خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ الاثنين ٢٠ ربيع الأوّل ١٤٤١ Monday, November 18, 2019
کد خبر: 952942
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۴/۱۷ - ۲۰:۴۳
شگفتانه‌های ترامپ؛ شوخی کردم!
آمریکا از بدو تاسیس، مناقشه برانگیزترین دوره ریاست جمهوری خود را سپری می کند. در نگاه برخی از اندیشمندان، ترامپ برخی از سیاست های کلان آمریکا را وارونه کرده وضریب امنیت ملی آن را به پایین ترین سطح خود رسانده است.
ترامپ شگفتانه‌های ترامپ؛ شوخی کردم!
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، ایالات متحده آمریکا از جورج واشینگتن (۱۷۳۲–۱۷۹۹) تا دونالد جی ترامپ، 45 دوره ریاست جمهوری را پشت سر گذاشته است. از 20 ژانویه 2017 دوره ریاست جمهوری ترامپ، با حیرت و شگفتی بسیاری از سیاستمداران در دنیا آغاز شد.

این دوره از ریاست جمهوری در نگاه تحلیل‌گران مناقشه برانگیزترین دوره ریاست جمهوری آمریکا به شمار می رود.

 

دونالد جی ترامپ چهل و پنجمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا

 

بسیاری از تحلیل ها و پیش بینی های منفی کارشناسان درباره آینده آمریکا، از سیاست ها، موضع گیری ها و تصمیمات بحث برانگیز ترامپ ناشی می شود.

به عنوان مثال «مانوج جوشی» یک کارشناس اندیشکده بنیاد پژوهشی آبزرور می‌گوید: رئیس‌جمهور آمریکا توانسته همه چیز را وارونه کند بنابراین شانس اینکه آمریکا در وضعیت فعلی یک راهبرد امنیت ملی معتبر و منسجم در پیش بگیرد، زیاد بالا نیست.

مسأله دیگر شکاف مشهود میان رئیس‌جمهوری آمریکا و بسیاری از مقام‌های دولت او از جمله مشاوران ارشد امنیت ملی‌اش است.  

 

یا در ایمیل‌های لو رفته سفیر بریتانیا در واشنگتن، وی رئیس جمهور آمریکا را بی‌منطق، متزلزل و ناکارآمد توصیف می‌کند و معتقد است که "دولت کنونی آمریکا دچار چند دستگی‌است".

 

جام نیوز برای تبیین موضوع و بیان برخی از واقعیات درون کاخ سفید و آمریکا، نمونه‌هایی را منعکس می‌کند.

بر اساس گزارش واشنگتن پست، رئیس جمهور آمریکا استعداد عجیبی در به‌کار‌گیری الفاظ و تعابیر "خارج از حوزه معنایی متعارف" دارد؛ به‌طوری که می‌توان این خصلت منحصربفرد را در تمامی سخنرانی‌ها و صحبت‌هایش با رسانه‌ها مشاهده کرد.

 

* "بله حقیقت دارد"

این تکیه‌کلام ترامپ در بحث‌های مختلف، از جمله مواردی است که رسانه‌های مختلف به آن توجه نشان داده اند.

ترامپ در جواب  نقدهای مختلف و واقعیت های جامعه آمریکا، بدون ارائه پاسخ قانع کننده، مانند کسی که اطلاعات چندانی از مسائل سیاسی  اطراف خود ندارد، از تکیه کلام "بله حقیقت دارد" استفاده می کند.

 

در میان جملات متعددی که رئیس جمهور امریکا در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌هایش به کار می‌‌برد، شاید هیچکدام به اندازه عباراتی که سعی دارد تا همه ادعاهای وی را واقعی جلوه دهد عجیب نباشد: "من بیشتر از همه به قول‌هایی که دادم عمل کردم، حقیقت داره! ... من شماره تلفن بابی نایت (مربی معروف بسکتبال) را از بین 2000 برگه کاغذی که روی میزم بود پیدا کردم، درسته، واقعیت داره"

 

ترامپ در طول دوره ریاست جمهوری خود، تلاش کرده ادعاهای مختلف را با یک جمله "خیلی حقیقت داره" و یا "واقعیت داره" در پایان سخنان خود ثابت شده نشان دهد؛ ادعاهایی همچون:

