خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ الأربعاء ١٤ شعبان ١٤٤١ Wednesday, April 8, 2020
کد خبر: 950727
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۳/۲۵ - ۱۷:۳۲
میانجی‌گری یا ابزار فشار جدید؟!
آمریکایی ها استراتژی فشار تهدیدات نظامی را به فشار روانیِ دیپلماتیک تغییر داده‌اند که البته هر دو با یک هدف و با کارکرد مشخص، شکستن مقاومت ایران انجام می شود.
دیدار مقام معظم رهبری با شینزو آبه میانجی‌گری یا ابزار فشار جدید؟!
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز؛ تحلیلگران سیاسی بر این باور هستند که نخست وزیر ژاپن" شینزو آبه" برای میانجی گری بین ایران و آمریکا، با مقامات ایرانی دیدار و گفتگو کرده است. بر این اساس آمریکایی ها استراتژی فشار تهدیدات نظامی را به فشار روانیِ دیپلماتیک تغییر داده‌اند که البته هر دو با یک هدف و با کارکرد مشخص، شکستن مقاومت ایران و بازگرداندن ایران به پای میز مذاکراتِ بدونِ نتیجه، انجام می شود.

 

 

چند نکته اساسی در این باره قابل توجه است که به آنها اشاره می شود.

 

 الف) در دور جدید اقدامات آمریکا علیه ایران از ژاپن، سپس آلمان  استفاده شده است و دلیل آن هم اینگونه بیان می شود.

1) نخست وزیر ژاپن حامل بسته وسوسه‌کننده اقتصادی است. کشورهایی همانند عمان و... صرفا حامل پیام هستند و نمی‌توانند ترغیب کننده ایران برای ورود به مذاکرات باشند.

2)  ژاپن و سایر میانجی‌ها همانند آلمان، در مقابل بسته پیشنهادی اقتصادی، انتظار دارند ایران به میز مذاکرات چینش شده توسط آمریکا با موضوع منطقه و موشکی، بازگردد.

 

ب) در واقع آمریکا در دور جدید فشارها، با ناامیدی از فشار نظامی، یک دوی استقامت علیه ایران را با به‌کارگیری ژاپن، آلمان، کره جنوبی، هند و ... آغاز کرده است. این کشورها نیز با پیشنهاد یک بسته اقتصادی، در یک پروسه زمانی، پی در پی ایران را تحت فشار قرار خواهند داد.

 

ج) پیشنهادات، اقتصادی و تاکتیکی است و درخواست‌ها، منطقه‌ای، نظامی و راهبردی؛ از این رو مذاکره در این شرایط آرایش شده، یک وقت‌کشی طولانیِ بدون نتیجه و نسیه برای ایران و پُرنتیجه و نقد برای ترامپ است.  در این خصوص مهم این است که مسئولان ایرانی دچار خطای محاسباتی نشوند و بدانند که ترامپ بیشترین و فوری‌ترین نیاز را به این مذاکرات دارد و نه ایران.

 

موضع‌گیری و پاسخ صریح مقام معظم رهبری به پیام ترامپ، روند محاسبات تصمیم گیری های سیاسی را متحول کرد. این دیدار تاریخی حاوی نکات مهم ذیل بود.

 

۱. استراتژی فشارحداکثری آمریکا علیه ایران دوپایه عمده دارد؛ تحریم و مذاکره. به دلایل مختلف اقتصادی، سیاسی و... اعمال تحریم بدون مذاکرات جدید، نمی‌تواند مقصود پلید آمریکایی‌ها در اعمال فشار حداکثری را محقق کند.

 

۲. از سوی دیگر؛ آمریکا و ترامپ به شدت به مذاکره نیاز دارند، هم برای حفظ وجهه و مصارف سیاسی داخلی، هم برای چیدن محصول فشارِ پای میز مذاکره، هم برای مهار ایران و جلوگیری از عمل کردن اهرم‌های فشار در بخش هسته‌ای، بخش امنیتی و مابه ازای آن در معادلات توازن قدرت منطقه ای. سفر آبه به تهران در این راستا قابل فهم است چرا که بعد از چند هفته عملیات روانی برای این سفر و ایجاد انتظار برای پیام ترامپ، امیدوار بودند دستکم در این دیدار و به شکل محرمانه یک پالس مثبت دریافت کنند اما پاسخ  محترمانه و قاطع  رهبر انقلاب؛ این طراحی آمریکایی را بهم زد. برداشت آمریکایی‌ها این بود که وقتی فشار زیاد می‌شود ایران ناچار بخشی از حرف‌هایش را پس می‌گیرد و یا به شکل حداقلی و به صورت محرمانه حاضر می‌شوند خطی برای مذاکره باز شود.

 

۳. در مقابل این شرایط، رهبری معظم انقلاب با تحقیر و تخفیف ترامپ و تأکید صریح بر اینکه پیامی برای وی ندارند چون شایسته پیام نیست و از طرف دیگر تمجید از حسن نیت نخست وزیر ژاپن، یک مواجهه بسیار هوشمندانه بود.


 
۴. استدلال های رهبر انقلاب مبنی بر عدم مذاکره با آمریکا؛ موجز، منطقی و کاملا عقلانی و واجد کلیات محکم و جزئیات موید بود. (کدام عقل می گوید پس از خلف وعده آمریکا به ۵ و ۶ سال مذاکره دوباره مذاکره شود؟/ ترامپ بعد از سفر به ژاپن پتروشیمی ایران را تحریم کرد/اوباما اولین ناقض برجام بود و...)

 

۵. دیدار تاریخی و بسیار مهم نخست وزیر ژاپن با رهبر انقلاب؛ حقیقتاً می‌تواند بعنوان یکی از قله‌های رویکرد مقاومت در تاریخ کشور ثبت شود. فرمایشات ایشان از جنبه قدرت و غرورآفرینی در اوج بود. از حیث بهم زدن محاسبات طرف مقابل عالی بود، از لحاظ ریل گذاری برای عناصر  دودل داخلی تعیین کننده بود و از منظر بینش راهبردی یک کلاس درس سطح بالا بود.

خبرهای داغ
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top