خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ السبت ٢٩ جمادى الأولى ١٤٤١ Saturday, January 25, 2020
کد خبر: 952941
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۴/۱۹ - ۱۶:۴۳
خدا "آمریکا" را دوست دارد!؟
"آمریکایی بودن یک مزیت و آمریکا استثنایی ترین کشور دنیا است"؛ این عبارتی است که از زبان متعصبان آمریکایی بارها بیان و به یک شعار بدل شده است اما با جستجویی در آمار و ارقام رسانه‌های این کشور می توان به واقعیت‌های آن پی برد.
امریکا خدا "آمریکا" را دوست دارد!؟
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، برخی از سیاستمداران آمریکایی بر این باور هستند که موضع‌گیری‌های این کشور در قبال مستضعفین بر اساس طرح و خواست خداوند بوده، و دست الهی را پشت کارهای خود می‌دانند. به عنوان مثال:  مایک پمپئو در مصاحبه با یک شبکه صهیونیستی گفت: "اگر دونالد ترامپ در زمانی مثل این سر برآورده باشد، درست مثل ملکه استر، برای کمک به مردم یهود از خطر ایران است."..."به عنوان یک مسیحی، من صد در صد فکر می‌کنم که چنین چیزی ممکن است." ..."من مطمئنم که اینجا کار خدایی در جریان است." و یا "سارا سندرز" سخنگوی کاخ سفید در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی مذهبی گفت: ریاست جمهوری آقای ترامپ "خواست خدا" بوده است.

 

 

برخی از مقامات دیگر آمریکایی مثل "مایک پنس" معاون رئیس جمهور و"جف سشنز" دادستان کل سابق هم در اظهارنظرهای رسمی  سیاست‌ها و رویکرد‌های  خود را به آیات انجیل ارجاع داده بودند.

 

 

این تفکر با همراهی انبوهی از رسانه‌ها، آمریکا را به عنوان اولین و بهترین کشور در رده بندی‌های مختلف می دانند. در حالی که با مراجعه به آمار‌های رسمی آمریکا و برخی از کشور‌های اروپایی واقعیت امر غیر آن چیزی است که در رسانه‌ها مطرح می شود

 

رسانه‌های آمریکایی در هفته مصادف با روز استقلال آمریکا(Independence Day 2019 in United States) تلاش کردند تا محتواهایی را با این مضمون که آمریکایی بودن یک مزیت و آمریکا یک کشور استثنایی است به روی آنتن ببرند.

 

 

اینکه گفته می‌شود آمریکا برترین کشور روی زمین است یک شعار بیش نیست. البته شعاری که به طرز شگفت‌انگیزی  بواسطه‌ی تبلیغات مکرر، برای  برخی از متعصبان به یک باور القایی تبدیل شده است. ولی اگر به آمار و ارقام توجه کنیم، وضعیت آمریکا  در حال حاضر چندان خوب نیست.

 

ویدئوی منتشر شده در وب سایت نیویورک تایمز با بیش از 4 میلیون بازدیدکننده

 

 

در این ویدئو که از طربق وبسایت نیویورک تایمز منتشر شده نگاهی نسبتا صادقانه به اوضاع امروز آمریکا برغم تمام شعارها شده و بازتاب گسترده‌ای در فضای رسانه‌ای آمریکا داشته است. به عنوان مثال:

واشنگتن‌پست در گزارشی، شیوه جمع‌آوری آمار و ارقام این ویدئو و نتیجه‌گیری کلی آن را پیش‌پا افتاده و سطحی خواند.

 

فاکس نیوز به عنوان رسانه جناح راست و متعصب به انتشار این ویدئو در روز استقلال آمریکا واکنش نشان داده و به شدت انتقاد کرد.

 

علاوه بر رسانه‌ها برخی از چهره‌های سیاسی نیز به این ویدئوی پربازدید واکنش نشان دادند. سناتور "ریک اسکات" از ایالت فلوریدا در تویترخود انتشار این ویدئو توسط نیویورک تایمز را ترول اینترنتی(Internet troll) خواند. لازم به توضیح است که در گفتمان اینترنتی ترول به افرادی گفته می‌شود که با رفتار مخرب در فضای وب به دنبال جلب نظر کاربران، ایجاد تشنج و بیان مطالب محرک و توهین‌آمیز هستند.

 

واکنش ریک اسکات به ویدئوی نیویورک تایمز

 

ترامپ در سخنرانی روز چهارم ژولای، آمریکا را یک مکان و قدرت چیره‌ناپذیر خواند اما  واقعیت غیر آن چیزی است که سیاستمداران در سخنرانی‌های خود می گویند. فیلم نیویورک تایمز در واقع بخشی از ارزش از بین رفته‌ی آمریکای برتر است.

