خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ السبت ٢٢ جمادى الأولى ١٤٤١ Saturday, January 18, 2020
کد خبر: 953679
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۴/۲۴ - ۲۲:۱۴
نامردی فیفا در حق زنان| عکس
تیم ملی فوتبال زنان آمریکا با غلبه بر هلند موفق شد جام جهانی ۲۰۱۹ را به دست آورد، اما پاداش بازیکنان تیم قهرمانان در فیفا به شکل قابل توجهی با فوتبال مردان تفاوت دارد.
فوتبال زنان نامردی فیفا در حق زنان| عکس
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، چندی پیش، مرکز زنان سازمان ملل متحد (UN Women)  به تفاوت زیاد دستمزد فوتبالیست‌های حرفه‌ای زنان و مردان اعتراض کرد. این مرکز به دستمزد لیونل مسی، ستاره آرژانتینی بارسلونا اشاره کرده و می‌گوید دستمزد مسی، دو برابر مجموع دستمزد همه فوتبالیست‌های زنی است که در هفت لیگ بزرگ فوتبال زنان دنیا مشغول بازی هستند.

 

فیفا  در بازی های اخیر به تیم قهرمان 4 میلیون دلار و به تیم نایب قهرمان 2.6 میلیون دلار  پاداش می دهد که این پول همانند عرصه مردان تحویل فدراسیون فوتبال آن کشور می شود و بخش زیادی از آن (چیزی در بین 110 تا 120 هزار دلار) به هر بازیکن تعلق می گیرد و در مجموع هر بازیکن حدود 250 هزار دلار دستمزد می گیرد.

 

تفاوت در پرداخت دستمزدهای فوتبال قهرمانی زنان و مردان در فیفا

 

پول پرداختی به قهرمانان زن در فیفا تقریبا یک هیجدهم پول دریافتی قهرمانان مرد است. و این موضوع باعث دادخواهی فوتبالیست های زن شده است. فدراسیون فوتبال آمریکا در پاسخ به دادخواهی بازیکنان زن ادعا کرده‌است که شکاف در دستمزد بازیکنان زن و مرد براساس تفاوت  درآمد کلی که تیم‌های مختلف تولید می‌کنند و یا هر دلیل دیگری به جز جنسیت؛ بستگی دارد. به عبارت دیگر، از آن‌جایی‌که مردان درآمد بیشتری تولید می‌کنند؛ بنابراین دستمزدشان هم بیشتر است.

 

 

اما این جدل با تحقیق اخیر وال‌استریت ژورنال پیچیده‌تر شد. طبق این تحقیق مسابقه‌های تیم فوتبال زنان آمریکا در مقایسه با تیم‌های مردان در سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ از فروش بیشتر و بهتر بلیت برخوردار بوده و درآمد بیشتری از مسابقه‌ها تولید کرده‌اند. درحقیقت هیجان بازی‌های تیم فوتبال آمریکا و کل رقابت‌های جام جهانی زنان همیشگی و بسیار بالاست؛ به طوری‌که فیفا انتظار دارد رقابت‌های جام‌جهانی زنان یک میلیارد بیننده داشته‌باشد. و در واقع تفاوت فاحش در دستمزد ها از نگاه های تبعیض آمیز جنسیتی سرچشمه می گیرد.

 

این نگاه تبعیض آمیز در جامعه غربی که ادعای آزادی و حقوق برابر زنان و مردان را دارد، مورد اعتراض برخی از چهر های شناخته شده  قرار گرفته است.

 

اعتراض خبرنگار شناخته شده

 

 

 همچنین این تفاوت مورد توجه کاریکاتوریست های سیاسی نیز  قرار گرفته است.

تفاوت کاپ های فوتبال زنان و مردان( برای زنان آرزوی موفقیت و برای مردان کیسه پر از دلار)

مقایسه ارزش مالی قهرمانان فوتبال زنان و مردان در فیفا(پول زنان یک هیجدهم مردان ) تشبیه ارزش مالی کاپ به یک پیچ ساده

مدال اصلی قهرمانان زن فوتبال آمریکا در واقع برای تخریب ترامپ و فیفیا بوده است.

 

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top