|
چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ الأربعاء ١١ شوّال ١٤٤١ Wednesday, June 3, 2020
کد خبر: 951034
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۳/۲۸ - ۲۰:۲۳
در مصاحبه با رادیو بی‎بی‎‏سی؛
مشاور ارشد اتحادیه اروپا: آمریکا مقصر تشدید تنش‎ها با ایران است
«تشدید تنش ها بین تهران و واشنگتن به یک علت اتفاق افتاده که تاکنون به آن اشاره نشده است. این علت عبارت است از نقض برجام یا همان توافق هسته ای ایران، توسط آمریکا.»
توچی مشاور ارشد اتحادیه اروپا: آمریکا مقصر تشدید تنش‎ها با ایران است
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، پایگاه آمریکایی پولتیکو به انعکاس مصاحبه ناتالی توچی، با رادیو بی بی سی پرداخت.

 

در ابتدای این گزارش که زیر عنوان "مشاور ارشد اتحادیه اروپا، آمریکا را مقصر تنش‎ها با ایران دانست" تنظیم و منتشر شده می خوانیم: «یک مشاور ویژه فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، روز سه شنبه آمریکا را مقصر تشدید تنش های ایران و غرب دانست.»

 

براساس این گزارش، ناتالی توچی روز سه شنبه در گفتگو با برنامه Today رادیو بی بی سی اظهار داشت: «این تشدید تنش ها به یک علت اتفاق افتاده که تاکنون به آن اشاره نشده است. این علت عبارت است از نقض برجام یا همان توافق هسته ای ایران، توسط آمریکا.»

وی خطاب به آمریکایی ها افزود: «شما در این معامله، به تعهدات خودتان پایبند نبودید.»

 

پولتیکو نوشت: «اظهارات توچی درخلال تشدید تنش ها بین آمریکا و ایران درباره حملات اخیر به نفتکش های خارجی در خلیج [فارس] و دریای عمان مطرح شده است. آمریکا تهران را مسئول این حملات معرفی کرده اما تهران این ادعا را انکار کرده است. اظهارات ناتالی توچی همچنین تنها چند ساعت قبل از آن مطرح شده که قرار است موگرینی با مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در واشنگتن دیدار و گفتگو کند.

 

اروپا از تایید ادعای آمریکا مبنی بر اینکه "قعطا ایران مسئول حملات اخیر به تانکرهای نفتی است" خودداری ورزیده است اما توچی گفته، این فرضیه ای منطقی است که بگوییم ایران این حملات را انجام داده است.»

 

خانم توچی گفته: «ما همچنان اسناد قابل اثباتی که بگوید دقیقا چه اتفاقی افتاده و چه کسی این کار را انجام داده در اختیار نداریم. من فکر می کنم این منطقی است که انتظار داشته باشیم ایران این  حملات را انجام داده باشد، هرچند ایرانی ها چنین چیزی را تکذیب کرده اند.»

 

وی ادامه داد: «به نظر من، این واکنشی به آنچیزی بوده که تهران آن را تشدید تنش ها توسط آمریکا در خلیج [فارس] می داند و البته یک واکنش افراطی یا رادیکال نیز نبوده است. این شرایطی بسیار خطرناک است چراکه به روشنی پیداست که تشدید تنش ها منجر به تلافی خواهد شد.»

 

مشاور ارشد اتحادیه اروپا در پاسخ به این سوال که "چگونه تصمیم آمریکا برای خروج یکجانبه از توافق هسته ای 2015، خرابکاری ادعایی ایران در تانکرهای نفتی را توجیه میکند" اظهار داشت: «من فکر می کنم وقتی از یک طرف، تشدید تنش ها صورت پذیرد که منظور ما در اینجا تشدید تنش ها توسط آمریکاست، کاملا منطقی است که انتظار داشته باشیم از سوی طرف دیگر، اقدام تلافی جویانه انجام شود. البته روشن است که من به دنبال توجیه و پذیرش اقدامات اخیر صورت گرفته علیه تانکرهای نفتی نیستم.»

 

وی به به بی بی سی گفت: «درست است که نه آمریکا و نه ایران واقعا به دنبال جنگ نیستند اما ممکن است در چرخه این تشدید تنش ها و اقدامات تلافی جویانه، جنگی تصادفی کلید بخورد.»

 

پولیتکیو در این قسمت از گزارش خود می نویسد: «پنتاگون روز دوشنبه اعلام کرد در واکنش به حمالت اخیر به تانکرهای نفتی، 1.000 نظامی دیگر خود را به منطقه خاورمیانه اعزام خواهد کرد.این اعلام پنتاگون پس از آن بود که ایران روز دوشنبه اعلام کرده بود طی ده روز آینده از مرز 300 کیلوگرم ذخیره اورانیوم با غنای پایین که طبق برجام اجازه ذخیره آن را داشته، تجاوز خواهد کرد.»

 

توچی به این سوال که "آیا اروپا درصورت درخواست آمریکا باید نظامیان خود را به خاورمیانه اعزام دارد؟" پاسخ داد: «خیر».

وی افزود: «به نظر من نقش اروپا باید واقعا تلاش برای معکوس ساختن این چرخه معیوب باشد و بنابراین فکر می کنم نباید به درخواست احتمالی آمریکا برای اعزام نیرو به خاورمیانه پاسخ مثبت دهیم.

 

من فکر می کنم وظیفه ما این است که مطمئن شویم علیرغم نقض برجام توسط آمریکا، ایران منافعی را در باقی ماندن در این توافق احساس کند و به تعهدات خود طبق برجام متعهد بماند. تنها راهی که در این زمینه پیش پای ماست این است که تلاش های خود برای پایبندی به تعهداتمان در توافق هسته ای را دوچندان کنیم.»

 

خانم توچی طی مصاحبه ای دیگر با شبکه راشاتودی که روز دوشنبه منتشر شد نیز گفته : «اگر من به جای ایران بودم احتمالا به برجام پایبند نمی ماندم چراکه در واقع، همانطور که پیشتر نیز گفته ام، یک توافق چندجانبه تنها زمانی پا بر جا می ماند که همه طرف ها به تعهداتشان پایبند باشند.»

 

 

 

 

111

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top