 

 برای پی بردن به تناقض در گفتار و رفتار سیاستمدران آمریکا  فقط کافی ست به رویکر دولت ترامپ، در سالهای اخیر، در رابطه با مسئله مهاجران نگاه کنیم. در این روزها شاهد هستیم که دولت ترامپ، با این شعار که "آمریکا را دوباره عالی کنیم" چه بر سر مهاجران این کشور آورده و چگونه از آنها یاد می‌کند. او چندین بار در توییت‌های خود کشورهای آفریقایی را به شکل مختلف تخریب و تحقیر کرده است. در یک نمونه که کمی آراسته به الفاظ قابل انتشار است نوشت: ما باید مهاجران بیشتری از جاهایی مثل نروژ داشته باشیم. ( نه از هایتی و نه از جا‌های دیگر )

 

نگاه ترامپ به مهاجران و دسته بندی آنها در طرف طرف برخی از سیاستمداران به شدت مورد انتقاد قرار گرفت به گفته سایت "هافینگتن پست"، پس از این اتفاق،  بسیاری  از نروژی‌ها در توییتر‌های خود نوشتند که هیچ علاقه‌ای به "آمریکای ترامپ" ندارند!

 

یک کاربر نروژِی با هشتنگ #Norway  نوشت: نروژ شادترین کشور دنیاست. به گفته سازمان ملل بهترین کشور برای زندگی‌ایست. لقب مرفه‌ترین کشور دنیا را دارد. دانشگاه در آنجا رایگان است. نروژی‌هایی که امروز اخبار ( اشاره به توییت ترامپ ) آمریکا را دنبال می‌کنند با خود می‌گویند چه دلیلی دارد که باید به چنین کشور زننده‌ای مهاجرت کنیم؟

 

واکنش کاربران نروژی به توئیت های ترامپ

 

یا یک کاربر تویتری به نقل از همکارش نوشت:سالها پیش یک همکار نروژی داشتم که از آمریکا به کشورش برگشت و میخواستند بچه‌دار شوند. دلیل آنها این بود که آمریکا کشوری است که در آن خشونت زیادی وجود دارد و آنجا محیط مناسبی برای بزرگ کردن فرزندشان نبود.

 

واکنش کاربران نروژی به توئیت های ترامپ

 

گذشته از این موارد بحران در مرز مکزیک با آمریکا خیلی عجیب‌ و باورنکردنی‌ است. امروز تقریبا در همه سایت‌های خبری آمریکا مقاله‌هایی در موضوع به قفس کشیده شدن بی‌رحمانه‌ی کودکان، جداکردن آنها از والدینشان، نگه‌داری آنها در شرایط سخت و حتی مرگ تعدادی از آنها یافت می‌شود. اما شاید ویدئوی کوتاه که نقاشی کودکان مهاجر دستگیرشده در مرز مکزیک-آمریکاست خود گویای مطلب باشد.

 

نقاشی های دردناک کودکان از زندان های مرز آمریکا با مکزیک

 

 از دیگر بحران های جدی، مسئله خود کشی در آمریکاست. گزارشی که در نوامبر 2018 توسط مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در آمریکا ( CDC ) متنشر شد، میزان ناامیدی در آمریکا به بالاترین حد خود رسیده است. طبق یافته‌های این مرکز، آمار خودکشی در ایالات متحده‌ی آمریکا در بین سالهای 1999 تا 2017 به بالاترین حد خود از زمان جنگ جهانی دوم رسیده است. طبق این گزارش، طیف افرادی که خودکشی کرده‌اند از مردان و زنان، نژاد‌ها و گروه‌های مختلف بوده اما نقطه افزایش این خودکشی‌ها افراد بین سن 15 تا 34 هستند که بسیار نگران کننده است. این گزارش نتیجه‌گیری می‌کند که ناامیدی در جوانان دلیل اصلی این حملات روانی  است

 

شهروند آمریکایی معظلات این کشور را در برنامه زنده توضیح می دهد

 

از دیگر معضلات ایالات متحده، فضای مجازی است. آمریکا در این موضوع  از چهار مولفه جرم‌انگاری در قانون فضای مجازی تبعیت می‌کند که این نوع قانونگذاری در هیچ کجای دنیا شبیه و مانندی ندارد؛ آنها برخلاف سبک معمول در دنیا در خصوص فضای مجازی با ورود به جزئیات و خرده‌موضوعات فضای مجازی عمل کرده‌است. بر اساس این قوانین، «اف بی آی» اداره تحقیقات پلیس فدرال، موظف است تمامی  اطلاعات و داده ها و ارتباطات مربوط به کاربران اینترنتی را جمع آوری و کنترل کند. امروز در آمریکا تمامی ارتباط‌ها و اطلاعات اینترنتی شهروندان و تمامی تماس های تلفنی افراد ضبط می شود و تحت کنترل قرار دارد. قانون «سوپا» و قانون «پیپا» به دولت آمریکا قدرت می دهد که در  صورت صلاحدید، حتی  میلیون ها سایت اینترنتی را تعطیل کند. روزنامه نیویورک تایمز در سرمقاله خود، از  واقعیتی پنهان پرده برمی دارد و می نویسد: "نتیجه اجرای دو قانون فوق، ایجاد  پدیده ای مانند دیوار اینترنتی  چین، یعنی همان دیوار آتش بزرگ چین، در آمریکاست."

 

 

 

 

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top