خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ السبت ٢٩ جمادى الأولى ١٤٤١ Saturday, January 25, 2020
کد خبر: 950354
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۳/۲۰ - ۱۷:۴۰
درسال ۹۷
تورم تولید کننده از ۴۷ درصد عبور کرد
شاخص قیمت تولیدکننده در سال ١٣٩٧ با ۴۷.۵ درصد افزایش نسبت به سال ١٣٩٦ به عدد ٣۴٧.٢ رسید.
تورم تورم  تولید کننده  از ۴۷ درصد  عبور کرد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز،   گزارش شاخص قیمت تولیدکننده در ایران در سال ١٣٩٧ (بر مبنای سال پایه ١٣٩٠) از سوی مرکز آمار ایران منتشر شد.

 

شاخص قیمت تولیدکننده در سال ١٣٩٧، با ۴۷.۵ درصد افزایش نسبت به سال ١٣٩٦، به عدد ٣۴٧.٢ رسید. این شاخص در سال ١٣٩۶ عدد ۲۳۶.۴ بوده و نسبت به سال ١٣٩۵، ١٢.٩ درصد افزایش یافته بود. این شاخص در تمام فصل‌های سال مورد بررسی (١٣٩۶) نسبت به فصل قبل از خود با افزایش مواجه بوده است. بیشترین افزایش این شاخص در فصل پاییز با ۱۸.۶ درصد نسبت به فصل قبل به وقوع پیوسته است.

 

درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده در همه فصل‌های سال ١٣٩٧ نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) مثبت بوده و بیش‌ترین آن مربوط به فصل زمستان، ۶۶.۳ درصد، است.در ادامه به توضیح اعداد شاخص و درصد تغییرات آن‌ها در سطح بخش‌های اصلی و اختصاصی می‌پردازیم.

 

بخش کشاورزی

شاخص قیمت تولیدکننده بخش کشاورزی در سال ١٣٩٧ با ۴۸.۸ درصد افزایش نسبت به سال قبل به عدد ٣۶٨.٢ رسید. عدد شاخص این بخش در سال ١٣٩۶ برابر با ۲۴۷.۵ بوده که نسبت به سال قبل ١١.٧ درصد افزایش یافته بود. بیش‌ترین افزایش شاخص مذکور در فصل بهار و به میزان ٢٣.٩ درصد نسبت به فصل قبل است. این شاخص در تمامی فصل‌های سال مورد بررسی به جز فصل زمستان افزایش داشته است.

 

بخش معدن

شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن در سال ١٣٩٧ با ۵۰.۹ درصد افزایش نسبت به سال قبل به عدد ٣۵٠.٠ رسید. عدد شاخص این بخش در سال ١٣٩۶ برابر با ٢٣٢.٠ بوده که نسبت به سال قبل ١٧.٣ درصد افزایش یافته بود. شاخص این بخش در تمام فصل‌های سال مورد بررسی افزایش داشته و بیش‌ترین افزایش آن در فصل پاییز معادل ١٧.٢ درصد بوده است.

 

بخش صنعت

شاخص قیمت تولیدکننده بخش اصلی صنعت در سال ١٣٩٧ با ۶۴.۶ درصد افزایش نسبت به سال قبل به عدد ۳۸۲.۴ رسید. عدد شاخص این بخش در سال ١٣٩۶ برابر با ۲۳۲.۴ بوده که نسبت به سال ١٣٩۵، ۱۵.۵ درصد افزایش یافته بود. شاخص این بخش در تمام فصل‌های سال مورد بررسی افزایش داشته و بیش‌ترین افزایش آن در فصل پاییز معادل ۲۳.۵ درصد بوده است.

 

بخش برق

شاخص قیمت تولیدکننده بخش برق در سال ١٣٩٧ با ۴.۷ درصد افزایش نسبت به سال قبل به عدد ١٢۶.٢ رسید. عدد شاخص این بخش در سال ١٣٩۶ برابر با ۱۲۰.۵ بوده که نسبت به سال قبل ٨.١ درصد کاهش یافته بود. شاخص این بخش در فصل‌های پاییز و زمستان به ترتیب با ۱۱.۶ و ۴.۶ درصد کاهش نسبت به فصل قبل و در سایر فصل‌های سال ١٣٩٧ با افزایش نسبت به فصل قبل همراه بوده است.

 

بخش اختصاصی خدمات

شاخص قیمت تولیدکننده بخش اختصاصی خدمات در سال ١٣٩٧ با ۲۲.۲ درصد افزایش نسبت به سال قبل به عدد ۲۹۶.۵ رسید. این شاخص در سال ١٣٩٦ عدد ۲۴۲.۶ بوده که نسبت به سال قبل ٨.٩ درصد افزایش یافته بود. بیش‌ترین افزایش شاخص مذکور در فصل پاییز به میزان ٨.٨ درصد می‌باشد. شاخص قیمت تولیدکننده در این بخش در تمام فصل‌های سال مورد بررسی نسبت به فصل قبل با افزایش همراه بوده است.

 

مهر

2025

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top