خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ الجمعة ٩ شعبان ١٤٤١ Friday, April 3, 2020
کد خبر: 953370
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۴/۲۲ - ۱۲:۲۰
ارتباط تنگاتنگ رونق تولید و اقتصاد بازار
یک استاد دانشگاه گفت: دولت باید در سیاست گذاری اقتصادی تکلیف را مشخص کند که آیا همچنان می‌خواهد با قیمت گذاری دستوری به مصرف کنندگان به خصوص اقشار ضعیف کمک کند یا اینکه به بازار‌ها اجازه حرکت در مسیر واقعی را دهد؛ در این زمینه تجربه سال ٩٧ نشان داد، انتخاب قیمت گذاری دستوری تنها فقرا را فقیرتر می‌کند.
رونق تولید ارتباط  تنگاتنگ  رونق  تولید  و  اقتصاد  بازار
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز،  ابراهیم بهادرانی  به ارتباط تنگاتنگ رونق تولید و پیاده سازی اقتصاد بازار اشاره و بیان کرد: در شرایطی سال ٩٨ به نام رونق تولید لقب گرفته است که دولت باید سیاست گذاری‌های خود را مشخص کند. اینکه کماکان به قیمت گذاری دستوری کالا‌ها برای حمایت از مصرف کنندگان اعتقاد دارد یا اینکه اجازه می‌دهد بازار‌ها بدون دخالت‌های دستوری حرکت کند.


وی با انتقاد از ورود دلار ٤٢٠٠ تومانی به اقتصاد گفت: آمار‌ها نشان می‌دهد که نرخ دلار ارزان و غیر واقعی نتوانست از رشد قیمت کالا‌ها جلوگیری کند و تنها به سخت‌تر شدن شرایط مردم به خصوص اقشار ضعیف‌تر از نظر مالی منتهی شد. همچنین نتیجه دیگر این اقدام، تولید رانت گسترده در اقتصاد بود.


این استاد دانشگاه تاکید کرد: باید با احترام به مکانیسم بازار از ایجاد رانت در اقتصاد جلوگیری کرد که در این زمینه به منظور وجود شفافیت در معاملات می‌توان از ظرفیت‌های بازار سرمایه بهره برد.بهادرانی توضیح داد: اقتصاد دستوری همواره مانع رشد بازار‌هایی می‌شود که رسالت آن‌ها ایجاد شفافیت و کشف قیمت واقعی کالاهاست به این ترتیب بستری همچون بورس کالا با نگاه دستوری به اقتصاد نمی‌تواند کارایی حداکثری خود را در اقتصاد داشته باشد.


وی افزود: اما با اعتقاد به اقتصاد بازار، راه برای توسعه بورس کالا و عرضه همه جانبه محصولات و کالا‌های اساسی در بورس باز می‌شود و از این طریق شاهد افزایش رقابت و رضایت تولیدکنندگان و مصرف کنندگان خواهیم بود.


این استاد دانشگاه با بیان اینکه سود پیاده سازی اقتصاد بازار به مردم منتقل می‌شود گفت: با این رویکرد دولت می‌تواند به شکل هدفمند تری از تولیدکننده و مصرف کننده حمایت کند و به جای اختصاص ارز ارزان و هدر رفت منابع، یارانه لازم را به این دو بخش اختصاص دهد.


مشاور عالی رئیس اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به این پرسش که چرا اقتصاد ما از ظرفیت‌های بازار سرمایه به اندازه کافی بهره نمی‌برد، گفت: یکی از عوامل مهم در این زمینه عدم آگاهی مسوولان، فعالان اقتصادی و حتی کارآفرینان ما نسبت به بازار سرمایه است. برای مثال این پرسش مطرح است که چرا ما از صکوک (ابزار‌های مالی اسلامی) استفاده کمی می‌کنیم؛ اصلا خیلی‌ها نمی‌دانند صکوک یعنی چه در حالیکه در دنیا حتی کشور‌های غیر مسلمان از امکانات مالی کشور‌های مسلمان نهایت استفاده را می‌کنند.


بهادرانی ادامه داد: براساس آمار‌ها دولت‌های غرب بیشترین استفاده را از صکوک انجام می‌دهد در حالیکه ما کشور‌های مسلمان در این زمینه در سطح ابتدایی عمل می‌کنیم به این ترتیب از نیاز‌های اصلی توسعه بازار سرمایه ما، توجه ویژه به توسعه فرهنگ بورس و ابزار‌های مالی برای همه اقشار است.


وی خاطر نشان کرد: همین نبود آگاهی باعث شده است تا ساختار‌های سنتی کماکان در میان فعالان اقتصادی پرطرفدار باشد که امیدوارم با طراحی برنامه‌های ویژه آحاد جامعه به مرور با مفاهیم، کارکرد‌ها و مزایای بازار سرمایه آشنا شوند.

 

میزان

2025

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top