خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ السبت ٩ ربيع الثاني ١٤٤١ Saturday, December 7, 2019
کد خبر: 953289
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۴/۲۰ - ۲۱:۲۵
بحران جمعیت در اتحادیه اروپا؛ نرخ مرگ از تولد پیشی گرفت
نرخ مرگ و میر برای دومین سال متوالی از میزان زاد و ولد در کشورهای عضو اتحادیه پیشی گرفته است.
جمعیت / سالمندان بحران جمعیت در اتحادیه اروپا؛ نرخ مرگ از تولد پیشی گرفت
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، همزمان با روز جهانی جمعیت، اداره آمار کمیسیون اروپا (یورو استات) اعلام کرد، مجموع جمعیت ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا در پایان سال ۲۰۱۸ میلادی ۵۱۳ میلیون نفر بوده که در مقایسه با ۳۰ سال پیش که این رقم ۴۷۴ میلیون نفر بوده، ۸ درصد رشد کرده است.

 

یورواستات همچنین اعلام کرده که جمعیت اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۷ میلادی تا پایان سال گذشته میلادی ۱.۱ میلیون نفر افزایش یافته است.

 

این رشد متاثر از بالا رفتن خالص مهاجرت به اروپا بوده چرا که نرخ مرگ و میر برای دومین سال متوالی از میزان زاد و ولد در کشورهای عضو اتحادیه پیشی گرفته است.

 

به طوری که تنها در سال ۲۰۱۷ میلادی ۲.۴ میلیون نفر از کشورهای خارج از اتحادیه به این منطقه مهاجرت کرده‌اند ولی نرخ رشد جمعیت از سال ۲۰۱۷ میلادی تقریبا ثابت مانده است.

 

به گزارش یورونیوز، مطابق اطلاعات منتشر شده توسط یورواستات، در حالی که کشورهای بلغارستان، لتونی، لیتوانی و رومانی بیشترین نرخ مرگ و میر را در میان کشورهای عضو اتحادیه تجربه کرده‌اند، کشورهای ایرلند، سوئد، فرانسه و بریتانیا دارای بالاترین نرخ زاد و ولد در سال ۲۰۱۸ میلادی بوده‌اند.

 

همچنین در میان ۲۸ عضو اتحادیه اروپا، ایرلند بیشترین فزونی تولد بر مرگ را داشته و در مقابل بلغارستان بالاترین مازاد مرگ بر تولد را ثبت کرده است. پائین‌ترین نرخ زاد و ولد هم در ایتالیا گزارش شده است.

 

یورواستات تائید کرده که جمعیت ۱۰ کشور عضو اتحادیه اروپا طی سال ۲۰۱۸ میلادی کاهش یافته که در این میان لتونی، بلغارستان و کرواسی در صدر قرار داشته‌اند. بیشترین رشد جمعیت هم در کشورهای مالتا، لوکزامبورگ و ایرلند رخ داده است.

 

بر پایه این گزارش، آلمان و فرانسه در آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی پرجمعیت‌ترین کشورهای اتحادیه اروپا بوده‌اند. آلمان با جمعیت ۸۳ میلیون نفری ۱۶.۲ درصد مردم اتحادیه اروپا در خود جای داده و فرانسه با سهم ۱۳.۱ درصدی دارای ۶۷ میلیون نفر جمعیت است.

 

بریتانیا، ایتالیا، اسپانیا و لهستان نیز از نظر جمعیت، رتبه‌های سوم تا ششم را در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در اختیار دارند.

 

در سال ۱۹۸۹ دفتر صندوق جمعیت سازمان ملل برای مطرح کردن مشکلاتی که با رشد جمعیت در جهان پدید می‌آید ۱۱ ژوئیه (۲۰ تیر) را "روز جهانی جمعیت" نامید.

 

در حال حاضر، چهار میلیارد نفر، یعنی بیش از نیمی از جمعیت دنیا، در آسیا زندگی می‌کنند.

 

به گزارش دویچه وله،جمعیت آفریقا نیز یک میلیارد نفر است. به خصوص در جنوب صحرای بزرگ آفریقا جمعیت به سرعت در حال رشد است. پیش‌بینی می‌شود که جمعیت این منطقه تا سال ۲۰۵۰ به دو و نیم میلیارد نفر برسد و بدین ترتیب دو برابر و نیم جمعیت کنونی آن شود. آسیا در جدول رشد جمعیت پس از صحرای بزرگ آفریقا و در مرتبه دوم قرار دارد.

 

در حال حاضر سه میلیارد و ۸۲۰ میلیون زن و سه میلیارد و ۸۹۰ میلیون مرد بر روی کره زمین زندگی می‌کنند. بنابراین شمار مردان در مجموع نزدیک به ۷۰ میلیون نفر بیش از زنان است.

 

پیش‌بینی‌های محققان سازمان ملل نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۵۰ جمعیت کره زمین به حدود ۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر خواهد رسید. تا سال ۲۱۰۰ حتی این جمعیت بالغ بر ۱۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون نفر خواهد شد. با این حال کارشناسان معتقدند که جمعیت جهان همیشه و به طور مداوم رشد نخواهد کرد، بلکه پس از رسیدن به ۱۱ میلیارد، ثابت خواهد ماند.

 

106

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top