|
پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ الخميس ١٠ ربيع الثاني ١٤٤٢ Thursday, November 26, 2020
کد خبر: 954155
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۴/۲۹ - ۱۴:۰۷
وقتی محور عربی-عبری-غربی سر جای خود می‌نشیند!
فرشاد توماج، کارشناس سیاسی مقیم سوئد در خصوص اقدام متقابل ایران در توقیف نفتکش انگلیسی نوشت: «تا ٢ ماه قبل که سیاست "صبر استراتژیک" بود، بصورت نگران‌کننده‌ای تهدیدهای کلامی و عملی علیه ایران چه از جانب اسرائیل، آمریکا یا اعراب افزایش می‌یافت منتها در ماه اخیر که ایران تهاجمی شده، اعراب در سکوت کاملند، آمریکا تهدیدهایش محدود و قسما باتلاش برای گفتگو جایگزین و اسرائیل هم رفتار محتاطانه‌تری در پیش گرفته است.»
بن سلمان وقتی محور عربی-عبری-غربی سر جای خود می‌نشیند!
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، 15 روز پس از اینکه نفتکش گریس 1 متعلق به جمهوری اسلامی را در منطقه جبل الطارق توسط انگلیس توقیف شد، جمهوری اسلامی ایران، نفتکش انگلیسی «استینا ایمپرو» را به دلیل رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی در هنگام عبور از تنگه هرمز توقیف کرد.

 

فرشاد توماج، کارشناس سیاسی مقیم سوئد در خصوص اقدام متقابل ایران در توقیف نفتکش انگلیسی نوشت: «تا ٢ ماه قبل که سیاست "صبر استراتژیک" بود، بصورت نگران‌کننده‌ای تهدیدهای کلامی و عملی علیه ایران چه از جانب اسرائیل، آمریکا یا اعراب افزایش می‌یافت منتها در ماه اخیر که ایران تهاجمی شده، اعراب در سکوت کاملند، آمریکا تهدیدهایش محدود و قسما باتلاش برای گفتگو جایگزین و اسرائیل هم رفتار محتاطانه‌تری در پیش گرفته است.

امارات‌متحده‌عربی از یمن عقب کشیده و اخبار زیادی هست که در گفتگویی غیرعلنی سعی در تنش‌زدایی با ایران دارد. به طور علنی هم خواهان گفتگوی مستقیم ایران و آمریکا شده است. محمدبن‌سلمان هم دست از تهدید مسقیم ایران برداشته است.

از آنطرف آمریکایی که تا ٢ماه قبل وزیرامورخارجه‌اش در کنگره بدنبال موجه‌سازی حمله به ایران بوده و روزانه ایران را تهدید می‌کردند، در سطوح مختلف خواهان مذاکره، و فرای حرف، گام‌هایی برای تنش‌زدایی برداشته‌اند که البته تا اثبات صداقت راه زیادی مانده است.

اسرائیل هم بسیار محتاطانه عمل می‌کند (اگرچه تنش‌های کلامی سرجایش است). نشت مشکوک خبر پادرمیانی نتانیاهو برای منصرف کردن ترامپ به حمله به ایران بعد از ساقط کردن پهپاد را هم می‌توان در همین چهارچوب تحلیل کرد که درحال فرستادن پیام بی‌طرفی‌اند.

ماجرا را در این چهارچوب تحلیل کنیم: اینها تا جایی حاضر به تنش‌زایی و یا توطئه هستند که خود بخشی از زمین هزینه نشوند و ایران دقیقا درحال ارسال این پیام است که ایران تنها بازنده این مقابله نخواهد بود. دیوید هرست(تحلیلگر انگلیسی) قبلا این تله و تبعاتش را پیش‌بینی کرده بود.

نکته مهم: ایران در سیاست‌ورزی تهاجمی غیرهیجان‌زده و با در نظر گرفتن اصول عقلی و حداقل‌های قانونی درحال عمل است، و تا اینجا کلید موفقیت مراحل و نکته مهم طرف مقابل در ناکامی در اتحادسازی علیه #ایران همین نکته بوده است. ایران به ١سال صبر استراتژیک برای مدیریت این فاز نیاز داشت.

اینکه آمریکا قادر نیست یک بیانیه با اشاره به نام ایران از شورای‌امنیت بگیرد، یا جلسه‌ای برای محکومیت علیه ایران در آژانس تشکیل بدهد، یا وزرای‌خارجه مهم اروپایی را در نشست لهستان حاضر کند، نتیجه سیاست عقلانی است که بخشی از آنها همین قاطعیت سپاه در خلیج‌فارس هم هست.

دیپلماسی تسلیم یا انفعال نیست. ثبات و امنیت هم نتیجه سکوت و سرخوردگی نخواهد بود. ایران خواهان گفتگو است، منتها درعین‌حال قادر به حفظ سطح موثری، از توازن قدرت است. کاهش شدید سطح تهدیدها نتیجه این دو سیاست متقابل است.»

 

با این حال، قدرت و نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه باعث شده است که محور غربی-عربی-عبری برخلاف سیاست ماه های گذشته که  بر پایه «لاف در غریبی» استوار شده بود، اکنون تنها نظاره گر قدرت‌نمایی ایران بر منطقه باشند!

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top