خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ الجمعة ١٥ ربيع الثاني ١٤٤١ Friday, December 13, 2019
کد خبر: 950173
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۳/۱۸ - ۱۹:۰۱
وزیر برق عراق: برق و گاز ایران جایگزینی ندارد
« ما معافیت تحریمی هم برای گاز و هم برای برق از آمریکا داریم. آنها نیاز ما به گاز را می‌دانند. نه جامعه جهانی و نه ایالات متحده آمریکا از اینکه چوب لای چرخ کشور ما بگذارند خوشحال نیستند.»
وزیر برق عراق: برق و گاز ایران جایگزینی ندارد وزیر برق عراق: برق و گاز ایران جایگزینی ندارد
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، زیر برق عراق در گفت‌وگویی با موضوع وضع برق عراق، اعلام کرده است که با توجه به شرایطی ویژه این کشور، معافیت تحریمی برای خرید گاز و برق از ایران ادامه خواهد یافت.

پایگاه خبری بغداد الیوم در این باره گزارش داد که لووی الخطیب تاکید کرده است که ایران تنها گزینه مناسب برای خرید برق و گاز است و اکنون ما چاره‌ای جز خرید از ایران نداریم.

وی در باره وضعیت نیاز برق عراق و شرایط منطقه ای گفت: چالش ما وجود درگیری‌های سیاسی در منطقه است، اما با شناختی که از ایالات متحده داریم ما می‌گوییم که عراق نباید درگیر مشاجره‌هایی سیاسی در منطقه باشد. ما به واردات برق به‌طور موقت از ایران نیاز داریم و این بیش از ۶ ماه بیشتر طول نخواهد کشید. اما نیاز ما برای گاز حدود دو یا سه سال طول خواهد کشید. یعنی تا زمانی که ما وضع تولید گاز در عراق را بهبود بخشیم.

 

وی همچنین پیرامون موضوع معافیت از تحریم های آمریکا علیه ایران نیز گفت: ما معافیت تحریمی هم برای گاز و هم برای برق از آمریکا داریم. آنها نیاز ما به گاز را می‌دانند. نه جامعه جهانی و نه ایالات متحده آمریکا از اینکه چوب لای چرخ کشور ما بگذارند خوشحال نیستند. ما اولویت‌های خودمان را داریم. معافیت‌های تحریمی به طول دوره زمانی تقسیم می‌شود و قابل تمدید است. من معتقدم که آنها معافیت‌های تحریمی ما را تمدید خواهند کرد. زیرا وضع عراق به‌طور کامل، متفاوت از سایر کشورهاست و ما گزینه جایگزینی برای تامین گاز به غیر از ایران نداریم.

وی درپاسخ به سوالی که درباره اینکه آیا می توان جایگزینی برای واردات انرژی از ایران یافت گفت: ما برای پیدا کردن بهترین معامله، آزادیم، اما دخالت احزاب و ایجاد چالش را نمی‌خواهیم و ما نفع یکی را به دیگری نیز نمی‌خواهیم. ما روابط راهبردی با همه همسایگان و همچنین ایالات متحده آمریکا داریم و نمی‌خواهیم کشوری را علیه کشور دیگر تحریک کنیم. ما به کشورهای همسایه گفته‌ایم که آماده انجام معامله گازی و برقی با هر کشوری هستیم. حتی برخی در این زمینه پیشنهاد هم داده‌اند، اما در این میان برای ما گزینه‌ای بهتر از ایران نیست. ایران بسیار برای ما نزدیک است. وقتی ما درباره پیشنهادها صحبت می‌کنیم منظور ما گاز و برق با هم است. ما اکنون یک هزار و ۱۰۰ مگاوات برق و نیز گاز برای تولید ۲ هزار و ۸۰۰ مگاوات برق از ایران وارد می‌کنیم که مجموع آنها به بیش از ۴ هزار مگاوات می‌رسد. ما گزینه بهتری از ایران از نظر حجم انرژی، خرید سهل و قیمت مناسب پیدا نکرده‌ایم. به همین دلایل اکنون، بهترین گزینه برای ما ایران است.

 

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top