|
چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ الأربعاء ١١ شوّال ١٤٤١ Wednesday, June 3, 2020
کد خبر: 954807
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۵/۳ - ۱۹:۱۰
هفته‌نامه اکونومیست:
تکثیر تراژیک دلقک‌ها
"فرناندز آرمستو" نویسنده کتاب "بیرون ذهن ما" در گفتگو با هفته‌نامه خبری و بین‌المللی "اکونومیست" گفت: ترامپ و جانسون علامت عقبگرد جهانی بوده و دلقک هایی هستند که به صورت تراژیک رشد می کنند.
دلقک ها تکثیر تراژیک دلقک‌ها
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، "فرناندز آرمستو" مورخ  فرانسوی الاصل ساکن بریتانیا و استاد دانشگاه " نوتردام" در ایندیانا گفتگویی با هفته نامه خبری اکونومیست انجام داده است. آرمستو بر این باور است که دونالد ترامپ و بوریس جانسون دلقک‌ هایی هستند که به شکل تراژیک تکثیر می شوند.

 

گفتگوی آرمستو با هفته نامه اکونومیست

 

در بخش هایی از این گفتگو می خوانیم؛

اکونومیست: دوره جنگ داخلی و ایدئولوژی‌های تاریک اروپا چه شباهتی با سیاست‌های قطبی‌سازی، اخبار جعلی و پوپولیسم امروز دارد؟
آرمستو: مشابهت‌های زیادی وجود دارد.اندیشمندان هیتلر را با دلقک اشتباه می‌گیرند؛ امثال ترامپ و بوریس جانسون واقعا دلقک‌اند. آنها به شکل تراژیکی قابل تکثیر هستند. این دلقک‌ها واقعا قوی هستند اما دندان‌های نیش‌شان کوتاه‌تر از قبل شده است.

 

اکونومیست:آیا درس‌هایی از سال‌های ایدئولوژیک جنگ داخلی که موجب ظهور فاشیسم شد وجود دارد که به درد امروز بخورد و مانع از ظهور و تسلط دیدگاه‌های غیرمداراگرایانه شود؟
آرمستو: نه وجود ندارد. ما نیازمند به آموزش تهییج‌کننده حیاتی هستیم که مردم را قادر سازد تا بگویند «چه زمانی آدمی هذیان‌گویی می‌کند».

 

اکونومیست: دوره‌های آزمایش‌های فکری می‌تواند راه‌های جدید و مفیدی برای مشاهده جهان و نه فقط چیزهای خطرناک به وجود آورد. چگونه می‌توانیم این دیدگاه‌های مثبت و سازنده را تشویق و حمایت کنیم؟
آرمستو: در آزادی. اگر دولت‌ها یا کارفرمایان و روسای قدرتمند آزادی را از شهروندان و کارگران دریغ کنند، خلاقیت کم می‌شود.

 

 اکونومیست:آیا خوانش شما از تاریخ روشنفکرانه می‌گوید که این فقط یک عقبگرد موقت است؟ یا ستون فقرات جامعه ما درحال شکستن است؟
آرمستو: پاسخ من «بله» است.... روشن است که «تشکیلات اقتصادی» نداریم که «مقررات» را متعادل سازد یا مالکیت خصوصی با عمومی را متعادل سازد  و دلیل آن هم این است که ثروتمندان نمی‌خواهند امتیازات خود را از دست بدهند..... برای اینکه بتوانیم جامعه را براساس خطوط منطقی بسازیم باید خرابی‌های زیادی را پشت‌سر بگذاریم. من مسوولیت فردی را پیشنهاد می‌دهم: هر چه انسان‌ها صادقانه‌تر و انسانی‌تر رفتار کنند، جهان با تمام نقص‌هایش جای بهتری خواهد بود.

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top