خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ السبت ١٩ صفر ١٤٤١ Saturday, October 19, 2019
کد خبر: 952716
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۴/۱۵ - ۱۴:۲۸
راهزنی به سبک اروپایی؛
چرا انگلیس محموله نفتی ایران را توقیف کرد؟!
توقیف محموله نفتی ایران در منطقه ای انجام شده است که آب های آن محل مناقشه بین اسپانیا و انگلیس بوده است. به گفته کارشناسان و متخصصین این اقدام، یک اقدام سیاسی ست و شامل قوانین بین‌المللی دریانوردی نمی‌شود.
نفتکش ایرانی چرا انگلیس محموله نفتی ایران را توقیف کرد؟!
به این مطلب امتیاز دهید
0% 100% بازدید

 به گزارش جام نیوز، روز پنجشنبه، ۱۳ تیر (۴ ژوئیه)، نیروی دریایی انگلیس، نفتکشی به نام Grace ۱ متعلق به یک شرکت روسی به نام russian titan shipping line با محل ثبت در امارات که حامل 2 میلیون بشکه نفت ایران بود،  هنگام عبور از آب‌های سرزمینی کشور "جیبارتار" تحت اشراف انگلستان در تنگه جبل الطارق توقیف کرد.

 

 

"فابیان پیکاردو" (Fabian Picardo) وزیر اعظم دولت محلی جبل‌الطارق در بیانیه‌ای اعلام کرد که تفنگداران نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا یک نفتکش را که حامل نفت خام به مقصد سوریه بود در سواحل این سرزمین توقیف کرده‌اند.  بر اساس این بیانیه گروهی متشکل از بیست تفنگدار و چهل و دو کماندوی نیروی دریایی بریتانیا به درخواست دولت محلی جبل‌الطارق با هواپیما به منطقه اعزام شدند و در عملیات توقیف کشتی شرکت کردند. سخنگوی وزارت دفاع بریتانیا عملیات توقیف کشتی را "نسبتا آرام" توصیف کرده است.

 

 

 بلافاصله بعد از انتشار خبر این توقیف از سوی رسانه های رسمی، راب مک ایر سفیر انگلیس در تهران در اعتراض به توقیف نفتکش حامل نفت جمهوری اسلامی ایران توسط رئیس اداره سوم غرب اروپا به وزارت امور خارجه احضار شد. در جریان این احضار رئیس اداره سوم غرب اروپا با غیرقابل قبول دانستن این اقدام و اینکه حسب اطلاعات موجود توقیف این نفتکش به درخواست آمریکا صورت گرفته است، خواستار رهاسازی سریع نفتکش مزبور شد.

 

 

براساس ادعای مقامات جبل الطارق و انگلیس کشتی یاد شده در حال حمل نفت خام به پالایشگاهی  با نام بانیاس در سواحل سوریه بود. این پالایشگاه در مالکیت نهادی است که تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه شامل آن می‌شود.

 

 

لازم به توضیح است که جبل‌الطارق که به اسپانیایی به آن "جیبراتار" می‌گویند یک کشور خودمختار است که مورد منازعه انگلستان و اسپانیا است. این منطقه بین اسپانیا و مراکش قرار دارد و یک آبراه حیاتی است. دریانوردان می‌دانند که مدیترانه سه‌راه خروجی دارد. قسمت شمالی این دریا در جنوب اروپا و کشورهای اسپانیا و ایتالیا قرار دارد و قسمت جنوبی آن در شمال آفریقا. یک راه خروج از دریای مدیترانه، از تنگه بسفر و داردانل در کشور ترکیه می‌گذرد؛ یک راه آن از به مصر و کانال سوئز و یک راه آن از جبل‌الطارق که به اقیانوس آتلانتیک شمالی می‌رسد. انگلیس با در اختیار گرفتن جبل‌الطارق درواقع حاکمیت این آبراه را از آن خود کرده است و این دماغه استراتژیک را در اختیار دارد. به همین دلیل است که نفت‌کش روسی را بازرسی کرده و با کشف نفت ایران به مقصد سوریه، آن را توقیف کرده است. با این وجود این اقدام خصمانه انگلیس خلاف قوانین بین المللی دریانوردی است.

 

 

در همین زمینه، جوزف بورل» (Josep Borrell) سرپرست وزارت خارجه اسپانیا روز پنجشنبه اعلام کرد: توقیف این نفتکش در جبل الطارق بر اساس درخواست آمریکا از انگلیس به انجام رسیده است.سرپرست وزارت خارجه اسپانیا در این خصوص گفت: از آنجایی که این رویداد در آب های سرزمینی اسپانیا روی داده است، ما در حال بررسی توقیف این کشتی هستیم

 

 

 علاوه بر اظهار نظر های گوناگون دراین باره؛ توقیف محموله نفتی ایران در آب‌های ناحیه جبل الطارق توسط انگلستان حاوی نکات قابل تامل ذیل است:

 

۱. انگلیس می‌خواهد اروپا را در تقابل با ایران به آمریکا نزدیک کند و با اجماع‌سازی، فضای موجود را که به نفع ایران است، تغییر دهد.

۲. اقدام انگلستان نوعی پاسخ مثبت به کشورهایی هم چون سعودی است. انگلستان تلاش می‌کند اقتدار نظامی ایران را بشکند یا لااقل وانمود کند تمام قد در خدمت محور ارتجاعی منطقه هست.

۳. مداخله کمتر در خاورمیانه، سیاست مورد قبول همه طیف‌های آمریکا است و به هیچ وجه مطلوب انگلستان نیست. بدون آمریکا، انگلستان ابزار و توان لازم برای مواجهه با ایران را ندارد. از این جهت گرچه گفته می‌شود با هماهنگی آمریکا، انگلستان این اقدام را انجام داده است اما می‌تواند موضوع این باشد که انگلستان آمریکا را تهییج و تشجیع می‌کند.

۴. این اقدام ایجاد فشار برای اکتفا کردن ایران به اینستکس و پیگیری نکردن خروج مرحله‌ای ایران از برجام است.

۵. به طور تلویحی این اقدام نشان می‌دهد فشار آمریکا و اروپا برای تحمیل_مذاکره به ایران جواب نداده است.

۶. از  لحاظ عملیاتی این کار نشان دهنده ضعف محور خبیث آمریکا_ انگلستان است. چرا که جرات ندارند در مجاورت آب‌های ایران، اقدامی انجام دهند.

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top