|
پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹ الخميس ١١ ذو القعدة ١٤٤١ Thursday, July 2, 2020
کد خبر: 954016
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۴/۲۷ - ۱۹:۴۰
کشور در آستانه پیک مصرف برق قرار دارد
بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که هر یک درجه افزایش دما، مصرف برق را 1300 تا 1400 مگاوات افزایش می‌دهد. از این رو، با توجه به افزایش دما در هفته جاری انتظار می‌رفت که رکورد مصرف برق کشور در روزهای اخیر شکسته شود و پیک جدیدی به ثبت برسد، اما این اتفاق نیفتاد.
برق کشور در آستانه  پیک  مصرف  برق  قرار  دارد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز،  هادی مدقق، مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و خدمات مشترکین توانیر در این باره توضیح می‌دهد: «اگر مصرف مدیریت نمی‌شد این هفته احتمال عبور مصرف از پیک سال گذشته وجود داشت اما مصرف برق تمام استان‌ها در حال مدیریت است و تا اواخر هفته آینده نیز این مدیریت با جدیت ادامه خواهد داشت.» سال گذشته مصرف 57 هزار و 97 مگاوات در بیستم تیرماه به ثبت رسید که اوج بار 1397 بود. امسال هنوز میزان اوج مصرف یا همان پیک هنوز در محدوده 56 هزار مگاوات است و بالاترین رقمی که برای این هفته ثبت شده، 55 هزار و 432 مگاوات بوده است.

 

چقدر از بار شبکه مدیریت شد؟

مدقق به خبرنگار «ایران» می‌گوید: «تاکنون حداکثر مدیریت بار صورت گرفته مربوط به چهارم تیر بوده که نزدیک به 3 هزار و 900 مگاوات مدیریت بار ثبت شده است. احتمال آنکه این رقم بزودی بیشتر شود، وجود دارد، چراکه شرکت‌ها با حداکثر توان در حال مدیریت بار هستند.»به گفته مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و خدمات مشترکین توانیر، بالاترین بار ثبت شده در سال‌جاری حدود 56 هزار مگاوات بوده که در همان روز بیش از 3 هزار مگاوات مدیریت بار صورت گرفته است.

 

مدقق می‌گوید، هنوز برآوردی از تغییر رفتار مصرفی مشترکان بخش خانگی وجود ندارد. البته رضا اردکانیان، وزیر نیرو روز گذشته اعلام کرد: «با توجه به تعرفه‌هایی که برای مصرف انرژی وضع شده است، پرمصرف‌های برق سال گذشته به گروه خوش مصرف‌ها پیوسته‌اند.» از این‌رو به نظر می‌رسد که با افزایش آگاهی مردم و همین‌طور اعمال جریمه 16 درصدی برای قبض برق پرمصرف‌ها امسال همکاری‌های بخش خانگی بیشتر شده باشد.

 

40 هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی

آمارها نشان می‌دهد که احداث هر نیروگاه یک هزار مگاواتی، حدود 10 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز دارد. به این ترتیب با 3 هزار و 900 مگاوات مدیریت بار شبکه، حدود 40 هزار میلیارد تومان از سرمایه‌گذاری برای عبور از پیک یک سال جلوگیری شده است.

 

در این باره رضا اردکانیان، وزیر نیرو معتقد است، سرمایه‌گذاری چند هزار میلیارد تومانی تنها برای 200 ساعت در زمان پیک منطقی نیست، چراکه در مابقی ساعات و روزهای سال بخشی از ظرفیت نیروگاه‌ها بی‌استفاده می‌ماند.

 

140 هزار تفاهمنامه برای پیکسایی

در 6 ماهه اول سال پیک روز (اوج مصرف در روز) از ساعت 12 الی 16 و پیک شب (اوج مصرف در شب) ساعت 20 الی 24 است. وقتی با همکاری صنایع، کشاورزی، ادارات و واحدهای تجاری، اوج بار شبکه مدیریت می‌شود، پیکسایی صورت گرفته است.

 

مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و خدمات مشترکین توانیر در این باره توضیح می‌دهد: «حدود 140 هزار تفاهمنامه با مشترکین صنعت، کشاورزی، اداری و تجاری امضا کرده‌ایم که بر اساس این تفاهمنامه سهم هر کدام مشخص شده است.

 

صنایع بخشی از تقاضا را بنا به درخواست ما کاهش می‌دهند و به ازای این همکاری پاداش و تخفیف دریافت می‌کنند. کشاورزانی هم که نسبت به خاموش کردن پمپ‌ چاه‌های آب خود در 4 ساعت پیک روزانه اقدام کنند، در بقیه ساعات آن روز، برق مجانی تحویل خواهند گرفت.»این مقام مسئول می‌گوید: «علاوه بر این مشترکینی که مولد خودتأمین دارند، در زمانی که ما درخواست می‌دهیم طبق تفاهم حدود 400 مگاوات وارد مدار می‌کنند.»