اتاق کابینه در کاخ سفید تاریخ ساز شد!/ کشور به ترامپ برای خیلی چیز‌ها مدیونه!/ ترامپ داره کشور رو دوباره پس می‌گیره!/ هر زمانی که شخصی وارد کاخ سفید می‌شه به ترامپ تبریک می‌گه!/ ارتش زمانی که ترامپ به قدرت رسید اوضاع اسفباری داشت!/ ترامپ با جابجایی سفارت به قدس 999 میلیون دلار صرفه جویی میکنه!/ آمریکایی‌های سیاه‌پوست بخاطر پایین بودن نرخ بیکاری، از زندگی لذت می‌برند./ ملانیا خیلی محبوب شده است!/ دموکرات‌ها حسابی دارن دیوونه‌ میشن! و...

 

ترامپ به طور مرتب سعی می‌کند که درستی اظهاراتش را با این الفاظ تایید کند، حتی اگر آنها اغراق‌آمیز و دروغ باشند!

 

البته گاهی همین واکنش های عجیب و غریب و الفاظ خاصی که ترامپ به کار می برد، ما را به شک می اندازد که شاید او ذهن مخاطبان را به خوبی خوانده و به سرعت واکنشی مناسب نشان داده است؛ مثلا در سخنرانی ماه اکتبر سال 2018 ترامپ با حالتی به ظاهر شگفت زده به مخاطبانی که او را تشویق نکرده بودند، گفت: «نمی‌تونم ذهن شما رو بخونم. فکر می‌کردم چیزی که گفتم خوب بود، ولی هیچکدوم ایستاده دست نزدین! فقط بعضی‌هاتون که داشتین دست میزدین فکر کردم اونهای دیگه رو وادار میکنید ولی... ببینید ظاهرا من از شغل شما سردرنمیارم»

 

اما گاهی نیز مواردی را مشاهده می کنیم که او حتی از درک موضوعی واضح عاجز است و مطمئن می شویم که دفعه پیش هم او به صورت تصادفی واکنشی به ظاهر درست نشان داده است!

مثلا زمانی که "کانیه وست" خواننده معروف آمریکایی با او در کاخ سفید دیدار کرد، کانیه رو به ترامپ گفت: "اگر رئیس جمهور خوب به نظر نرسه ما [به عنوان یک ملت] هم خوب به نظر نمی‌رسیم. این رئیس جمهور ماست!"

ترامپ در جواب گفت: درسته، حقیقت داره! [من رئیس جمهور آمریکا هستم]

 

 

 

* "مهم است"

 به طور طبیعی موضوعات سیاسی در تمامی کشورها از درجه اهمیت متفاوتی برخوردار هستند. ترامپ برخلاف روال منطقی و مرسوم در مدیریت های کلان، تمامی موضوعات ریز و درشت مربوط به آمریکا را "خیلی مهم" توصیف می‌کند.

او در جریان ملاقات با رهبر کره شمالی در سال 2018 به رسانه‌ها گفت که از شهروندان "مهم" سنگاپوری تشکر می‌کند، خلع سلاح هسته‌ای را "بسیار مهم" می‌داند و در نهایت نیز بیانیه‌اش را با وصف "خیلی مهم" منتشر کرد!

ترامپ گفت: «مذاکرات درباره برنامه هسته‌ای کره‌شمالی مهم بود؛ تحریم‌ها هم مهم بود؛ حتی نمی‌دانم کدامیک بیشتر اهمیت داشت؛ هر دو مهم بودند.»[!]

 

اما جالب است بدانید دیپلماسی در شبه‌جزیره کره تنها مسئله‌ای نیست که ترامپ درباره "اهمیت" ویژه آن به همه تذکر داده است.

