خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ الاثنين ٢١ صفر ١٤٤١ Monday, October 21, 2019
کد خبر: 951104
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۳/۲۹ - ۱۷:۲۴
نقدی بر یک اشتباه تکراری؛
مشکل اصولگراها جوانگرایی نیست؛ واگذاشتن عدالتخواهی است
بسیاری از تحلیلگران نسبت به موفقیت اصولگرایان در انتخابات مجلس با توجه به عملکرد سابق، با دیده تردید می نگرند و معتقدند که راه جلب اعتماد مردم تنها به بیانیه و شعارهای خوش آب و رنگ انتخاباتی خلاصه نمی شود.
اصولگرایی مشکل اصولگراها جوانگرایی نیست؛ واگذاشتن عدالتخواهی است
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، فضای سیاسی کشور در حال حرکت به سوی انتخابات اسفندماه 98 بوده و آرایش های سیاسی برای جلب نظر مردم در حال شکل گیری است.

 

محمدباقر قالیباف، شهردار سابق تهران، روز یکشنبه طی پیامی در خصوص انتخابات مجلس یازدهم، از جوانان درخواست کرد که برای برون رفت از وضعیت فعلی در میدان حضور پیدا کنند.

 

با این وجود بسیاری از تحلیلگران نسبت به موفقیت اصولگرایان در انتخابات مجلس با توجه به عملکرد سابق، با دیده تردید می نگرند و معتقدند که راه جلب اعتماد مردم تنها به بیانیه و شعارهای خوش آب و رنگ انتخاباتی خلاصه نمی شود.

 

مجتبی دانشطلب، از فعالان رسانه ای در همین خصوص با انتشار یادداشتی نوشت: «فضای سیاسی ایران با دو گسست راست و چپ و دیندار و سکولار تقسیم می‌شود، دو گرایش اصلی(اصلاح طلب و اصولگرا) هر دو راست‌گرا هستند (سنتی و مدرن) و کشش به سمت دینداری یا سکولاریسم به دعوای اصلی تبدیل شده، مسائل فرهنگی و گاه مبتذل پژواک بیشتری پیدا می‌کنند و از شکاف اقتصادی و عقب‌ماندگی در عدالت غفلت می‌شود.

‏مشکل اصولگراها جوان‌گرایی نیست، واگذاشتن عدالتخواهی است؛ نه مثل اصلاحطلبان گرایش سکولار دارند که شعار آزادی اجتماعی بدهند و طبقه متوسط جدید را راضی کنند نه عزم جدی در بهم زدن ساختارها و جنگ با تبعیض و فساد تا مردم عادی و فقرا را جذب کنند، جوان‌هایشان راست‌گراتر از پیرهایشان هستند!

واگذاشتن عدالتخواهی یعنی مرگ چپ‌گرایی در اقتصاد و درافتادن به دام راست سنتی و البته تکنوکرات‌هایی مثل قالیباف، یعنی این خیال که می‌شود عدالتخواهی را به فسادستیزی تقلیل داد یا راست‌های سنتی مثل توکلی یا زاکانی (عدالتخواهان سیستمی) را به جای نسخه واقعی نشاند.

راهکار در خود توصیف نهفته است؛ عدالتخواهی به معنای واقعی و باورپذیر، نه تقلیل عدالت به فسادستیزی و افشاگری نه بازی با نسخه بدل‌های سیستمی، اگر اصلاحطلبان و اصولگراها با شورش دی‌ماه ۹۶ غافلگیر می‌شوند فقط به خاطر خلأ عدالتخواهی است.»

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top