 

مدقق ادامه می‌دهد: «مصرف ادارات و سازمان‌های دولتی نیز در حال مدیریت است. دربرخی از شهرها و استان‌ها ساعات کار تغییر کرده و بزودی تمام استان‌ها با تغییر ساعت مواجه خواهند شد. در این بخش پرمصرف‌ها نیز مطابق برنامه تنبیه می‌شوند. به این ترتیب که بر اساس پایش‌ها، هر دستگاه و سازمانی که ابلاغیه‌ها را اجرایی نکند، با قطعی برق مواجه خواهد شد.»

 

مصوبات مربوط به غیر ساعت کار اداری در سال گذشته حدود ۲ هزار مگاوات به مدیریت مصرف کمک کرد. در روزهای اخیر در تمام استان‌ها پایش ارزیابی مربوط به مدیریت مصرف ادارات کلید خورده و حتی استانداری خوزستان اعلام کرده که به علت گرمای شدید، چهارشنبه هفته آینده دوم مردادماه در خوزستان تعطیل و فعالیت ادارات در سه روز قبل از آن یعنی یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه تا ساعت ۱۲ خواهد بود. در تهران هم ۲۵۰ نفر ارزیاب مدیریت مصرف در حال کنترل سیستم مصرفی برق ادارات تهران هستند.

 

شنیده می‌شود که شرکت توزیع نیروی برق تهران، برق ۱۵ سازمان ملی، استانی و تعدادی از بانک‌های پرمصرف پایتخت را در یک روز قطع کرده است و پایش برق مصرفی ادارات تهران تا پایان مردادماه ادامه دارد. تا پایان مردادماه احتمال ثبت پیک جدید وجود دارد. وزارت نیرو پیش‌بینی کرده است که تابستان امسال مصرف به 58 هزار و 500 مگاوات خواهد رسید. توان تولید هم رقمی در حدود 59 هزار مگاوات است.

 

مشهد، در وضعیت قرمز

نقشه پهنه‌بندی مصرف برق کشور در روزهای اخیر نشان می‌دهد که شهرستان مشهد همچنان در محدوده قرمز مصرف قراردارد. به عبارت دیگر، مشهد به طور خاص بیشترین افزایش مصرف را داشته و بیش از سقف تعیین شده در حال مصرف برق است. استان سمنان هم بیش از سایر استان‌ها در وضعیت زرد قرار دارد که هشداری برای این دو بخش کشور محسوب می‌شود. اما تداوم تعادل مصرف در اکثر نقاط کشور به چشم می‌خورد و در موقعیت سبز رنگ هستند.

 

مدقق می‌گوید: «قرمز یا زرد بودن وضعیت مصرف برق شهرها و استان‌ها در این نقشه به معنی احتمال خاموشی در آنجا نیست. هر منطقه ظرفیت تولید و انتقال مشخصی دارد، بر اساس اینکه خط انتقال در مدار باشد یا خیر، قابلیت تأمین تغییر می‌کند. آنچه موجب خاموشی می‌شود، عبور از خط پایداری منطقه است. این خط بر اساس مطالعات شبکه‌ای که هفته‌ای و حتی هر روز صورت می‌گیرد، تعریف می‌شود. بنابراین، وقتی مصرف استانی از الگو رد می‌شود، خاموشی رخ نمی‌دهد اما به آن منطقه اخطار را می‌دهیم، چراکه ممکن است در بخش دیگری کمبود ایجاد شود. این صرفاً یک هشدار است.»

 

بررسی‌ها نشان داده است که کاهش 10 درصدی مصرف برق توسط مشترکانی که در محدوده قرمز قرار دارند، می‌تواند به حفظ پایداری شبکه برق کمک کند. استفاده از نورطبیعی روز در ساختمان‌ها، استفاده از دورکند کولرهای آبی، تنظیم کولرهای گازی روی 24درجه وعدم استفاده همزمان وسایل برقی وانتقال استفاده از لوازم برقی پرمصرف همچون ماشین ظرفشویی، جاروبرقی، اتوولباسشویی به ساعات غیرپیک ازجمله راهکارهای ساده کاهش 10درصدی مصرف برق خانوارها درساعات اوج بارشبکه است.

 

مشترکانی که در منطقه زرد قرار دارند می‌توانند تنها با 5 درصد صرفه‌جویی در مصرف برق، در حفظ پایداری واستمرار عرضه برق مطمئن نقش داشته باشند.

 

ایران جیب

2025

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top