در لیست او تقریبا همه مسائل "مهم" هستند، مواردی مانند: ایجاد شغل/ اقتصاد/ ارتش/ مهاجرت/ دیوارکشی در مرز‌های جنوبی/ کابینه‌/ خدمات درمانی/ هزینه دارو/ تحصیلات/ کارآموزی/ دادگاه عالی (جریان انتصاب نامزد جنجالی دادگاه عالی امریکا)/ قضات محاکم/ زیرساخت/ مالیات/ قانون حمل سلاح/ تجارت متقابل/ امنیت مدارس/ انتقال سفارت آمریکا به قدس/ دسترسی به اینترنت/ دانش شیمی/ ارزش‌های امریکایی/ خود‌باوری و...

 

همانطور که می‌بینید مسائل زیادی وجود دارد که ترامپ بر "مهم" بودنشان تأکید می‌کند؛ تا جایی که میزان اولویت آن‌ها دائما متغیر به نظر می‌رسد!

 

وی تنها دو هفته پس از ادای سوگند ریاست جمهوری، گفت: «تلاش برای دستیابی فرزندان همه نژاد‌ها به رؤیایی آمریکایی، یقینا یکی از مهم‌ترین اهداف و حتی مهمترین هدف من است.»

و در فوریه‌ 2018 "حذف قوانین دست و پا‌ گیر"را مهمترین هدف خود اعلام کرد.

همان روز تنها با فاصله 20 دقیقه بعد از این صحبت‌ها، ترامپ با شنیدن خبر تأیید نامزد‌های قضائی خود، با لحنی غرورآمیز به رسانه‌ها گفت: «این انتخاب‌ها یکی از مهم‌ترین چیز‌هاست، اگر مهم‌ترین مسئله‌ای نباشد که ما روی آن کار می‌کنیم.»

ترامپ در ماه می نیز طی سخنانی در انجمن ملی سلاح (NRA) گفت: «هیچ چیزی مهم‌تر از حفظ جان بی‌گناهان نیست.»

 

 

* "در حال بررسی است"

گاهی وقت‌ها ترامپ جواب‌هایی به سؤالات مطروحه می‌دهد که به نظر می‌رسد او خیلی جلوتر از سؤال‌ها مشغول اقداماتی در همان راستا است؛ اما به مرور زمان مشخص می‌شود که هیچ برنامه‌ای نداشته است.

 

دونالد ترامپ تنها یک هفته پس از آنکه به کاخ سفید قدم گذاشت، در مصاحبه با شبکه خبری ABC گفت که قصد دارد ساختمان‌های سرّی سیا معروف به موقعیت‌های سیاه (Black Sites) را ظرف دوساعت آینده بازگشایی کند.

ده روز بعد، کاخ سفید اعلام کرد که از این پیشنهاد حمایت نمی‌کند!

 

در فوریه سال 2017، ترامپ گفت که برای پایان دادن به مناقشه فلسطین و اسرائیل "در حال بررسی" طرح «دو دولتی» و همچنین به‌صورت موازی بررسی طرح «یک دولت» است.

حالا تقریبا نزدیک به دو سال از این صحبت می‌گذرد و کاخ سفید هنوز موضع‌گیری در این رابطه نداشته است!

 

وی چندی بعد گفت که جمهوری‌خواهان "در حال مطالعه و بررسی عمیق" برنامه‌ای برای کاهش مالیات هستند.

اما مقامات دولت ترامپ پس از آن در گفتگو با خبرنگاران از وجود چنین برنامه‌ای ابراز بی‌اطلاعی کردند!

 

اینطور به نظر می‌رسد که هر پیشنهادی که ترامپ تاکنون آن را به زبان آورده یا خواهد آورد، تنها برای فرار از ارائه پاسخی صریح و روشن به مخاطبان است.

 

وی بارها از طرح‌های ناقص یا غیرقابل اجرا با تعابیر "ما داریم آن را بررسی می‌کنیم" یاد کرده است.

او در اکتبر سال 2018 گفت که می‌تواند قانون تابعیت ایالات‌متحده را با یک دستور اجرایی لغو کند. با اینکه این موضع‌گیری ترامپ ناقص بود (و وعده انجام حتمی این کار را نداد) اما واکنش شدید رسانه‌ها را برانگیخت.

جالب اینجاست که ترامپ چندی بعد در گفتگو با وب‌سایت "آکسیوس" فاش کرد که اساسا قصدی برای انجام هیچ اقدامی در این زمینه نداشته و تنها این مطلب را با هدف جنجال‌آفرینی به زبان آورده است.

