برای حضور در برنامه‌های صداوسیمای ایران ۸ تا ۱۱ میلیون تومان یا حدود یک میلیون تومان به‌ازای هر دقیقه پول پرداخت می‌کنند.

 

💢 دویچه وله: در سال گذشته تعداد مسافرت‌های هوایی ایرانیان به‌علت "شرایط اقتصادی خانوارها، بالا رفتن نرخ ارز و عوارض خروج از کشور" بالغ بر ۲۰ درصد کاهش داشته است.

 

 

💢 رادیو فردا: مرکز آمار ایران می‌گوید تورم نقطه ‌به‌ نقطه در اردیبهشت‌ماه امسال به ۵۲.۱ درصد رسیده است. تورم نقطه ‌به ‌نقطه عبارت از میزان افزایش قیمت‌ها در یک ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

🔸 افزایش قیمت کالاهای خوراکی، آشامیدنی و دخانیات در اردیبهشت‌ماه نسبت به مدت مشابه پارسال ۸۲.۶ درصد بوده، اما این رقم برای کالاهای غیرخوراکی و خدمات ۳۹.۹ درصد بوده است.

🔸 بر اساس این گزارش، قیمت انواع گوشت طی ماه گذشته نسبت به اردیبهشت پارسال بیش از دوبرابر شده است، قیمت میوه و سبزیجات بیش از ۱۱۲ تا ۱۳۶ درصد افزایش داشته و قیمت قند و شکر نیز ۸۵ درصد رشد داشته است.

 

💢 رادیو فردا: گزارش جدید مرکز آمار ترکیه نشان می‌دهد که ایرانیان در چهار ماه ابتدایی سال ۲۰۱۹ کلا ۱۲۷۸ منزل در این کشور خریداری کرده‌اند که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته ۲.۵ برابر افزایش را نشان می‌دهد.

🔸 شهروندان ایران بعد از عراق، دومین جایگاه را در میان خارجی‌هایی دارند که در ترکیه منزل مسکونی می‌خرند.

 

 

💢 صدای آمریکا: نرخ تورم ایران در حال حاضر حدود ۴۰ درصد و میزان بیکاری حدود ۱۳ درصد است که شاخص فلاکت را به بیش از ۵۰ درصد می‌رساند.

 

 

💢 شبکه من‌وتو: دولت روحانی با وجود تخصیص 14 میلیارد دلار ارز دولتی برای تامین کالاهای‌ اساسی، در کنترل قیمت اقلام مورد نیاز مردم در بازار ناتوان است.

 

 

💢 شبکه ایران اینترنشنال: پس از افزایش قیمت اقلام مواد غذایی و در ماه رمضان، مقام‌های ایرانی بار دیگر از گران شدن برخی کالاها خبر داده‌اند. این در حالی است که بازار خدمات هم با افزایش قیمت مواجه شده و گرانی کالا و خدمات، از افزایش هزینه بسته‌های پستی تا شهریه دانشگاه آزاد و اجاره‌بها را در بر می‌گیرد.

 

💢 شبکه ایران اینترنشنال: رئیس انجمن صنفی گاوداران گفته با توجه به افزایش هزینه‌های تولید در سال جدید، پیشنهاد افزایش قیمت شیرخام را به دولت ارائه داده است.

🔸 پیشنهاد افزایش قیمت شیر در حالی مطرح می‌شود که محصولات لبنی در حال حذف شدن از سبد خانواده است و کمبود لبنیات آسیب‌های جسمی و روانی برای افراد در پی دارد.

 


💢 رادیو زمانه: با وجود تأکید مقامات ایران بر ازدواج جوانان و افزایش فرزندآوری، آمار رسمی نشان می‌دهد که میزان ازدواج در یک بازه زمانی هشت ساله (از سال ۸۹ تا سال ۹۶) در کشور ۳۰ درصد کاهش یافته است. سن ازدواج دختران و پسران ایرانی هم بالا رفته است.

 

آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top