خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ السبت ٢٩ جمادى الأولى ١٤٤١ Saturday, January 25, 2020
کد خبر: 954493
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۴/۳۱ - ۲۱:۲۱
انگلیس: به دنبال رویارویی با ایران نیستیم/ ایران به سوریه نفت ندهد، بلافاصله گریس 1 آزاد می شود
وزیر امور خارجه انگلیس، پس از جلسه کبرای دولت این کشور، تاکید کرد: «بریتانیا به دنبال رویارویی با ایران نیست.»
 جرمی هانت انگلیس: به دنبال رویارویی با ایران نیستیم/ ایران به سوریه نفت ندهد، بلافاصله گریس 1 آزاد می شود
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، جرمی هانت، وزیر امور خارجه انگلیس، گفت بریتانیا به دنبال رویارویی با ایران نیست اما برای تامین "آزادی کشتیرانی" در خلیج فارس باید حضور خود را افزایش دهد.

 

آقای هانت تاکید کرد که بریتانیا ناچار است اعلام کند که حضور بیشتری در خلیج فارس خواهد داشت: "ما دنبال این هستیم که یک نیروی حفاظتی به رهبری کشورهای اروپایی تشکیل دهیم، برای تردد امن کشتی‌های باری و خدمه آنها در این منطقه حیاتی. ما درصددیم هر چه سریعتر این نیرو را تشکیل دهیم."

 

آقای هانت که بعد از جلسه کبرای دولت، در پارلمان این کشور صحبت می‌کرد، گفت ایران باید بداند که بریتانیا در مورد آزادی کشتیرانی به هیچ وجه کوتاه نخواهد آمد و گفت پیشنهادش به پارلمان این است که با مشارکت کشورهای دیگر امنیت کشتیرانی در منطقه تامین شود.

 

او مشارکت نیروی دریایی آمریکا را در این نیروی بین المللی رد نکرد اما گفت این بخشی از سیاست فشار حداکثری آمریکا بر ایران نیست.

 

او همچنین گفت با کشورهایی متعددی از جمله، عمان، آلمان، فرانسه، ایتالیا و فرانسه گفتگو کرده و همچنین منتظر پیشنهاد تازه آمریکا برای تامین امنیت کشتیرانی است.

 

به گزارش بی بی سی، وزیر امور خارجه بریتانیا در پارلمان گفت که درجه خطر برای کشتی‌هایی که به آبهای ایران و بخصوص تنگه هرمز سفر می‌کنند را به درجه سه افزایش داده است.

 

او از تمام کشتی‌های بریتانیایی که به منطقه سفر می‌کنند خواسته دولت و بریتانیا را مطلع کنند، تا حد امکان بصورت گروهی در منطقه تردد کند و در صورت امکان پرچم خود را تغییر دهند.

 

آقای هانت گفت اسکورت تمام کشتی‌های بریتانیایی و بر طرف کردن خطرات مقدور نیست اما ناو اچ‌ام‌اس دانکن به خلیج فارس فرستاده شده که هفته آینده به آنجا می‌رسد و ناو مونتروز هم تقویت شده است.

 

وزیرخارجه انگلیس درباره شرایط رفع توقیف گریس یک نیز گفت: با تمام اختلاف‌نظرهایی که با حکومت جمهوری اسلامی داریم اما اگر بتوانیم از مقامات ایرانی تضمین بگیریم که دیگر به سوریه، نفت ندهند، بلافاصله نفتکش گریس یک را آزاد می‌کنیم.

 

در تحلیل سخنان وزیر خارجه انگلیس، بی بی سی فارسی، رسانه رسمی این کشور در سایت خود نوشت: «انتظار می‌رفت آقای هانت در اظهارات خود در پارلمان،موضوع تحریم‌ها علیه ایران را مطرح کند یا موضوعاتی نظیر پیوستن به آمریکا در ناوگان خارجی در خلیج فارس اما او مشخص کرد که خط بریتانیا وقتی به ایران می‌رسد از آمریکا جداست. تصمیم برای تشکیل نیروی اروپایی در خلیج فارس که آقای هانت از آن صحبت کرده حاکی از خواست بریتانیاست و توافقی با سایر کشورهای اروپایی در این زمینه انجام نگرفته است.»

 

خبرنگار این شبکه نیز پس از جلسه پارلمان، در توئیتر خود تاکید کرد تصمیم دولت انگلیس، بسیار ضعیف‌تر از آنچه بود که پیش بینی می‌شد.

 

 

106

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top