 

نمونه‌های متعدد دیگری در این باره قابل برشماری است. از جمله: برکناری جف سشن، دادستان کل/ ایجاد پایگاه نظامی در لهستان/ لغو قانون تابعیت آمریکا/ تحقیقات از فیس بوک، گوگل و آمازون/ پایان جنگ یمن/ کاهش مالیات برای طبقات متوسط و پایین/ ترمیم زیرساخت‌ها/ تضعیف بانک‌های وال‌استریت/ افزایش مالیات بر سوخت/ جلوگیری از درز اطلاعات محرمانه کاخ سفید/ سیاستی برای مهار چین در دریای جنوب/ دخالت نظامی در ونزوئلا/ إعمال محدودیت در دوره‌های نمایندگی مجلس/ قطع هرگونه رابطه با مشاغل سابق خود/ انتشار اسناد مالیاتی خود/ رسیدگی به قتل جمال خاشقچی/ ماموریتی به مریخ و ایجاد نیروی فضایی/ حمله نظامی به ایران و...

 

 

البته مردم آمریکا نیز به برخی اظهارات نسنجیده ترامپ با زبان طنز پاسخ می‌دهند.

 

اظهارات جالب یک شهروند آمریکایی در مورد تشکیل نیروی فضایی توسط ترامپ

 

* "شوخی کردم"

ترامپ در بسیاری مواقع، اظهاراتی خلاف سیاست‌های رسمی دولت امریکا بیان می‌کند و بعد مدعی می‌شود که قصد مزاح داشته است.

در سال 2016 او فاش کرد که "داعش" توسط دولت اوباما ایجاد شده است؛ اما تنها دو روز بعد وادار شد حرف خود را پس بگیرد و بگوید که قصدش کنایه زدن بوده است!

 

این خصلت ترامپ تا حدی آشکار است که یک‌بار سخنگوی دولتش در مورد اینکه "آیا خبرنگاران می‌توانند به جملات رئیس‌جمهور اعتماد کنند؟" گفت: «اگر در حال شوخی کردن نباشد، موضع رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکاست.»[!]

 

در آوریل 2019 چند روز پس از بازداشت "جولیان آسانژ" به اتهام افشای اطلاعات محرمانه، که با حمایت دولت امریکا صورت گرفت، وقتی از سخنگوی کاخ سفید سؤال شد که "پس چرا ترامپ قبلا افشاگری‌های بنیانگذار ویکی‌لیکس را تحسین می‌کرد؟" او از جواب دادن طفره رفت و گفت: «رئیس‌جمهور در جریان کمپین انتخاباتی خود مزاح می‌کردند! ایشان در آن مقطع به‌صورت جزئی و با طعنه موضوع را مطرح کردند.»[!]

 

این سیزدهمین باری بود که اظهارات ترامپ از سوی خود وی یا اطرافیانش با این توجیه که "قصد شوخی یا طعنه داشته" ماست‌مالی می‌شد.

موارد مشابه عبارتند از: دعوت از روسیه برای پیدا کردن ایمیل‌های هیلاری کلینتون/ تحسین ویکی‌لیکس برای انتشار ایمیل‌های هک شده/ ادعای شلیک به شخصی در خیابان و از دست ندادن حتی یک رأی‌دهنده/ اشاره به جلوگیری افراد مسلح در امریکا از انتصاب قضات حامی هیلاری کلینتون/ اجبار حضار برای سرپا ماندن هنگام سخنرانی او/ این ادعا که می‌تواند رئیس‌جمهور مادام العمر باشد/ درخواست از پلیس آمریکا برای انعطاف نشان ندادن در قبال افراد مشکوک/ تحسین یک عضو کنگره به‌خاطر حمله به یک گزارشگر/ افتخار به اینکه از وزیر خارجه متخصص‌تر و مستعدتر است و...

 

 

کلیدواژه ها:
شگفتانه  |  ترامپ  |  مهم  |  شوخی  |  آمریکا  | 
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
داغ شده های جام نیوز
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top