|
چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ الأربعاء ١١ شوّال ١٤٤١ Wednesday, June 3, 2020
کد خبر: 950976
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۳/۲۸ - ۱۲:۲۹
سابقه فاجعه‌بار عربستان در اقدامات سرکوبگرانه
پایگاه اینترسپت ضمن اشاره به سابقه فاجعه‌بار عربستان سعودی در اقدامات سرکوبگرانه و اعدام گسترده مخالفان، این احتمال را مطرح کرده که مقامات این کشور مرتجی القریریص را اعدام می‌کنند.
بن سلمان سابقه فاجعه‌بار عربستان در اقدامات سرکوبگرانه
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، پایگاه «اینترسپت» ضمن اشاره به گسترش اعتراضات علیه رژیم سعودی از سال ۲۰۱۱ می‌نویسد: در یکی از این تظاهرات‌ گروهی شامل ۳۰ کودک دوچرخه سوار نیز شرکت داشتند که مدیریت آن‌ها بر عهده یک کودک ۱۰ ساله به نام «مرتجی القریریص» بود.
در ادامه این گزارش به سرگذشت مرتجی القریریص پس از دستگیری در سال ۲۰۱۴ پرداخته شده و می‎گوید: مشکل این است که در عربستان سعودی درخواست برای حقوق بشر به افتادن در زندان منتهی می‌شود حتی اگر فرد یک کودک باشد.


این پایگاه می‌نویسد: در طول ۴ سال گذشته این نوجوان در زندان هدف انواع شکنجه و ارعاب قرار گرفته است. او از دسترسی به وکیل محروم بوده و بازجو‌ها در تلاش بوده‌اند تا او را وادار به اعترام امور خلاف واقع کنند.
اینترسپت با اشاره به گزارش اخیر شبکه خبری سی‌ان‌ان که تلاش مقامات قضایی عربستان بارای اعدام را افشا کرده بود نوشت: متوجه شدید؟ دولت غیرانتخابی یکی از نزدیکترین متحدان آمریکا در حال برنامه‌ریزی برای اعدام بیرحمانه یکی از اعضای نوجوان گروه شیعیان در این به دلیل اتهاماتی است که او در سن ۱۰ سالگی مرتکب شده است.


«مهدی حسن»، نگارنده این یادداشت در اینترسپت با تأکید بر تلاش عربستان برای اعدام مرتجی القریریص که در زمان «ارتکاب جرم» ادعایی ۱۰ ساله بوده است، می‌گوید: اجازه دهید تکرار کنم؛ ۱۰ ساله.
مهدی حسن در ادامه می‌نویسد: ما نباید فردی را که در جایگاه نخست مسئول ین خشونت‌ها است فراموش کنیم؛ «محمد بن سلمان». از زمان به قدرت رسیدن پدر او در عربستان سعودی برخورد خشونت‌آمیز با مخالفان سیاسی به شدت افزایش یافته است.
این گزارش ضمن اشاره به گزارش سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا مبنی بر صدور دستور قتل «جمال خاشقجی» از سوی ولیعهد عربستان سعودی، می‎گوید: او همچنین در پس هدف قرار دادن ۳ نفر از فعالان عربستانی در نروژ، کانادا و آمریکا قرار دارد.


اینرسپت در ادامه می‌افزاید: تاکنون موارد بسیاری (به درستی) درباره سابقه تکان دهنده محمد بن سلمان در کشتار‌های «غیرقانونی» مطرح شده است، اما درباره شمار فزاینده کشتار‌هایی که از سوی دستگاه قضایی عربستان صورت می‌گیرد چطور؟ شاید طراحی برای اعدام مرتجی القریریص یکی از وحشتناک‌ترین این موارد است.
در بخش دیگری از این گزارش به اظهارات «لین مألوف»، مدیر بخش خاورمیانه‌ای سازمان عفو بین الملل اشاره شده که می‌گوید: نباید تردیدی وجود داشته باشد که مقامات عربستان حاضر هستند به هر میزانی از سرکوب علیه مخالفان خود استفاده کنند که این امر شامل استفاده از حکم اعدام برای افرادی است که در زمان بازداشت تنها نوجوانانی بوده‌اند.


مهدی حسن در ادامه به کشتار و اعدام گسترده شیعیان در عربستان سعودی که آخرین نمونه آن در ماه آوریل روی داد و طی آن مقامات رژیم سعودی ۳۷ نفر را اعدام کردند اشاره کرده و می‌نویسد: تنها شیعیان نیستند بلکه محمد بن سلمان مقامات سنی در عربستان که از همراهی با او خودداری کرده‌اند را نیز هدف قرار داده است؛ گزارش‌های منتشر شده که نشان می‌دهد عربستان سعودی قصد دارد ۳ نفر از جمله «سلمان العوده» را اعدام کند.


اینترسپت در ادامه می‌نویسد: حامیان محمد بن سلمان اغلب تلاش کرده و استدلال می‌کنند که این اعدام‌ها محصول مستقیم تصمیمات دادگاه عربستان و نه کاخ پادشاهی هستند. این دفاعی مضحک است. نظام قضایی این کشور مستقل نیست و همانگونه که سی‌ان‌ان گزارش می‌دهد حکم اعدام تنها می‌تواند تنها می‌تواند با دستور ملک سلمان و یا نمایندگان مجاز او اجرا شود.
مهدی حسن در پایان می‌نویسد: محمد بن سلمان خواهان اصلاح را فراموش کنید و محمد بن سلمان اعدام کننده را دریابید. این حقیقت که او از سوی هر فردی از دونالد ترامپ گرفته تا امانوئل مکرون و ترزا می‌ مورد ستایش قرار می‌گیرد مایه شرمی است برای افرادی از ما که در غرب زندگی می‌کنند.

 

میزان

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top