خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ السبت ٢٧ جمادى الثانية ١٤٤١ Saturday, February 22, 2020
کد خبر: 951121
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۳/۲۹ - ۱۹:۵۳
سازمان ملل: شواهد قوی از نقش ولیعهد عربستان در قتل خاشقجی وجود دارد
کارشناس سازمان ملل متحد می‌گوید "مدارک معتبری" در دست است که ظن مشارکت محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در قتل جمال خاشقجی، خبرنگار منتقد این کشور را تقویت کرده است.
خاشقجی و بن سلمان سازمان ملل: شواهد قوی از نقش ولیعهد عربستان در قتل خاشقجی وجود دارد
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، یک کارشناس سازمان ملل گفته است که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی و دیگر مقام‌های بلندپایه این کشور مسئول قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی، هستند.

 

گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل برای بررسی قتل جمال خاشقجی گفته است باید از ولیعهد و دیگر مقام‌‌های عربستان که با این پرونده مرتبط بوده‌اند، تحقیق شود.

 

آنیس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور قتل‌های فراقانونی در گزارشی که روز چهارشنبه، ۲۹ خرداد (۱۹ ژوئن) منتشر کرد، پیشنهاد داده که دارایی‌های شخصی ولیعهد عربستان تا زمانی که بی‌گناهی خود را ثابت کند، تحریم شود.

 

آنیس کالامار گفته است که "نتیجه تحقیقات انجام شده در مورد قتل جمال خاشقجی حاکی از آن است که او قربانی قتل عمد، از پیش برنامه‌ریزی شده و فراقانونی بوده که براساس قوانین بین الملل حقوق بشر، دولت عربستان سعودی مسئول آن است."

 

بر اساس برآوردهای او، قابل باور نیست که اعزام تیمی کارکشته برای قتل بدون آگاهی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان صورت گرفته باشد.

 

گزارش خانم کالامار نتیجه شش ماه تحقیقات در مورد قتل روزنامه‌نگار سعودی در ساختمان کنسولگری این کشور در استانبول، ترکیه است. پیشتر، دادستانی سعودی که رسیدگی به این قتل را برعهده دارد گفته بود که جسد جمال خاشقجی پس از قطعه قطعه شدن به بیرون از سفارت انتقال یافت. هنوز جسد او یافت نشده است.

 

عربستان سعودی که در ابتدا قتل او را انکار می‌کرد، سرانجام تحت فشارهای بین المللی، ۱۱ مرد را در این رابطه محاکمه کرد.

 

گزارشگر ویژه سازمان ملل گفته است تحقیقات انجام‌شده در عربستان و ترکیه در مورد قتل جمال خاشقجی از استانداردهای بین المللی لازم درباره مرگ‌های غیرقانونی برخوردار نبوده است.

 

او افزوده است که تحقیقات در مورد این قتل در عربستان با «حسن نیت» انجام نگرفته است و ممکن است با هدف «مخدوش کردن عدالت» انجام گرفته باشد.

 

خاشقجی روز ۲ اکتبر سال گذشته میلادی برای دریافت مدارک لازم برای ازدواج مجدد با یک شهروند ترکیه به کنسولگری سعودی در استانبول رفت و پس از آن دیگر دیده نشد.

 

جمال خاشقجی که زمانی از روزنامه‌نگاران نزدیک به دولت سعودی بود، بعدها به آمریکا رفت و به یکی از منتقدان دولت سعودی و به خصوص ولیعهد آن کشور تبدیل شد. او انتقادات خود را در مطالبی در روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست منتشر می‌کرد.

 

گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل از کشورهای جهان خواسته است تا در واکنش به دست داشتن مقامات سعودی با این قتل، دامنه تحریم علیه عربستان را گسترش دهند تا شامل شماری از مقامات ارشد آن کشور از جمله ولیعهد شود.

 

بخش عمده‌ای از شواهد مربوط به قتل خاشقجی در اختیار ترکیه قرار داشت و خانم کالارد برای بررسی این شواهد به ترکیه سفر کرد.

 

گزارشگر ویژه سازمان ملل در بخش دیگری از گزارش خود نوشته است: "در واقع این تحقیقات نشان می‌دهد که شواهد قابل اطمینانی وجود دارد که براساس آنها، ادامه تحقیقات در مورد مسئولیت مقامات عالی‌رتبه سعودی از جمله ولیعهد موجه است."

 

وی از دبیرکل سازمان ملل خواسته است تا یک گروه تحقیقاتی بین المللی برای ادامه تحقیقات و پیگیری این موضوع تشکیل دهد.

 

دولت عربستان هنوز به این گزارش واکنشی نشان نداده است.

 

مقامات سعودی قتل جمال خاشقجی در ساختمان کنسولگری این کشور در استانبول و ارتباط برخی از مقامات این کشور با این قتل را پذیرفته‌اند اما تاکید داشته‌اند که این افراد خودسرانه مرتکب این قتل شده‌اند. آنان به خصوص هرگونه ارتباط محمد بن سلمان با عاملان این قتل را به شدت انکار کرده‌اند.

 

در واکنش به قتل جمال خاشقجی، دولت ایالات متحده شماری از مقامات سعودی را تحریم و سفر آنان به ایالات متحده را ممنوع کرد. کنگره آمریکا نیز در اعتراض به قتل این روزنامه نگار سعودی و همچنین دخالت عربستان در یمن، خواستار توقف فروش تسلیحات آمریکایی به عربستان سعودی شد.

 

ماه گذشته، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با استناد به تهدیداتی علیه منافع ایالات متحده در منطقه خلیج فارس، اعلام کرد که ممنوعیت فروش اسلحه به عربستان نادیده گرفته می‌شود.

 

106

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top