|
پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ الخميس ٥ شوّال ١٤٤١ Thursday, May 28, 2020
کد خبر: 953213
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۴/۲۰ - ۱۱:۲۰
دولت گرجستان لایحه ضد دامپینگ تصویب می‌ کند
معاونت امور بین‌الملل اتاق ایران از تصمیم دولت گرجستان برای تصویب قریب‌الوقوع لایحه ضد دامپینگ با هدف حمایت از تولید داخلی این کشور خبر داد که می‌تواند قیمت تمام‌شده محصولات صادراتی از ایران را برای صادرکنندگان ایرانی افزایش دهد.
  گرجستان دولت  گرجستان  لایحه  ضد  دامپینگ  تصویب  می‌ کند
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز،  دامپینگ به معنای فروش یا صادرات یک کالا با قیمت کمتر از هزینه‌های تمام شده است. در و اقع تولیدکنندگان و بازرگانان برای به دست آوردن بازارها، محصولات خود را با قیمت کم عرضه می کنند. استراتژی کلی دامپینگ به حذف رقبا و در اختیار گرفتن بازار مربوط می‌شود.اتاق ایران از صادرکنندگان بخش خصوصی خواست تصمیمات و تدابیر لازم برای جلوگیری از متضرر شدن در نتیجه تصویب لایحه مذکور را اتخاذ کنند.

 

به گزارش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی ایران دریک سال گذشته،افزایش نرخ ارزهای خارجی درمقابل ریال ایران باعث عرضه کالاهای ایرانی به خصوص سیمان،فولادومیلگرد به بازارگرجستان باقیمت بسیار پایین‌تر نسبت به مشابه داخلی آن شد،به‌گونه‌ای که قیمت محصولات وارداتی از ایران حتی ازقیمت موادخام تولیدکنندگان گرجی نیزپایین‌تر بوده است که این موضوع بااعتراض تولیدکنندگان گرجی رو به رو شد.

 

به دنبال این وضعیت، دولت گرجستان برای مقابله با این اتفاق دست‌به‌کار مجموعه‌ای از اقدامات شد و ابتدا اعلام کرد سیمان وارداتی به گرجستان برای تطبیق با استانداردهای اروپایی به توقف یک‌ماهه در گمرک این کشور و انجام آزمایش‌های کنترل کیفیت نیاز دارد که پیرو این تصمیم، قیمت تمام‌شده برای صادرکننده سیمان ایرانی افزایش یافت و عملاً صادرات سیمان به گرجستان محدود شد.

 

به دنبال وضع این محدودیت برای صادرات سیمان ایران، اکنون دولت گرجستان قصد دارد یک لایحه ضد دامپینگ را در آینده نزدیک به تصویب برساند که با توجه به اینکه گرجستان قرارداد تجارت آزاد یا تجارت ترجیحی با ایران ندارد، نتیجه تصویب آن می‌تواند مشکلاتی برای صادرات محصولات فولادی و میلگرد از ایران به گرجستان ایجاد کند.

 

بر این اساس، معاونت امور بین الملل اتاق ایران از اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به‌ویژه صادرکنندگان مصالح، محصولات فولادی و میلگرد به گرجستان خواست با توجه به این تحولات تصمیمات و تدابیر لازم را برای جلوگیری از متضرر شدن در نتیجه تصویب لایحه مذکور اتخاذ کنند.

 

تابناک

2025

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top